Inflace oslabuje, je to ale dobrá zpráva?
22.06.2023
Inflace oslabuje, ukazují statistická data. Dobrá zpráva, řeknete si. Jenže ouha. Výhledy zas tak optimistické nejsou. Neznamená to ale, že se v boji proti vysoké inflaci nedaří. Český statistický úřad nedávno oznámil, že spotřebitelské ceny v květnu meziročně vzrostly o 11,1 procenta, inflace tak zpomalila z dubnových 12,7 procenta. Meziměsíčně se ovšem ceny zvýšily, a to o 0,3 procenta.
Protože žijeme v Česku, není nijak těžké zjistit, že se tu místo skutečně rychlého nalezení způsobů cest, jak inflaci ještě více srazit k zemi, aby tu lidé nemuseli platit za vše jedny z nejvyšších cen v Evropské unii, dohadujeme. Dobře. Jenže, proč se pak výsledky těch dohadů „nějak“ neprojeví? Hádáme se o to, jestli centrální banka, vláda, instituce, ale třeba i my sami děláme maximum proto, aby zdražování konečně dostalo stopku.
A předem víme, že jednak všichni vědí a vidí, jak to je a jak to třeba mohlo být, ale že to tak není. A místo toho, aby se z toho ti odpovědní poučili a dělali to líp, tak tu máme dokola jen ty dohady. Není pak divu, že třeba dubnový Eurobarometr (výsledky průzkumu veřejného mínění) jasně potvrdil, že v české společnosti (pořád) vládnou silné obavy z rostoucích cen a inflace i z dalšího vývoje v energetice a také nespokojenost s domácí ekonomikou. Aby bylo jasno, nejsem rozhodně pro to, aby lidé jásali nad tím, že rostou ceny.
Na jednu stranu tak lze pochopit argument o tom, že tradičně k jakýmkoli úspěchům skeptičtí a kritičtí Češi (člověk se ale musí dokola ptát proč? Jako by tu lidé neznali jedno krásné staré moudro o tom, že „Být nespokojený je snadné. Proto se moudří lidé nespokojenosti vyhýbají a stydí se za ni.“) nedůvěřují a nevěří nikomu a ničemu. Navíc, když se dozví data o tom, že třeba inflace v Německu dosáhla v květnu 6,1 procenta, v Rakousku 8,8 procenta.
A ta data, pocházející z nějaké analýzy dále říkají, že inflace v takovém Polsku byla v květnu 13 procent a na Slovensku 13,8 procenta. Co na tom, že se po jejich zveřejnění objeví kritické komentáře, které s odkazem na, řeknu jednoduše určitou „nekompatibilitu“ dat, poukazují na to, že nemají takovou vypovídací schopnost, jakou by zasloužily. Podstatné je, že to už naštvaní Češi neslyší, protože je zlobí, že tu mají místo málo procent, o dost vyšší inflaci.
B
(Zdroj: eurozpravy.cz/)
Zákaz pití alkoholu na veřejnosti v Praze
04.10.2013
Nová vyhláška bude platit od soboty.
Počet veřejných prostranství, kde se v Praze nesmí pít alkohol se téměř zdvojnásobí. Bylo to 459 míst a teď to bude 837 míst. Kontrolu budou provádět pražští strážníci, kteří budou zatím porušování řešit domluvou. Přibudou i některá místa v centru Prahy, kde byli dosud s popíjením problémy.
O licenci přišla záložna se 14-tisíci členy
04.10.2013
ČNB odebrala na konci září, zatím nepravomocně, licenci Metropolitnímu spořitelnímu družstvu, kterého bilanční suma činí téměř 14 miliard korun.
Záložna hodlá proti rozhodnutí podat rozklad. Ze zákona jsou pojištěny všechny vklady do výše 100 tisíc eur, tedy zhruba 2,5 milionu korun. Ve Fondu pojištění vkladů je nyní přes 27 miliard korun.
Češi mají stále nižší zájem o stavební spoření
04.10.2013
Klesat prý bude i v příštích letech.
Ke konci loňského roku měly stavební spořitelny více než čtyři a čtvrt milionu smluv. Letos očekávají pokles na zhruba čtyři miliony. Do pěti let se tak může počet smluv dostat pod čtyři miliony. Za pokles mohou poslední změny ve stavebním spoření. Vláda v roce 2010 snížila státní podporu u všech smluv. Ta je teď maximálně dva tisíce korun ročně. Současně také zrušila i daňové osvobození úroků z vkladů.
Ve Foxconnu v Pardubicích prý panují nedůstojné pracovní podmínky
04.10.2013
Společnost se proti správě ohradila.
Společnost je dodavatelem elektroniky, montují počítače či chytré telefony. Už před třemi roky se dostali pod palbu kritiky kvůli údajně otrocké práci ve svých asijských továrnách. Monotónní 12hodinové směny v nepřetržitém provozu šest dní v týdnu a nemilosrdný tlak na zvyšování produkce však není doménou jen asijských továren.