Inflace oslabuje, je to ale dobrá zpráva?
22.06.2023
Inflace oslabuje, ukazují statistická data. Dobrá zpráva, řeknete si. Jenže ouha. Výhledy zas tak optimistické nejsou. Neznamená to ale, že se v boji proti vysoké inflaci nedaří. Český statistický úřad nedávno oznámil, že spotřebitelské ceny v květnu meziročně vzrostly o 11,1 procenta, inflace tak zpomalila z dubnových 12,7 procenta. Meziměsíčně se ovšem ceny zvýšily, a to o 0,3 procenta.
Protože žijeme v Česku, není nijak těžké zjistit, že se tu místo skutečně rychlého nalezení způsobů cest, jak inflaci ještě více srazit k zemi, aby tu lidé nemuseli platit za vše jedny z nejvyšších cen v Evropské unii, dohadujeme. Dobře. Jenže, proč se pak výsledky těch dohadů „nějak“ neprojeví? Hádáme se o to, jestli centrální banka, vláda, instituce, ale třeba i my sami děláme maximum proto, aby zdražování konečně dostalo stopku.
A předem víme, že jednak všichni vědí a vidí, jak to je a jak to třeba mohlo být, ale že to tak není. A místo toho, aby se z toho ti odpovědní poučili a dělali to líp, tak tu máme dokola jen ty dohady. Není pak divu, že třeba dubnový Eurobarometr (výsledky průzkumu veřejného mínění) jasně potvrdil, že v české společnosti (pořád) vládnou silné obavy z rostoucích cen a inflace i z dalšího vývoje v energetice a také nespokojenost s domácí ekonomikou. Aby bylo jasno, nejsem rozhodně pro to, aby lidé jásali nad tím, že rostou ceny.
Na jednu stranu tak lze pochopit argument o tom, že tradičně k jakýmkoli úspěchům skeptičtí a kritičtí Češi (člověk se ale musí dokola ptát proč? Jako by tu lidé neznali jedno krásné staré moudro o tom, že „Být nespokojený je snadné. Proto se moudří lidé nespokojenosti vyhýbají a stydí se za ni.“) nedůvěřují a nevěří nikomu a ničemu. Navíc, když se dozví data o tom, že třeba inflace v Německu dosáhla v květnu 6,1 procenta, v Rakousku 8,8 procenta.
A ta data, pocházející z nějaké analýzy dále říkají, že inflace v takovém Polsku byla v květnu 13 procent a na Slovensku 13,8 procenta. Co na tom, že se po jejich zveřejnění objeví kritické komentáře, které s odkazem na, řeknu jednoduše určitou „nekompatibilitu“ dat, poukazují na to, že nemají takovou vypovídací schopnost, jakou by zasloužily. Podstatné je, že to už naštvaní Češi neslyší, protože je zlobí, že tu mají místo málo procent, o dost vyšší inflaci.
B
(Zdroj: eurozpravy.cz/)
Výrazný pokles nepojištěných škod
24.04.2013
V minulém roce se značně snížil finanční objem škod způsobených motoristy ve vozidlech bez povinného ručení – cca o 50 %.
Auta bez povinného ručení měla na svědomí 3 133 škod za celkem 144 milionů Kč. O rok dříve přitom bylo zaznamenáno 3 404 nepojištěných škod za 299 milionů. Počet nepojištěných vozidel klesl ke konci roku 2012 na 596 000. Přísnější postihy fungují, motoristé zbytečně neriskují a pro svá vozidla povinné ručení sjednávají.
Jen čtyři procenta Čechů kupují pravidelně biopotraviny
24.04.2013
Občas si biopotraviny koupí 37 %, 17 % si je naopak nikdy nekoupilo a ani je nechce vyzkoušet.
Více než třetina populace (38 %) s biopotravinami sice nějakou zkušenost má, ale již je nekupuje. Hlavním důvodem je jejich cena.
Letos poklesne i výstavba dřevostaveb, obor má i přesto perspektivu
24.04.2013
Výstavba dřevostaveb od poloviny 90. let roste, v roce 1997 bylo v České republice dokončeno 87 rodinných domů na bázi dřeva, loni jich bylo již kolem 1500.
Pořízení dřevostavby oproti klasickému dřevěnému domku je zhruba stejně cenově náročné. Dřevostavba ale majiteli uspoří peníze na energiích. Letos dojde pravděpodobně i u výrobců dřevostaveb k meziročnímu poklesu realizace domů v Česku.
Stavební firmy čeká ještě horší rok než loňský
23.04.2013
V budoucnu by to mělo být lepší, protože stát by měl v dalších sedmi letech vložit do dopravní infrastruktury 200 miliard korun.
Začíná se také mírně rozbíhat výstavba bytů a kancelářských budov. Rozhodující bude, jak se nastartuje česká ekonomika. V příštím roce by měla vzrůst o 2,1 %.