Inflace oslabuje, je to ale dobrá zpráva?
22.06.2023
Inflace oslabuje, ukazují statistická data. Dobrá zpráva, řeknete si. Jenže ouha. Výhledy zas tak optimistické nejsou. Neznamená to ale, že se v boji proti vysoké inflaci nedaří. Český statistický úřad nedávno oznámil, že spotřebitelské ceny v květnu meziročně vzrostly o 11,1 procenta, inflace tak zpomalila z dubnových 12,7 procenta. Meziměsíčně se ovšem ceny zvýšily, a to o 0,3 procenta.
Protože žijeme v Česku, není nijak těžké zjistit, že se tu místo skutečně rychlého nalezení způsobů cest, jak inflaci ještě více srazit k zemi, aby tu lidé nemuseli platit za vše jedny z nejvyšších cen v Evropské unii, dohadujeme. Dobře. Jenže, proč se pak výsledky těch dohadů „nějak“ neprojeví? Hádáme se o to, jestli centrální banka, vláda, instituce, ale třeba i my sami děláme maximum proto, aby zdražování konečně dostalo stopku.
A předem víme, že jednak všichni vědí a vidí, jak to je a jak to třeba mohlo být, ale že to tak není. A místo toho, aby se z toho ti odpovědní poučili a dělali to líp, tak tu máme dokola jen ty dohady. Není pak divu, že třeba dubnový Eurobarometr (výsledky průzkumu veřejného mínění) jasně potvrdil, že v české společnosti (pořád) vládnou silné obavy z rostoucích cen a inflace i z dalšího vývoje v energetice a také nespokojenost s domácí ekonomikou. Aby bylo jasno, nejsem rozhodně pro to, aby lidé jásali nad tím, že rostou ceny.
Na jednu stranu tak lze pochopit argument o tom, že tradičně k jakýmkoli úspěchům skeptičtí a kritičtí Češi (člověk se ale musí dokola ptát proč? Jako by tu lidé neznali jedno krásné staré moudro o tom, že „Být nespokojený je snadné. Proto se moudří lidé nespokojenosti vyhýbají a stydí se za ni.“) nedůvěřují a nevěří nikomu a ničemu. Navíc, když se dozví data o tom, že třeba inflace v Německu dosáhla v květnu 6,1 procenta, v Rakousku 8,8 procenta.
A ta data, pocházející z nějaké analýzy dále říkají, že inflace v takovém Polsku byla v květnu 13 procent a na Slovensku 13,8 procenta. Co na tom, že se po jejich zveřejnění objeví kritické komentáře, které s odkazem na, řeknu jednoduše určitou „nekompatibilitu“ dat, poukazují na to, že nemají takovou vypovídací schopnost, jakou by zasloužily. Podstatné je, že to už naštvaní Češi neslyší, protože je zlobí, že tu mají místo málo procent, o dost vyšší inflaci.
B
(Zdroj: eurozpravy.cz/)
Pojištěných proti povodním je méně než v roce 2002
04.06.2013
Pojišťovny začaly od tisícileté vody, která přišla v roce 2002, používat povodňové mapy a lépe hlídají své riziko.
Některá místa se tak stala nepojistitelná, jiná podstatně zdražila. Lidí pojištěných proti povodni, kteří žijí v bezprostřední blízkosti vodních toků, je tak méně než před 11 lety.
Zvýšený zájem o tablety
30.05.2013
Prodej osobních počítačů klesl o 16 %.
Prodej stolních počítačů od ledna do března klesl téměř o čtvrtinu, což představuje nejprudší pokles v historii, klesl také prodej notebooků.
Ve druhé půli roku by měl trh znovu ožít. Komerční sféra bude ve velkém přecházet z Windows XP, kterým bude v dubnu 2014 končit podpora ze strany Microsoftu, na novější verze, typicky na Windows 7.
Zájem podnikatelů o ultralehké vrtulníky
30.05.2013
Podnikatelé se obávají dlouhých kolon a častých komplikací na dálnici D1, která se bude opravovat několik let.
Ultralehkými vrtulníky lze létat po celý rok, důležité je pouze, aby nebyly mlhy. Provoz a údržba ultralehkého vrtulníku stojí zhruba tolik peněz jako v případě dražšího modelu osobního automobilu. Vzdálenost mezi Prahou a Brnem vrtulníkem trvá přibližně jednu letovou hodinu, vrtulník spotřebuje 15 až 18 litrů benzinu Natural.
Zastavení dopravy na D1
29.05.2013
9. června se na 12 hodin uzavře úsek dálnice mezi Humpolcem a Jihlavou.
Je to kvůli demolici mostu na 107 kilometru. Dálnice se uzavře v sobotu ve 20,00 hod, takže bude uzavřena v noci, kdy je minimální doprava. Objížďka povede v obou směrech přes Havlíčkův Brod. Přípravné práce začnou v pátek 7. června.