Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
První český autobankomat má velký úspěch
17.09.2018
Nečekali jsme to, reaguje banka. Komerční banka je poměrem vkladů, který převažuje na výběry, překvapena. 5:4 ve prospěch vkladů. Zhruba taková je statistika provozu prvního "drive-up" bankomatu pro řidiče, který spustila Komerční banka ve spolupráci s Benzinou letos v červenci na čerpací stanici v Argentinské ulici v Praze.
Za dva měsíce provozu do něj řidiči vložili téměř 10 milionů Kč, výběry přesáhly osm milionů korun. Pro Komerční banku to sice není jediné místo, kde by vklady převyšovaly výběry - největší převis ve prospěch vkladů registruje například v Českých Budějovicích (pobočka Krajinská 15), Ostravě (Nádražní 12) či Kutné Hoře (Tylova 390) - přesto je čerstvým zjištěním velmi překvapena.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Zdlouhavá administrativa blokuje projekty na zhruba 40 tisíc bytů
17.09.2018
Češi potřebují na povolení ke stavbě činžáku sedm let. V Belgii stačí šest měsíců. Za poslední tři roku zdražily byty v metropoli o sedmdesát procent. Hlavní příčinou růstu cen bytů v Praze je velká byrokracie při povolování nové výstavby.
Zatímco v Belgii trvá proces povolování nového developerského projektu šest měsíců, v Praze je to v průměru sedm let. Nabídka tak nestačí reagovat na příliv obyvatel, kterých v letech 2006 až 2016 do Prahy přibylo 100 000.
Dalšími důvody růstu cen bytů jsou inflace nebo růst mezd. Naopak vliv sdíleného bydlení, například Airbnb, na ceny se neprokázal. Vyplývá to z výsledků studie Centra ekonomických a tržních analýz (CETA).
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Rozdíl mezi nájmem a ubytovací službou
14.09.2018
Osoba, která poskytuje ubytovací služby, je osobou povinnou k dani a podle zákona o DPH je úplaty za tyto ubytovací služby povinna zahrnout do obratu pro registraci plátce. Při překročení limitu 1 000 000 Kč za poskytnutí ubytovací služby za 12 bezprostředně předcházejících kalendářních měsí¬ců se poskytovatel této služby podle zákona o DPH stává plátcem.
Pokud je služba zprostředkování ubytování poskytnuta osobou neusazenou v tuzemsku plátci nebo podnikateli, který není plátcem, přenáší se povinnost přiznat daň z této přijaté služby na příjemce služby, protože podle zákona o DPH je v takovém případě místo plnění v sídle příjemce služby. Může se jednat například o zprostředkování ubytování pro služební nebo pracovní cesty. Plátce přizná z této přijaté služby daň ve svém daňovém přiznání. Pokud je tato služba poskytnuta podnikateli, který není plátcem, stane se přijetím této služby identifikovanou osobou a je povinen daň přiznat. Pokud je služba zprostředkování ubytování poskytnuta neusazenou osobou občanovi jako osobě nepo¬vinné k dani, je povinen přiznat daň poskytovatel této služby.
Příplatek společníka s.r.o. mimo základní kapitál
13.09.2018
Zapůjčení peněz společníka pro potřeby jeho s.r.o. je sice rychlým a jednoduchým způsobem finanční výpomoci, ale jeho nevýhodou je nárůst zadlužení s.r.o., která je takto financována cizím kapitálem, byť jde o peníze společníků. Právním rizikem pak může být předlužení firmy, zvláště pokud peníze ze zápůjčky obratem promění v dlouhodobou investici nebo „utopí“ ve výzkumu, vývoji anebo při dobývání nových trhů. Peněžitý vklad do základ¬ního kapitálu sice představuje vlastní zdroj nezadlužující firmu, ale je administrativně náročný a zdlouhavý, navíc je posléze opět právně docela problematické takto vložené peníze společníkovi „vrátit“.
Proto je v praxi s.r.o. – zvláště u těch, které již za sebou táhnou nemalé břemeno dluhů – vhodnější dostat peníze společníka do firmy jinou cestou. A to formou tzv. příplatku, který stojí na pomezí zápůjčky (nevyužitý zbytek lze společníkovi vrátit) a podstatně právně složitějšího a časově náročněj¬šího peněžitého vkladu do základního kapitálu (zvyšuje vlastní zdroje). Jedná se o tzv. příplatek mimo základní kapitál, který může být pro společníky buď povinný – pak hovoříme o tzv. příplatkové povinnosti – nebo dobrovolný.