Inflace oslabuje, je to ale dobrá zpráva?
22.06.2023
Inflace oslabuje, ukazují statistická data. Dobrá zpráva, řeknete si. Jenže ouha. Výhledy zas tak optimistické nejsou. Neznamená to ale, že se v boji proti vysoké inflaci nedaří. Český statistický úřad nedávno oznámil, že spotřebitelské ceny v květnu meziročně vzrostly o 11,1 procenta, inflace tak zpomalila z dubnových 12,7 procenta. Meziměsíčně se ovšem ceny zvýšily, a to o 0,3 procenta.
Protože žijeme v Česku, není nijak těžké zjistit, že se tu místo skutečně rychlého nalezení způsobů cest, jak inflaci ještě více srazit k zemi, aby tu lidé nemuseli platit za vše jedny z nejvyšších cen v Evropské unii, dohadujeme. Dobře. Jenže, proč se pak výsledky těch dohadů „nějak“ neprojeví? Hádáme se o to, jestli centrální banka, vláda, instituce, ale třeba i my sami děláme maximum proto, aby zdražování konečně dostalo stopku.
A předem víme, že jednak všichni vědí a vidí, jak to je a jak to třeba mohlo být, ale že to tak není. A místo toho, aby se z toho ti odpovědní poučili a dělali to líp, tak tu máme dokola jen ty dohady. Není pak divu, že třeba dubnový Eurobarometr (výsledky průzkumu veřejného mínění) jasně potvrdil, že v české společnosti (pořád) vládnou silné obavy z rostoucích cen a inflace i z dalšího vývoje v energetice a také nespokojenost s domácí ekonomikou. Aby bylo jasno, nejsem rozhodně pro to, aby lidé jásali nad tím, že rostou ceny.
Na jednu stranu tak lze pochopit argument o tom, že tradičně k jakýmkoli úspěchům skeptičtí a kritičtí Češi (člověk se ale musí dokola ptát proč? Jako by tu lidé neznali jedno krásné staré moudro o tom, že „Být nespokojený je snadné. Proto se moudří lidé nespokojenosti vyhýbají a stydí se za ni.“) nedůvěřují a nevěří nikomu a ničemu. Navíc, když se dozví data o tom, že třeba inflace v Německu dosáhla v květnu 6,1 procenta, v Rakousku 8,8 procenta.
A ta data, pocházející z nějaké analýzy dále říkají, že inflace v takovém Polsku byla v květnu 13 procent a na Slovensku 13,8 procenta. Co na tom, že se po jejich zveřejnění objeví kritické komentáře, které s odkazem na, řeknu jednoduše určitou „nekompatibilitu“ dat, poukazují na to, že nemají takovou vypovídací schopnost, jakou by zasloužily. Podstatné je, že to už naštvaní Češi neslyší, protože je zlobí, že tu mají místo málo procent, o dost vyšší inflaci.
B
(Zdroj: eurozpravy.cz/)
Firmy kladou stále vyšší nároky na zaměstnance
22.05.2013
Souvisí s tím také nárůst přesčasů, jen v každém osmém podniku zaměstnanci nepracují přesčas.
89 % firem zvýšilo nároky na své zaměstnance. Nejvíce to pocítili zaměstnanci velkých firem nad 500 zaměstnanců. V průměru pouze ve 13 % firem nepracují žádní zaměstnanci pravidelně přesčas, naopak ve stejném podílu pracují přesčas všichni zaměstnanci.
Záchrana Řecka
14.05.2013
Podle eurozóny je záchrana na dobré cestě, země dostane další půjčky.
Záchrana zadluženého Řecka začíná být úspěšná. Země proto od eurozóny dostane další část záchranné půjčky. Řecku tak v příštích dnech půjčí víc než 4 miliardy eur, tedy přes 100 miliard korun. Další peníze pak Řecko dostane v červnu.
O 10 % levnější plyn
14.05.2013
RWE nabízí zákazníkům o 10 % levnější plyn.
K tomu i speciální prémii až 3 000 Kč - podle výše odběru a garanci neměnné ceny po další dvě topné sezóny.
Černý trh s alkoholem
14.05.2013
Ani do roka od vypuknutí metanolové aféry nebudou zřejmě přijata účinná opatření, která by zabránila opakování podobné tragédie, uvedli dnes na tiskové konferenci zástupci Unie výrobců a dovozců lihovin (UVDL).
Ti dnes adresovali orgánům státní správy výzvu, v níž požadují zrychlení legislativního procesu a zpřísnění podmínek pro výrobu a prodej tvrdého alkoholu.