Inflace oslabuje, je to ale dobrá zpráva?
22.06.2023
Inflace oslabuje, ukazují statistická data. Dobrá zpráva, řeknete si. Jenže ouha. Výhledy zas tak optimistické nejsou. Neznamená to ale, že se v boji proti vysoké inflaci nedaří. Český statistický úřad nedávno oznámil, že spotřebitelské ceny v květnu meziročně vzrostly o 11,1 procenta, inflace tak zpomalila z dubnových 12,7 procenta. Meziměsíčně se ovšem ceny zvýšily, a to o 0,3 procenta.
Protože žijeme v Česku, není nijak těžké zjistit, že se tu místo skutečně rychlého nalezení způsobů cest, jak inflaci ještě více srazit k zemi, aby tu lidé nemuseli platit za vše jedny z nejvyšších cen v Evropské unii, dohadujeme. Dobře. Jenže, proč se pak výsledky těch dohadů „nějak“ neprojeví? Hádáme se o to, jestli centrální banka, vláda, instituce, ale třeba i my sami děláme maximum proto, aby zdražování konečně dostalo stopku.
A předem víme, že jednak všichni vědí a vidí, jak to je a jak to třeba mohlo být, ale že to tak není. A místo toho, aby se z toho ti odpovědní poučili a dělali to líp, tak tu máme dokola jen ty dohady. Není pak divu, že třeba dubnový Eurobarometr (výsledky průzkumu veřejného mínění) jasně potvrdil, že v české společnosti (pořád) vládnou silné obavy z rostoucích cen a inflace i z dalšího vývoje v energetice a také nespokojenost s domácí ekonomikou. Aby bylo jasno, nejsem rozhodně pro to, aby lidé jásali nad tím, že rostou ceny.
Na jednu stranu tak lze pochopit argument o tom, že tradičně k jakýmkoli úspěchům skeptičtí a kritičtí Češi (člověk se ale musí dokola ptát proč? Jako by tu lidé neznali jedno krásné staré moudro o tom, že „Být nespokojený je snadné. Proto se moudří lidé nespokojenosti vyhýbají a stydí se za ni.“) nedůvěřují a nevěří nikomu a ničemu. Navíc, když se dozví data o tom, že třeba inflace v Německu dosáhla v květnu 6,1 procenta, v Rakousku 8,8 procenta.
A ta data, pocházející z nějaké analýzy dále říkají, že inflace v takovém Polsku byla v květnu 13 procent a na Slovensku 13,8 procenta. Co na tom, že se po jejich zveřejnění objeví kritické komentáře, které s odkazem na, řeknu jednoduše určitou „nekompatibilitu“ dat, poukazují na to, že nemají takovou vypovídací schopnost, jakou by zasloužily. Podstatné je, že to už naštvaní Češi neslyší, protože je zlobí, že tu mají místo málo procent, o dost vyšší inflaci.
B
(Zdroj: eurozpravy.cz/)
Na uzavření „staré“ smlouvy zbývá pár dnů
27.11.2012
Jestli chcete využít stávajících podmínek penzijního připojištění a ještě jste neuzavřeli smlouvu, máte nejvyšší čas.
Výhodnějších podmínek je možné využít jen do konce listopadu. Od ledna se podmínky zpřísní.
Zkrácení otevírací doby obchodů o svátcích
27.11.2012
Odbory opět navrhují omezení otevírací doby obchodů o svátcích.
Navrhují zahrnout do nového zákona kromě maloobchodu i velkoobchod, norma by se tak týkala například i řetězce Makro. V ČR žádný zákon otevírací dobu obchodů nestanovuje. „Z celkem dvanácti státních svátků by obchody měly mít povinně zavřeno sedm dní. Konkrétně 1. ledna, na Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října a 25. a 26. prosince."
Zpomalení automobilového trhu
23.11.2012
Automobilový trh poroste pomaleji, čeští zákazníci budou nejvíce kupovat malá a mini auta.
Růst prodeje těchto aut dokonce překoná nižší a střední třídu. Zpomalení trhu se očekává ve druhé polovině roku 2012 a první polovině roku 2013. Marže podle odborníků klesne a bude se pohybovat mezi 4,5 a 5 %.
České aerolinie urychlí proměnu letadlového parku
23.11.2012
Do firmy se vrátí airbusy ze sesterské firmy Holidays Czech Airelines, která měla slabou zimní sezonu a také spolupráce s Islandem se nevyvíjela dle očekávání.
Společnost Holidays Czech Airlines, která vznikla vedle ČSA jako specialista na charterové lety a letos ji za více než půl miliardy korun koupil státní Český aeroholding, zeštíhlí svoji flotilu ze šesti na dvě letadla . Pro zbylé stroje nemá dostatek zákazníků.