Inflace oslabuje, je to ale dobrá zpráva?
22.06.2023
Inflace oslabuje, ukazují statistická data. Dobrá zpráva, řeknete si. Jenže ouha. Výhledy zas tak optimistické nejsou. Neznamená to ale, že se v boji proti vysoké inflaci nedaří. Český statistický úřad nedávno oznámil, že spotřebitelské ceny v květnu meziročně vzrostly o 11,1 procenta, inflace tak zpomalila z dubnových 12,7 procenta. Meziměsíčně se ovšem ceny zvýšily, a to o 0,3 procenta.
Protože žijeme v Česku, není nijak těžké zjistit, že se tu místo skutečně rychlého nalezení způsobů cest, jak inflaci ještě více srazit k zemi, aby tu lidé nemuseli platit za vše jedny z nejvyšších cen v Evropské unii, dohadujeme. Dobře. Jenže, proč se pak výsledky těch dohadů „nějak“ neprojeví? Hádáme se o to, jestli centrální banka, vláda, instituce, ale třeba i my sami děláme maximum proto, aby zdražování konečně dostalo stopku.
A předem víme, že jednak všichni vědí a vidí, jak to je a jak to třeba mohlo být, ale že to tak není. A místo toho, aby se z toho ti odpovědní poučili a dělali to líp, tak tu máme dokola jen ty dohady. Není pak divu, že třeba dubnový Eurobarometr (výsledky průzkumu veřejného mínění) jasně potvrdil, že v české společnosti (pořád) vládnou silné obavy z rostoucích cen a inflace i z dalšího vývoje v energetice a také nespokojenost s domácí ekonomikou. Aby bylo jasno, nejsem rozhodně pro to, aby lidé jásali nad tím, že rostou ceny.
Na jednu stranu tak lze pochopit argument o tom, že tradičně k jakýmkoli úspěchům skeptičtí a kritičtí Češi (člověk se ale musí dokola ptát proč? Jako by tu lidé neznali jedno krásné staré moudro o tom, že „Být nespokojený je snadné. Proto se moudří lidé nespokojenosti vyhýbají a stydí se za ni.“) nedůvěřují a nevěří nikomu a ničemu. Navíc, když se dozví data o tom, že třeba inflace v Německu dosáhla v květnu 6,1 procenta, v Rakousku 8,8 procenta.
A ta data, pocházející z nějaké analýzy dále říkají, že inflace v takovém Polsku byla v květnu 13 procent a na Slovensku 13,8 procenta. Co na tom, že se po jejich zveřejnění objeví kritické komentáře, které s odkazem na, řeknu jednoduše určitou „nekompatibilitu“ dat, poukazují na to, že nemají takovou vypovídací schopnost, jakou by zasloužily. Podstatné je, že to už naštvaní Češi neslyší, protože je zlobí, že tu mají místo málo procent, o dost vyšší inflaci.
B
(Zdroj: eurozpravy.cz/)
Majetek J&T
25.09.2013
Slovenská investiční skupina J&T Finance Group, která působí i v ČR, plánuje expanzi.
Prvním krokem je výrazné navýšení majetku.
Změny v životě obchodních společností od 1. ledna 2014
25.09.2013
1. ledna 2014 vstoupí v účinnost nový občanský zákoník a zákon o obchodních korporacích, které plně nahradí zejména stávající občanský a obchodní zákoník, tedy dva základní soukromoprávní kodexy.
Zcela nová legislativa v oblasti soukromého práva přináší do života běžných občanů i obchodních společností řadu podstatných změn, z nichž některé, na které je třeba se včas připravit, jsou zmíněny níže.
Voda v ČR zdražuje
20.09.2013
Češi stále více šetří a pořizují si úsporné myčky a pračky.
Za první pololetí klesla spotřeba na 86,4 listru na osobu a den. Spotřeba vody klesá už přes dvacet let, Češi se dostali pod evropský průměr. Ceny vody však stouply v průměru o 5 %, takže Češi opět zaplatí více.
Železárny v Ostravě dostanou dotace
20.09.2013
Dotace chtějí využít k odprášení provozu.
Podniky by měly dostat z fondů přes miliardu korun, tím se zachytí až 130 tun prachu za rok. Dotace dostanou moravskoslezské ArcelorMittal a Třinecké železárny. Jedná se o největší znečisťovatele životního prostředí.
Stav životního prostředí se po uvedení zařízení na odprášení provozu zlepší.