Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
Rezervní fond s.r.o.
10.09.2018
Společnost s r.o. může rozhodnout, že nebude rezervní fond ze zisku vytvářet, nebo v menším rozsahu než stanovoval ObchZ, načež může stávající zdroje „naspořené“ v RF rozpustit a vyplatit společníkům. Je nutno ale respektovat znění společenské smlouvy, respektive zakladatelské listiny dané firmy, pokud výslovně řeší tvorbu RF.
Veškerý vlastní majetek (věci) může s.r.o. nabýt, respektive financovat jen ze dvou typů zdrojů:
vlastní zdroje – kam patří zejména zisk z její činnosti (naopak ztráta vlastní zdroje snižuje) a vklady jejich společníků; výhodou je, že tento druh krytí aktiv firmě zůstává, nemusí jej vracet,
cizí zdroje – zpravidla jde o dluhy, ať už dlouhodobé povahy jako jsou úvěry a zápůjčky, nebo spíše krátkodobé (např. obchodní dluhy vůči dodavatelům), patří zde ale také rezervy, protože jsou předurčeny na určité budoucí výdaje (např. na opravy nebo na odstupné zaměstnanců).
Inspektoři odhalili zfalšované doklady cizinců
10.09.2018
Padělané doklady, které z pěti občanů Moldavské republiky „udělaly“ Rumuny a další porušení zákona odhalili inspektoři koncem srpna při kontrolách přímo na pracovištích. Celkem 76 lidí převážně z Ukrajiny je teď podezřelých z porušení zákona o pobytu cizinců na území České republiky a porušení zákona o zaměstnanosti.
Sankce zřejmě čekají i zaměstnavatele. V některých případech bude totiž jejich role zřejmě vyhodnocena jako zastřené zprostředkování zaměstnání. Kontrolní akce Státního úřadu inspekce práce ve spolupráci s cizineckou policií zaměřené na odhalování nelegálního zaměstnávání českých občanů i cizinců proběhly ve všech krajích mezi 27. 8. 2018 a 31. 8. 2018.
Do terénu vyrazilo 75 inspektorů, kteří zkontrolovali více než 600 osob, z nichž bylo 294 cizinců. Jednalo se zejména o zaměstnance z Ukrajiny, ale také z Maďarska, Rumunska, Moldavské republiky, Kyrgyzstánu, Indie, Gruzie, Bosny a Hercegoviny, Černé Hory a dalších států.
Definitivní výsledky však budou jasné až po úplném dokončení všech kontrolních akcí. Ty byly dosud zahájeny u bezmála 60 subjektů. Vzhledem k tomu, že se na kontrolovaných pracovištích pohybovali také zaměstnanci dodavatelských a subdodavatelských společností, počet zahájených kontrol se bude ještě zvyšovat. Podobné akce budou pokračovat i v následujících měsících.
Automobilkám hrozí miliardové pokuty za pomalé snižování emisí
07.09.2018
Výrobci aut nezvládají dostatečně rychle snižovat množství škodlivých látek, které jejich vozy vypouštějí do ovzduší. Podle nařízení Evropské unie musí být do roku 2021 emise u nově vyrobených aut zhruba o 20 procent nižší než dnes. Do roku 2030 se musí snížit o dalších 30 procent. Evropská asociace výrobců automobilů upozorňuje, že limity nemusí řada automobilek stihnout. "Splnit cíle bude složité," prohlašuje generální tajemník asociace Erik Jonnae.
Nesplnění požadavků může pro podniky znamenat zásadní problém. Pokud bude na jejich auta po roce 2021 připadat v průměru více než 95 gramů emisí oxidu uhličitého, budou platit vysoké pokuty. Za každý gram a prodané auto to bude přibližně 25 eur. Miliardové sankce tak hrozí především velkým výrobcům, kteří se do limitů nevejdou.
Stát získá prodejem emisních povolenek miliardy navíc
06.09.2018
Raketový růst ceny emisních povolenek má nečekaného vítěze. Do státní kasy díky němu jen letos přibude až šest miliard korun navíc. Stát je vydělá prodejem povolenek průmyslovým podnikům.
Získané peníze potečou formou dotací už od příštího roku hlavně domácnostem a firmám, které plánují investovat do zateplení či do obnovitelných zdrojů. "Vzhledem k tomu, že od začátku roku 2018 cena povolenek výrazně vzrostla, budou původní očekávání příjmů z jejich prodeje překonána. Aktuálně očekáváme příjmy za rok 2018 přes 11 miliard korun," říká mluvčí ministerstva životního prostředí Jarmila Krebsová. A dodává, že pokud by růst cen pokračoval i po zbytek letošního roku, mohly by být výnosy státu ještě o něco vyšší. Loni přitom na prodeji vydělal jen okolo 5,2 miliardy korun, před pěti lety získal stát dokonce jen něco málo přes dvě miliardy.