Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
Restaurace mají nedostatek kuchařů a číšníků
10.08.2018
Prezident Asociace hotelů a restaurací navrhuje, aby se otevřely možnosti pro zahraniční pracovníky ze zemí mimo EU. Jinde v Evropě to funguje, říká.
Nízká nezaměstnanost, která v Česku v červenci činila 3,1 procenta a v Praze 2,1 procenta, se projevuje i v gastronomickém odvětví. Nejen v pražských restauracích se provozovatelé potýkají s nedostatkem personálu, ať už kuchařů, nebo obsluhy. Podle prezidenta Asociace hotelů a restaurací (AHR) Václava Stárka by situaci zlepšilo otevření trhu práce zájemcům z ciziny.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Tuzemská ekonomika šlape stále výborně
09.08.2018
Firmy v České republice dále ovlivňuje pozitivní vývoj ekonomiky a vývoj hrubého domácího produktu (HDP), který roste pátým rokem. Přesto letošní průměrné výsledky české ekonomiky nedosáhnou loňských rekordních hodnot, vyplývá ze společného šetření Svazu průmyslu a dopravy ČR a České národní banky mezi podnikateli za letošní druhé čtvrtletí. Výraznější zvrat v následujících měsících ale žádný z ukazatelů šetření nepředvídá.
"Podniky očekávají, že budou mít v následujících třech až šesti měsících dostatek zakázek. Pozitivní hodnocení zůstalo i u růstu investiční aktivity," uvedl hlavní ekonom a ředitel sekce hospodářské politiky svazu Bohuslav Čížek. Firmy se však stále potýkají s nedostatkem pracovníků. Navíc očekávají, že zaměstnanost v tomto i příštím roce ještě mírně vzroste. Na trhu práce je citelná rivalita, podniky si vzájemně přetahují zaměstnance a bojují s vysokou fluktuací, dodal Čížek. V druhém letošním čtvrtletí opět rostly mzdy, zdražují podle něj ale i dodavatelské ceny, jako jsou energie či služby. Podniky úměrně tomu zatím nezdražují své výrobky ani služby, což ovlivňuje jejich konečnou ziskovost. Jejich zisky celkově proto nerostou tak rychle jako v posledních letech, podotkl. Z šetření vyplývá i to, že se firmy zajišťují proti kurzovému riziku. Téměř 20 procent podniků používá dobrovolně euro i v tuzemských transakcích, což ilustruje význam evropské měny v české ekonomice.
Pečivo a výrobky z pšenice letos podraží
07.08.2018
Kvůli nepřízni počasí bude letos celková produkce obilovin nižší. To zřejmě zvýší ceny pečiva.
Pečivo a výrobky z pšenice letos podraží. Důvodem je cena pšenice, která kvůli nepříznivým klimatickým podmínkám vzrostla proti květnu a červnu až o pětinu. Uvedl to dnes v tiskové zprávě předseda představenstva Společenstva mlynářů a pekařů v ČR Jaroslav Chochole. Letošní nepříznivé počasí v průběhu vegetace obilovin má za následek snížení výnosů a celkového množství produkce, dodal. V tuto chvíli není jasné, jak markantní zdražení bude. Mlýny zatím kupují obilí ze skladů a zemědělci dosud nezačali prodávat pšenici z nové sklizně, která bude brzy dokončena. "Evropský trh obilovin se ustálí až v průběhu následujících několika měsíců, proto není důvod k panice, že ale budeme nuceni sáhnout hlouběji do peněženky, je jisté," poznamenal Chochole.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Českou ekonomikou hýbou tropické teploty
07.08.2018
Letošní tropické teploty výrazně ovlivňují českou ekonomiku. Ukazují to čerstvá čísla Českého statistického úřadu. Průmyslová výroba v červnu zrychlila meziroční růst z květnových 1,4 procenta na 3,4 procenta. "K růstu tentokrát přispěla především energetika, strojírenství a výroba elektrických zařízení. Tradiční lídr celého průmyslu – výroba aut – si tentokrát připsal dvě procenta. Není to sice mnoho, avšak s ohledem na vytíženost, respektive rekordní produkci tohoto oboru jde vlastně o velmi dobré číslo," říká analytik ČSOB Petr Dufek.
Podle analytika Komerční banky Viktora Zeisela se na růstu průmyslu nejvíce podepsala výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu. Horké červnové počasí podle něj letos donutilo Čechy zapnout klimatizace dříve. Vzhledem k současnému vývoji teplot bude tato položka podporovat průmysl i v prázdninových měsících. Hlavní ekonom ING Jakub Seidler za růstem průmyslu vliv počasí nevidí. „Průmyslová výroba částečně zrychlila vlivem dvouciferného růstu ve výrobě elektřiny, kde se projevila nízká srovnávací základna díky výpadkům ve výrobě jaderné elektrárny Temelín v minulém roce,“ vysvětluje. Dynamika tuzemského průmyslu od konce minulého roku zpomaluje, za první polovinu roku činil průměrný růst 2,8 procenta, zatímco za celý rok 2017 průmysl zrychlil o 6,5 procenta. "Uvedené zpomalení souvisí s vysokou srovnávací základnou minulého roku, omezenými kapacitami výrobců a zpomalováním váhově nejvýznamnější výroby automobilů," vysvětluje hlavní ekonom ING Jakub Seidler.