Inflace oslabuje, je to ale dobrá zpráva?
22.06.2023
Inflace oslabuje, ukazují statistická data. Dobrá zpráva, řeknete si. Jenže ouha. Výhledy zas tak optimistické nejsou. Neznamená to ale, že se v boji proti vysoké inflaci nedaří. Český statistický úřad nedávno oznámil, že spotřebitelské ceny v květnu meziročně vzrostly o 11,1 procenta, inflace tak zpomalila z dubnových 12,7 procenta. Meziměsíčně se ovšem ceny zvýšily, a to o 0,3 procenta.
Protože žijeme v Česku, není nijak těžké zjistit, že se tu místo skutečně rychlého nalezení způsobů cest, jak inflaci ještě více srazit k zemi, aby tu lidé nemuseli platit za vše jedny z nejvyšších cen v Evropské unii, dohadujeme. Dobře. Jenže, proč se pak výsledky těch dohadů „nějak“ neprojeví? Hádáme se o to, jestli centrální banka, vláda, instituce, ale třeba i my sami děláme maximum proto, aby zdražování konečně dostalo stopku.
A předem víme, že jednak všichni vědí a vidí, jak to je a jak to třeba mohlo být, ale že to tak není. A místo toho, aby se z toho ti odpovědní poučili a dělali to líp, tak tu máme dokola jen ty dohady. Není pak divu, že třeba dubnový Eurobarometr (výsledky průzkumu veřejného mínění) jasně potvrdil, že v české společnosti (pořád) vládnou silné obavy z rostoucích cen a inflace i z dalšího vývoje v energetice a také nespokojenost s domácí ekonomikou. Aby bylo jasno, nejsem rozhodně pro to, aby lidé jásali nad tím, že rostou ceny.
Na jednu stranu tak lze pochopit argument o tom, že tradičně k jakýmkoli úspěchům skeptičtí a kritičtí Češi (člověk se ale musí dokola ptát proč? Jako by tu lidé neznali jedno krásné staré moudro o tom, že „Být nespokojený je snadné. Proto se moudří lidé nespokojenosti vyhýbají a stydí se za ni.“) nedůvěřují a nevěří nikomu a ničemu. Navíc, když se dozví data o tom, že třeba inflace v Německu dosáhla v květnu 6,1 procenta, v Rakousku 8,8 procenta.
A ta data, pocházející z nějaké analýzy dále říkají, že inflace v takovém Polsku byla v květnu 13 procent a na Slovensku 13,8 procenta. Co na tom, že se po jejich zveřejnění objeví kritické komentáře, které s odkazem na, řeknu jednoduše určitou „nekompatibilitu“ dat, poukazují na to, že nemají takovou vypovídací schopnost, jakou by zasloužily. Podstatné je, že to už naštvaní Češi neslyší, protože je zlobí, že tu mají místo málo procent, o dost vyšší inflaci.
B
(Zdroj: eurozpravy.cz/)
Vyšší tržby sázkařských společností
26.02.2013
Některé sázkařské společnosti měly loni vyšší tržby, než rok předtím.
Například Tipsport měl tržbu rekordních 12 miliard Kč, nejvyšší obrat měla Chance, a to dvě a půl miliardy. Podíl na ziscích firem se zvýšil hlavně velkým sportovními akcemi, jako byly olympiáda v Londýně nebo mistrovství Evropy ve fotbale. V roce 2013 se očekává další nárůst tržeb, hlavně kvůli zrušení manipulačního poplatku pro internetové sázky.
Studentům hrozí, že přijdou o zvýhodněné jízdné
26.02.2013
Nová vyhláška by měla platit už od poloviny roku.
Připravuje se nový cenový výměr, který nebude poskytování slev pro studenty a žáky dopravcům nařizovat. Nový návrh by měl státu ročně ušetřit zhruba dvě stě milionů korun. Povinnou slevu by dopravci nabízeli jen postiženým a jejich doprovodu. Návrh musí schválit ještě vláda.
Cena benzinu letos roste dříve
19.02.2013
K nejvyšší hodnotě ve své historii může letos vyšplhat u tuzemských pump cena benzinu.
Natural 95 postupně zdražuje a od února stojí víc než nafta. Cenu benzinu ale čeká na evropské burze, a tedy i v Česku, další růst. V Česku benzin zřejmě zdraží až nad úroveň loňských rekordních cen, místy převyšujících 40 korun.
Každý pátý podnikatel chce vylepšit účetnictví
19.02.2013
Morálka podnikatelů se nezlepšuje.
Na 21 % podnikatelů v ČR očekává letos od svých účetních vylepšení účetní závěrky. To je meziročně o procentní bod méně než loni. Vyplynulo to z pravidelné ankety Komory certifikovaných účetních. Potenciálně účelově pozměněnou účetní závěrku tak může mít asi 200 tisíc firem.