Inflace oslabuje, je to ale dobrá zpráva?
22.06.2023
Inflace oslabuje, ukazují statistická data. Dobrá zpráva, řeknete si. Jenže ouha. Výhledy zas tak optimistické nejsou. Neznamená to ale, že se v boji proti vysoké inflaci nedaří. Český statistický úřad nedávno oznámil, že spotřebitelské ceny v květnu meziročně vzrostly o 11,1 procenta, inflace tak zpomalila z dubnových 12,7 procenta. Meziměsíčně se ovšem ceny zvýšily, a to o 0,3 procenta.
Protože žijeme v Česku, není nijak těžké zjistit, že se tu místo skutečně rychlého nalezení způsobů cest, jak inflaci ještě více srazit k zemi, aby tu lidé nemuseli platit za vše jedny z nejvyšších cen v Evropské unii, dohadujeme. Dobře. Jenže, proč se pak výsledky těch dohadů „nějak“ neprojeví? Hádáme se o to, jestli centrální banka, vláda, instituce, ale třeba i my sami děláme maximum proto, aby zdražování konečně dostalo stopku.
A předem víme, že jednak všichni vědí a vidí, jak to je a jak to třeba mohlo být, ale že to tak není. A místo toho, aby se z toho ti odpovědní poučili a dělali to líp, tak tu máme dokola jen ty dohady. Není pak divu, že třeba dubnový Eurobarometr (výsledky průzkumu veřejného mínění) jasně potvrdil, že v české společnosti (pořád) vládnou silné obavy z rostoucích cen a inflace i z dalšího vývoje v energetice a také nespokojenost s domácí ekonomikou. Aby bylo jasno, nejsem rozhodně pro to, aby lidé jásali nad tím, že rostou ceny.
Na jednu stranu tak lze pochopit argument o tom, že tradičně k jakýmkoli úspěchům skeptičtí a kritičtí Češi (člověk se ale musí dokola ptát proč? Jako by tu lidé neznali jedno krásné staré moudro o tom, že „Být nespokojený je snadné. Proto se moudří lidé nespokojenosti vyhýbají a stydí se za ni.“) nedůvěřují a nevěří nikomu a ničemu. Navíc, když se dozví data o tom, že třeba inflace v Německu dosáhla v květnu 6,1 procenta, v Rakousku 8,8 procenta.
A ta data, pocházející z nějaké analýzy dále říkají, že inflace v takovém Polsku byla v květnu 13 procent a na Slovensku 13,8 procenta. Co na tom, že se po jejich zveřejnění objeví kritické komentáře, které s odkazem na, řeknu jednoduše určitou „nekompatibilitu“ dat, poukazují na to, že nemají takovou vypovídací schopnost, jakou by zasloužily. Podstatné je, že to už naštvaní Češi neslyší, protože je zlobí, že tu mají místo málo procent, o dost vyšší inflaci.
B
(Zdroj: eurozpravy.cz/)
Rodiče mohou zůstat na „paragrafu
06.06.2013
Rodiče dětí do deseti let, jejichž školky a školy se kvůli povodni zavřely, mohou zůstat se svými potomky doma na paragrafu.
Pro čerpání ošetřovného doloží potvrzení, které jim vystaví pracovníci mateřinky či školy.
Nezaměstnaní mohou pomoci s odstraňováním povodňových škod
06.06.2013
Až sto milionů korun má v současné době Úřad práce ČR připraveno na veřejně prospěšné práce (VPP).
Prostřednictvím míst mohou s odstraňováním následků povodní pomoci i nezaměstnaní. Místa pro veřejné prospěšně práce vznikají na základě dohod mezi Úřadem práce ČR a obcí. Stačí, když se povodní postižená obec obrátí na kterékoliv pracoviště ÚP.
Cestující v Miskolci
04.06.2013
Cestující v maďarském Miskolci se budou vozit v tramvajích z Plzně.
Plzeňská Škoda Transportation dodá do maďarského města Miskolc jednatřicet nízkopodlažních tramvají 26T. První vozy by tu měly jezdit nejpozději příští rok v únoru. Šedesát tramvají dodá firma také do Turecka a až 400 vozů poputuje do Číny.
Česká ekonomika padá víc
04.06.2013
Recese se v prvním čtvrtletí zakousla hlouběji do české ekonomiky, která klesá už šest čtvrtletí v řadě.
Od ledna do března se hrubý domácí produkt snížil mezikvartálně o 1,1 %. Původní číslo bylo o tři desetiny nižší. Ve srovnání s loňskem hospodářství ztrácí 2,2 %.