Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
Češi v pololetí dlužili už 2,23 bilionu korun, objem nesplácených úvěrů ale klesl
24.08.2018
Celkový dluh obyvatel ČR činil ke konci pololetí 2,23 bilionu korun, což je meziroční růst o 8,5 procenta. Objem dluhu ohroženého nesplácením naopak klesl o 9,2 procenta na 36,9 miliardy korun.
Počet lidí, kteří měli problémy se splácením úvěrů na bydlení, se snížil o pět tisíc a počet lidí nesplácejících úvěry na spotřebu o více než 20 tisíc. Vyplývá to z údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací. Objem dlouhodobého dluhu dosáhl koncem pololetí 1,8 bilionu korun, což je o 8,5 procenta více než v předchozím období. Stejně tak rostl i objem krátkodobého dluhu, který se meziročně zvýšil o 8,4 procenta na 456,7 miliardy korun.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Byznys kolem Airbnb vzkvétá
23.08.2018
Z krátkodobého ubytování v soukromých bytech přes on-line služby jako nejznámější Airbnb se v posledních letech stává regulérní byznys. "Odhaduji, že zhruba 10 procent bytů v centru Plzně je pořizováno výhradně za účelem následného pronájmu přes Airbnb," říká Petr Lang z realitní kanceláře RE/MAX. V turisticky oblíbených částech Prahy je krátkodobé ubytování jedním z důvodů nedostatku nájemních bytů pro místní obyvatele.
"Silně se snížila nabídka dlouhodobého pronájmu, což přirozeně tlačí ceny nájmů vzhůru," říká majitel pražské pobočky RE/MAX City Daniel Kotula. Podle něj to však alespoň pro jeho realitku nepředstavuje vážnější problém. "Služby krátkodobého pronájmu naši makléři neřeší. A co se týče pronájmů dlouhodobých, těm se věnujeme spíše okrajově," vysvětluje. To, že takzvané sdílené ubytování dávno není jen nárazovým pronájmem nemovitosti, kde majitelé sami bydlí, ilustrují i údaje společnosti AirDNA. Ta vytváří statistiky podle veřejně dostupných informací dohledatelných právě na Airbnb. Čísla ukazují, že v Praze, kde se krátkodobých pronájmů nabízí nejvíce v republice, 70 procent nabídek inzerují lidé s více než jednou nemovitostí.
Češi, nechte si korunu, radí řecký podnikatel
22.08.2018
Billy Michalakis rozjel svůj byznys s půjčováním aut, skútrů a ubytování pro turisty na řeckém Lesbu před více než třiceti lety. Kdo si za cíl svojí dovolené zvolí tento klidný ostrov s oblázkovými plážemi a skalnatým pobřežím, pravděpodobně na jeho auta narazí. Michalakisova půjčovna dnes patří na Lesbu k těm největším. Auta pod jeho značkou jezdí po celém ostrově. Spolupracuje i s mnoha dalšími půjčovnami na pevnině, působí v Aténách a v dalších řeckých městech. Michalakisovo podnikání dnes už ale neběží tak hladce jako v minulosti.
V rozhovoru pro HN řecký podnikatel vzpomíná, jak se jeho život změnil za uplynulých deset let. Jeho vyprávění není podložené přesnými statistickými údaji z tehdejší doby a některá tvrzení nemusí být pravdivá. Zachycují však pohled, kterým se někteří Řekové dívají na změny spojené se vstupem jejich země do Evropské unie a jak vnímají finanční pomoc z evropských záchranných fondů. Je to osm let, co Helénská republika čerpá peníze od mezinárodních věřitelů, aby odvrátila státní bankrot, který zemi hrozil. V pondělí její záchranný program končí. Celkem jí byly vyplaceny půjčky ve výši 288 miliard eur. "Když srovnám svůj dnešní život s minulostí, je to jako den a noc. Před přijetím takzvané finanční pomoci od mezinárodních věřitelů jsem vydělával více peněz, měl jsem více peněz a dělal více věcí. Dnes platím vyšší daně a modlím se, abych přežil," popisuje řecký podnikatel v rozhovoru pro HN, jak se jeho život změnil od vypuknutí řecké dluhové krize.
Česko dál vysychá, v zemědělství hlásí pokles výnosů přes 60 okresů
20.08.2018
Extrémní sucho sužuje už půlku Česka a půda ztrácí vlhkost téměř na celém území republiky. Nejhorší situace je podle aktuálních map portálu Intersucho.cz nadále ve východních a severních Čechách. Ale i v severní části jižní Moravy, na Brněnsku a Blansku, na Hané a Vysočině. Sucho se negativně projevuje jak na kondici vegetace, tak i na zemědělství − přes 60 okresů hlásí pokles výnosů.
"Největší dopady bude mít sucho nadále hlavně na vodních tocích a podzemních vodách," očekává klimatolog Pavel Zahradníček z portálu Intersucho a Ústavu výzkumu globální změny AV ČR. Pesimisticky hodnotí situaci i meteorologové. Roste rovněž podíl ploch s deficitem vláhy více než 80 milimetrů oproti obvyklému stavu. To je podle Zahradníčka extrém. Vegetace schne a stromy připomínají podzim. Podle vědce se jejich stav už letos nezlepší. "Pokud výrazně nezaprší na podzim a sněhová nadílka v zimě nebude silně nadprůměrná, tak se bohužel můžeme dočkat podobné situace i v příštím roce, kdy hlavně hydrologický stav bude velice špatný," řekl HN Zahradníček.