Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
Dluhy Čechů dál rostou, půjčují si hlavně na bydlení
01.10.2018
Dluhy českých domácností v srpnu dosáhly 1,6 bilionu korun. Od července dluh vzrostl o 12 miliard, meziročně vyrostl o 112 miliard korun. Zadlužení českých domácností u bank a družstevních záložen se v srpnu meziměsíčně zvýšilo o zhruba 12 miliard korun na 1,611 bilionu
Meziročně byly jejich dluhy vyšší přibližně o 112 miliard. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnila Česká národní banka (ČNB). Zvýšilo se také zadlužení firem, proti červenci narostlo o deset miliard na 1,104 bilionu a proti loňskému srpnu o 44 miliard korun.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Cenu hypoték tlačí nahoru Česká národní banka
28.09.2018
Klíčová úroková sazba, od které se odvíjí úroky běžných úvěrů včetně hypoték, ve středu vzrostla už počtvrté za tento rok. Bankovní rada České národní banky rozhodla o zvýšení takzvané dvoutýdenní reposazby o 0,25 procentního bodu na 1,5 procenta.
Pro rozhodnutí hlasovalo šest ze sedmi členů bankovní rady. Ještě letos přitom může dojít k dalšímu zvýšení sazeb. "Podle prognózy vychází, že by sazby měly jít do budoucna ještě nahoru k 2,5 až třem procentům," řekl novinářům guvernér ČNB Jiří Rusnok. "Ale neříkáme, že to musí být do konce roku. V listopadu bude nová prognóza a ta nám to ukáže. Vyloučit se to tedy nedá," uvedl Rusnok. Z dlouhodobého hlediska se růst sazeb ČNB promítá do cen úvěrů včetně těch na bydlení. Bezprostředně po rozhodnutí však banky své úvěry nezdražily, a dopad tak bude spíše postupný. Ostatně i v průběhu roku se úroky hypoték zvyšovaly pomaleji, než jak šla nahoru reposazba ČNB. Průměrný úrok úvěru na bydlení vzrostl podle ukazatele Fincentrum Hypoindex od začátku roku z 2,28 procenta na srpnových 2,53 procenta. Reposazba ČNB za toto období přitom vzrostla z 0,5 procenta na 1,25 procenta.
České firmy podceňují inovace
27.09.2018
České firmy zaostávají za Evropou o 20 procent v přijímání nových technologií. Buď je vůbec nemají, nebo mají, ale nepoužívají. Čtvrtina tuzemských podniků pak nemá žádnou ucelenou koncepci pro digitální transformaci. Na setkání s novináři to uvedl generální ředitel Microsoftu Česká republika a Slovensko Rudolf Urbánek.
Podle studie Microsoftu osm z deseti podniků vidí v nástupu nových technologií prostor pro růst, ale jen 51 procent má strategii, jak tuto příležitost opravdu využít. Sotva desetina českých firem pak vytvořila specializovaný tým pro digitální transformaci. "Překvapilo mě, jak málo českých firem vnímá, že jejich trh se dramaticky mění. Jen 12 procent českých manažerů očekává během nadcházejících dvou let výraznou změnu v jejich odvětví a dvě pětiny si myslí, že se nic zásadního nestane. Těmto firmám může velmi rychle ujet inovační vlak," podotkl Urbánek. Téměř čtvrtina českých firem se vůbec nezabývá tím, jak technologie mění jejich podnikání. V regionu střední a východní Evropy má čtvrtina firem zvláštní tým na digitální transformaci a jen desetina ji ještě neřeší. Jen jeden z deseti českých respondentů vnímá svou firmu jako tahouna změn oproti 23 procentům v regionu střední a východní Evropy. Jen osm procent českých firem se obává zcela nových hráčů, v regionu má tyto obavy 17 procent firem.
Hotely v Praze jsou jedny z nejplnějších v Evropě
26.09.2018
Ceny v regionu dosáhly rekordu. Hoteliéři ve střední a východní Evropě zažívají rekordní měsíce z hlediska průměrné denní ceny pokojů, ukázal nový průzkum zveřejněný společností Cushman & Wakefield. Hotely ve střední a východní Evropě zdražují, průměrné ceny pokojů dosahují historického maxima. A stoupá také obsazenost hotelů - Praha je pátou hlavní turistickou destinací s nejvyšší obsazeností v Evropě. Informovala o tom společnost Cushman & Wakefield s odvoláním na údaje z 35 hlavních hotelových trhů podle publikace European Hotel Review agentury STR.
"Míra obsazenosti na mnoha trzích střední Evropy dosahuje vrcholu a ceny pokojů se blíží cenám v západní Evropě," potvrzuje David Nath, vedoucí hotelového týmu společnosti pro střední a východní Evropu. Zároveň ale podotýká, že na některých trzích již hoteliéři poukazují na rostoucí konkurenci ze strany platforem sdíleného ubytování jako například Airbnb.