Inflace oslabuje, je to ale dobrá zpráva?
22.06.2023
Inflace oslabuje, ukazují statistická data. Dobrá zpráva, řeknete si. Jenže ouha. Výhledy zas tak optimistické nejsou. Neznamená to ale, že se v boji proti vysoké inflaci nedaří. Český statistický úřad nedávno oznámil, že spotřebitelské ceny v květnu meziročně vzrostly o 11,1 procenta, inflace tak zpomalila z dubnových 12,7 procenta. Meziměsíčně se ovšem ceny zvýšily, a to o 0,3 procenta.
Protože žijeme v Česku, není nijak těžké zjistit, že se tu místo skutečně rychlého nalezení způsobů cest, jak inflaci ještě více srazit k zemi, aby tu lidé nemuseli platit za vše jedny z nejvyšších cen v Evropské unii, dohadujeme. Dobře. Jenže, proč se pak výsledky těch dohadů „nějak“ neprojeví? Hádáme se o to, jestli centrální banka, vláda, instituce, ale třeba i my sami děláme maximum proto, aby zdražování konečně dostalo stopku.
A předem víme, že jednak všichni vědí a vidí, jak to je a jak to třeba mohlo být, ale že to tak není. A místo toho, aby se z toho ti odpovědní poučili a dělali to líp, tak tu máme dokola jen ty dohady. Není pak divu, že třeba dubnový Eurobarometr (výsledky průzkumu veřejného mínění) jasně potvrdil, že v české společnosti (pořád) vládnou silné obavy z rostoucích cen a inflace i z dalšího vývoje v energetice a také nespokojenost s domácí ekonomikou. Aby bylo jasno, nejsem rozhodně pro to, aby lidé jásali nad tím, že rostou ceny.
Na jednu stranu tak lze pochopit argument o tom, že tradičně k jakýmkoli úspěchům skeptičtí a kritičtí Češi (člověk se ale musí dokola ptát proč? Jako by tu lidé neznali jedno krásné staré moudro o tom, že „Být nespokojený je snadné. Proto se moudří lidé nespokojenosti vyhýbají a stydí se za ni.“) nedůvěřují a nevěří nikomu a ničemu. Navíc, když se dozví data o tom, že třeba inflace v Německu dosáhla v květnu 6,1 procenta, v Rakousku 8,8 procenta.
A ta data, pocházející z nějaké analýzy dále říkají, že inflace v takovém Polsku byla v květnu 13 procent a na Slovensku 13,8 procenta. Co na tom, že se po jejich zveřejnění objeví kritické komentáře, které s odkazem na, řeknu jednoduše určitou „nekompatibilitu“ dat, poukazují na to, že nemají takovou vypovídací schopnost, jakou by zasloužily. Podstatné je, že to už naštvaní Češi neslyší, protože je zlobí, že tu mají místo málo procent, o dost vyšší inflaci.
B
(Zdroj: eurozpravy.cz/)
Nulový úrok na běžném účtu: další forma poplatku
07.05.2013
Poplatky všeho druhu teď hýbou finančním světem.
Víte ale, že jedním ze skrytých poplatků je i nulový či minimální úrok na běžném účtu? To znamená, že i za bezpoplatkový účet vlastně platíte.
Neplacené volno a neomluvená absence ve zdravotním pojištění
07.05.2013
V případě poskytnutí neplaceného volna (slovy zákona pracovního volna bez náhrady příjmu) se pojistné na zdravotní pojištění odvádí mimo výjimek – tedy osob nebo situací – taxativně vyjmenovaných v ustanovení § 3 odst. 5 písm. a) – c) z. č. 592/1992 Sb., ve znění pozdějších předpisů.
To znamená, že zaměstnavatelé neodvádějí pojistné na zdravotní pojištění z titulu pracovního volna bez náhrady příjmu za tyto osoby – zaměstnance:
1) uvedené v § 3 odst. 8 z. č. 592/1992 Sb., kdy se jedná o osobu:
a) s těžkým tělesným, smyslovým nebo mentálním postižením, která je držitelem průkazu ZTP nebo ZTP/P,
b) která dosáhla věku potřebného pro nárok na starobní důchod, avšak nesplňuje další podmínky pro jeho přiznání,
c) která celodenně, osobně a řádně pečuje alespoň o jedno dítě do 7 let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku.
Nová pětiuerovka v oběhu
02.05.2013
Nová bankovka má více bezpečnostních prvků, bude těžší ji zfalšovat a má také speciální nátěr, díky němuž bude odolnější.
Opatřena těmito novými bezpečnostními prvky byla pětieurovka, protože je nejpoužívanější. Dosavadní pětieurovky jsou pořád v platnosti, budou se stahovat z trhu postupně.
Zprostředkování zaměstnání soukromými agenturami
02.05.2013
Ministerstvo práce chce zapojit do zprostředkování zaměstnání soukromé agentury.
Začít by se mohlo nejdříve od ledna 2014. Zatím je špatné nastavení zákona, ministerstvo se proto chystá změnit zákon. Na agentury by se udělalo výběrové řízení, ta která by byla nejlevnější, by přebírala nezaměstnané od úřadu práce. Uchazeč by nechodil na úřad práce, dojížděl by do agentury a ta by ho posílala do firem na pohovory.