Inflace oslabuje, je to ale dobrá zpráva?
22.06.2023
Inflace oslabuje, ukazují statistická data. Dobrá zpráva, řeknete si. Jenže ouha. Výhledy zas tak optimistické nejsou. Neznamená to ale, že se v boji proti vysoké inflaci nedaří. Český statistický úřad nedávno oznámil, že spotřebitelské ceny v květnu meziročně vzrostly o 11,1 procenta, inflace tak zpomalila z dubnových 12,7 procenta. Meziměsíčně se ovšem ceny zvýšily, a to o 0,3 procenta.
Protože žijeme v Česku, není nijak těžké zjistit, že se tu místo skutečně rychlého nalezení způsobů cest, jak inflaci ještě více srazit k zemi, aby tu lidé nemuseli platit za vše jedny z nejvyšších cen v Evropské unii, dohadujeme. Dobře. Jenže, proč se pak výsledky těch dohadů „nějak“ neprojeví? Hádáme se o to, jestli centrální banka, vláda, instituce, ale třeba i my sami děláme maximum proto, aby zdražování konečně dostalo stopku.
A předem víme, že jednak všichni vědí a vidí, jak to je a jak to třeba mohlo být, ale že to tak není. A místo toho, aby se z toho ti odpovědní poučili a dělali to líp, tak tu máme dokola jen ty dohady. Není pak divu, že třeba dubnový Eurobarometr (výsledky průzkumu veřejného mínění) jasně potvrdil, že v české společnosti (pořád) vládnou silné obavy z rostoucích cen a inflace i z dalšího vývoje v energetice a také nespokojenost s domácí ekonomikou. Aby bylo jasno, nejsem rozhodně pro to, aby lidé jásali nad tím, že rostou ceny.
Na jednu stranu tak lze pochopit argument o tom, že tradičně k jakýmkoli úspěchům skeptičtí a kritičtí Češi (člověk se ale musí dokola ptát proč? Jako by tu lidé neznali jedno krásné staré moudro o tom, že „Být nespokojený je snadné. Proto se moudří lidé nespokojenosti vyhýbají a stydí se za ni.“) nedůvěřují a nevěří nikomu a ničemu. Navíc, když se dozví data o tom, že třeba inflace v Německu dosáhla v květnu 6,1 procenta, v Rakousku 8,8 procenta.
A ta data, pocházející z nějaké analýzy dále říkají, že inflace v takovém Polsku byla v květnu 13 procent a na Slovensku 13,8 procenta. Co na tom, že se po jejich zveřejnění objeví kritické komentáře, které s odkazem na, řeknu jednoduše určitou „nekompatibilitu“ dat, poukazují na to, že nemají takovou vypovídací schopnost, jakou by zasloužily. Podstatné je, že to už naštvaní Češi neslyší, protože je zlobí, že tu mají místo málo procent, o dost vyšší inflaci.
B
(Zdroj: eurozpravy.cz/)
Koruna je podhodnocená. Může posílit i kvůli vyšším sazbám
31.07.2018
Tuzemská měna bude v dlouhodobém pohledu posilovat. Hlavně s tím, jak porostou úrokové sazby a výkonnost hospodářství, se bude dotahovat na úroveň západní Evropy. V rozhovoru pro HN to uvedl ředitel divize finanční trhy v PPF bance Karel Tregler. Banka je centrem finančních aktivit skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. "Z dlouhodobějšího pohledu je podle nás koruna podhodnocená," řekl Tregler.
Finanční odborník se na tuzemském kapitálovém trhu pohybuje už 18 let − po celou dobu na různých pozicích v rámci PPF. Téměř deset let například pracoval jako portfolio manažer v části skupiny, která se starala o správu aktiv.
Rekordní zájem zákazníků o ventilátory, klimatizace, zmrzliny
30.07.2018
Současná vedra zvyšují prodej zmrzlin, balených vod, ovoce, ale i mobilních klimatizací a větráků.
Nárůst poptávky registrují i firmy, které dodávají pevně zabudované klimatizace. Vyplývá to z ankety ČTK mezi obchodníky. Prodej mobilních klimatizací a ventilátorů je letos v meziročním srovnání o 30 procent vyšší, ukazují údaje srovnávače cen Heureka.cz. "Krátkodobě se na vrchol prodejů dostávají malé přenosné klimatizace za pár stovek korun. Po zkušenostech s předchozími léty však dlouhodobě u Čechů vítězí větší klimatizace s vyšším výkonem řádově za jednotky tisíc korun," uvedla manažerka firmy Alexandra Čermáková. Sezona klimatizací, ventilátorů a dalších ochlazovačů vzduchu začala mnohem dříve než v předchozích letech. I e-shop Alza.cz registruje markantní nárůst poptávky po ventilátorech a klimatizaci.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Nedostatek vody dopadá i na hydroelektrárny
28.07.2018
Nedostatek srážek nemá negativní dopady jen na zemědělce. Suchý rok 2017 se výrazně promítl i v ziscích majitelů vodních elektráren. Skupině Energo-Pro Jaromíra Tesaře, která působí hlavně v Gruzii, Bulharsku a Turecku, klesly zisky téměř o třetinu na necelé tři miliardy.
"Pokles výroby elektřiny byl způsoben zejména horšími hydrologickými podmínkami ve všech zemích, kde působíme. Zatímco rok 2016 byl rekordní, v loňském roce byla hydrologická bilance pod dlouhodobým průměrem," komentuje výsledky jedné z největších tuzemských energetických skupin její výkonný ředitel Pavel Váňa. Firma kvůli tomu loni vyrobila zhruba 2,6 gigawatthodiny elektřiny, o pětinu méně než rok předtím. Pro srovnání – je to zhruba stejně, kolik v Česku ze všech svých vodních, slunečních a větrných elektráren vyrobí tuzemská společnost ČEZ.
Česká ekonomika u hranice svých možností
26.07.2018
Česká bankovní asociace v aktualizované prognóze zhoršila odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 3,3 procenta z dubnových 3,6 procenta. Důvodem je postupný pokles výkonu ekonomiky, silnou stránkou ekonomiky ale zůstávají investice a spotřeba domácností i vlády. Asociace o tom ve čtvrtek informovala na tiskové konferenci. Pro příští rok asociace odhad zvýšila na 2,9 procenta z 2,8 procenta.
"Česká ekonomika se přibližuje hranici svých možností. Bez dalších investic se v situaci zvyšujícího se nedostatku zaměstnanců příliš nemá kam posunout," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Významným faktorem ekonomického růstu bude podle ČBA růst soukromé spotřeby. Ta je podpořena především růstem reálných příjmů domácností a nízkou nezaměstnaností. Vládní spotřeba bude letos podle asociace růst proti dubnovým odhadům rychleji, což bude ovlivněno blížícími se komunálními volbami. Veřejné finance by i tak měly zůstat v přebytku. "České veřejné finance jsou však aktuálně na příjmové straně zcela závislé na vysokých tempech ekonomického růstu, zatímco na výdajové straně přetrvává vysoký objem tzv. mandatorních výdajů, které v případě poklesu ekonomické dynamiky a výpadku příjmů nebude jednoduché upravovat směrem dolů k udržení rozumné rozpočtové stability," upozornil analytik ČBA Miroslav Zámečník.