Inflace oslabuje, je to ale dobrá zpráva?
22.06.2023
Inflace oslabuje, ukazují statistická data. Dobrá zpráva, řeknete si. Jenže ouha. Výhledy zas tak optimistické nejsou. Neznamená to ale, že se v boji proti vysoké inflaci nedaří. Český statistický úřad nedávno oznámil, že spotřebitelské ceny v květnu meziročně vzrostly o 11,1 procenta, inflace tak zpomalila z dubnových 12,7 procenta. Meziměsíčně se ovšem ceny zvýšily, a to o 0,3 procenta.
Protože žijeme v Česku, není nijak těžké zjistit, že se tu místo skutečně rychlého nalezení způsobů cest, jak inflaci ještě více srazit k zemi, aby tu lidé nemuseli platit za vše jedny z nejvyšších cen v Evropské unii, dohadujeme. Dobře. Jenže, proč se pak výsledky těch dohadů „nějak“ neprojeví? Hádáme se o to, jestli centrální banka, vláda, instituce, ale třeba i my sami děláme maximum proto, aby zdražování konečně dostalo stopku.
A předem víme, že jednak všichni vědí a vidí, jak to je a jak to třeba mohlo být, ale že to tak není. A místo toho, aby se z toho ti odpovědní poučili a dělali to líp, tak tu máme dokola jen ty dohady. Není pak divu, že třeba dubnový Eurobarometr (výsledky průzkumu veřejného mínění) jasně potvrdil, že v české společnosti (pořád) vládnou silné obavy z rostoucích cen a inflace i z dalšího vývoje v energetice a také nespokojenost s domácí ekonomikou. Aby bylo jasno, nejsem rozhodně pro to, aby lidé jásali nad tím, že rostou ceny.
Na jednu stranu tak lze pochopit argument o tom, že tradičně k jakýmkoli úspěchům skeptičtí a kritičtí Češi (člověk se ale musí dokola ptát proč? Jako by tu lidé neznali jedno krásné staré moudro o tom, že „Být nespokojený je snadné. Proto se moudří lidé nespokojenosti vyhýbají a stydí se za ni.“) nedůvěřují a nevěří nikomu a ničemu. Navíc, když se dozví data o tom, že třeba inflace v Německu dosáhla v květnu 6,1 procenta, v Rakousku 8,8 procenta.
A ta data, pocházející z nějaké analýzy dále říkají, že inflace v takovém Polsku byla v květnu 13 procent a na Slovensku 13,8 procenta. Co na tom, že se po jejich zveřejnění objeví kritické komentáře, které s odkazem na, řeknu jednoduše určitou „nekompatibilitu“ dat, poukazují na to, že nemají takovou vypovídací schopnost, jakou by zasloužily. Podstatné je, že to už naštvaní Češi neslyší, protože je zlobí, že tu mají místo málo procent, o dost vyšší inflaci.
B
(Zdroj: eurozpravy.cz/)
Čínská společnost Yanfeng Automotive Interiors postaví v jižních Čechách nový závod
11.04.2016
Společnost Yanfeng Automotive Interiors (YFAI) začne stavět nový závod v Plané nad Lužnicí na Táborsku. V regionu s druhou nejvyšší nezaměstnaností v Jihočeském kraji vznikne asi 300 nových pracovních míst.
Stavební práce začnou v nejbližších dnech a zahájení provozu společnost plánuje na začátek roku 2018, sdělil v pondělí mediální zástupce společnosti Pavel Jína. Na výrobní ploše zhruba 20 tisíc metrů čtverečních bude společnost podle Jíny vyrábět části interiérů do automobilů, včetně přístrojových desek a dveřních panelů pro přední světové značky. Patří mezi ně například BMW, Audi, Ford, Mercedes, Porsche nebo Ferrari. Pro nový závod společnost hledá techniky a manažery, ale nabízí také volná místa ve výrobě, inženýrství, logistice, kontrole kvality, na úsecích financí a lidských zdrojů a mnoho dalších pozic.
zdroj: ihned.cz
Příjmy domácností rostly nejvíce od krize
31.03.2016
České domácnosti konečně výrazněji pociťují ekonomický růst. Jejich příjmy se loni po očištění o inflaci, která byla loni velmi nízká, zvýšily v průměru o 3,5 procenta. Tento růst byl nejrychlejší za posledních osm let.
Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) měl loni každý člen domácnosti k dispozici v průměru 22 231 korun měsíčně. Z toho 3 937 korun představovaly příjmy od států a neziskových institucí - jednalo se například o zdravotní péči, vyplacené sociální dávky, příspěvky na vzdělání nebo na bydlení.
Ještě vyšší vypovídací hodnotu než průměrný příjem má střední hodnota, medián. Ten ukazuje, kolik by dostal jedinec uprostřed řady v případě, že bychom všechny členy českých domácností seřadili podle příjmů. ČSÚ tento údaj nezjišťuje, ministerstvo práce a sociálních věcí zveřejňuje medián mezd, který loni činil 22 971 korun před srážkami a odvody. Medián platů zaměstnanců ve státním sektoru byl v roce 2015 vyšší a dosáhl 26 347 korun.
zdroj: ihned.cz
Energetická společnost ČEZ v loňském roce vydělala 27,7 miliardy korun.
15.03.2016
Energetická společnost ČEZ i přes negativní zprávy z celého sektoru navýšila v minulém roce plánovaný očištěný zisk z 27 na 27,7 miliardy korun (neočištěný byl 20,5 miliardy korun). Celkové výnosy firmy stouply o osm miliard na celkových 210 miliard korun.
Očištěný zisk, podle kterého se vyplácí dividenda, nejvíc zajímá akcionáře, tedy i stát. Generální ředitel skupiny ČEZ Daniel Beneš uvedl, že energetická společnost neplánuje svou dividendovou politiku měnit. S mírným navýšením zisku se tak dá očekávat, že ČEZ udrží výši vyplácené dividendy na úrovni 40 korun za akcii. Negativní trendy v energetice a velký propad cen na přelomu letošního roku se podepíší na výsledcích ČEZ i v roce 2016. EBITDA (zisk před započtením odpisů, amortizace, úroků a daní) podle odhadů vedení firmy klesne o 5,1 miliardy na 60 miliard korun a čistý zisk klesne z 27,7 na 18 miliard korun.
zdroj: ihned.cz
Wikov Industry nabere desítky nových zaměstnanců
03.03.2016
Strojírenská skupina Wikov Industry vlastněná Martinem Wichterlem razantně vstupuje do oblasti automotive. Své výrobní portfolio se rozhodla rozšířit akvizicí tří nových firem, jmenovitě jde o společnosti Detail CZ, Detail Plus a Detail Produkt.
Zabývají se dodávkami pro nákladní automobilky a stavební stroje. Konkrétně se specializují na komponenty pro motory, podvozky či převodovky značek Daf, Scania, Paccar, Doosan nebo Bobcat. Díly však dodávají také dalším firmám. Zmíněné podniky v součtu dosahují ročních tržeb okolo 400 milionů korun, z toho 80 procent představuje export. Dohromady firmy zaměstnávají 210 lidí. Do firem by měly přijít desítky nových zaměstnanců převážně technických profesí jako například obsluha, seřizovač soustružnických a frézovacích center. Wikov Industry také v krátkodobém horizontu plánuje dostavbu výrobní haly v Jemnici, kde má sídlo Detail Plus. Zbylé dva podniky se nachází na území kraje Vysočina.
zdroj: ihned.cz