Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
Sklizeň obilovin bude letos chudší
06.07.2018
Nedostatek obilovin však Česku nehrozí. Sklizeň základních obilovin podle prvních odhadů letos meziročně klesne o 8,2 procenta na 6,298 milionu tun.
Úroda řepky by měla být naopak vyšší, a to o 6,5 procenta, sklidí se 1,221 milionu tun. Oznámil to Český statistický úřad. Za poklesem sklizně základních obilovin je podle statistiků především snížení očekávaného výnosu. Za vyšší úrodou řepky je rozšíření osevní plochy i vyšší hektarový výnos.
(Zdroj: ekonomika.idnes.cz)
České dráhy nakoupily starší rychlíkové vozy z Rakouska
06.07.2018
Jedná se o 41 starších rychlíkových vozů za 355 milionů korun. Vozy typu s klimatizací jsou schopné provozu při rychlosti až 200 kilometrů za hodinu.
České dráhy koupily od rakouské železniční společnosti ÖBB 41 rychlíkových vozů. Dráhy za starší osobní vozy zaplatí celkem 13,7 milionu eur (zhruba 355 milionů korun). Dopravce to oznámil v tiskové zprávě. Část vozů plánuje podnik zrekonstruovat.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Ovoce bude letos v Česku výrazně více, ceny ale příliš neklesnou
04.07.2018
Letošní sklizeň ovoce by mohla být druhá nejvyšší od roku 2006. Letos totiž na rozdíl od dvou posledních let úrodu nepostihly jarní mrazy. Meziročně by se sklizeň mohla zvýšit až o 55 procent na více než 185 tisíc tun, vyplývá to z odhadu sklizně provedeného Ústředním kontrolním a zkušebním ústavem zemědělským (ÚKZÚZ). U některých plodin, jako jsou maliny, hrušky, broskve či meruňky, by se oproti loňsku mohl úroda až ztrojnásobit.
U jabloní, které jsou hlavním ovocným druhem v Česku, se čeká meziroční nárůst sklizně o 48 procent na 150 279 tun. Právě špatná loňská úroda jablek, a to nejen v Česku, může za to, že se jejich cena dostala minulý týden na historické maximum. Podle dat Českého statistického úřadu stálo kilo jablek 43,14 koruny. Jsou tak výrazně dražší než exotické banány nebo pomeranče, které jsou o desetikorunu levnější. "Úrodu hlavních evropských producentů - Polska a Itálie -, odkud dovážíme dvě třetiny jablek, stejně jako u nás poškodily mrazy. Zásoba jablek k 1. červnu tak byla třetinová oproti normální situaci, a tím pádem cena letos vzrostla oproti loňskému roku až o třicet procent," říká Martin Ludvík, předseda Ovocnářské unie České republiky. Očekává ale, že by jablka mohla v druhé polovině prázdnin zlevnit, ovšem cena se odvíjí právě hlavně od evropských dodavatelů. Česká republika totiž není v pěstování ovoce zdaleka soběstačná. A tak cenu výrazně ovlivňují také dodavatelé z jiných zemí. Jen jablek se do Česka dováží 50 procent, hrušek 70 procent a meruněk a broskví až 90 procent.
V Česku chybí více než 10 tisíc řidičů
02.07.2018
Restaurace hlásí i několikadenní zpoždění dodávek piva, e-shopům zase nechodí včas zboží na sklady. V Česku podle personálních agentur chybí více než deset tisíc profesionálních řidičů a začíná to pociťovat stále více lidí.
Firmy mají častěji než dřív problém najít i šoféry, kteří by usedli za volant osobních aut. "Společně s našimi smluvními partnery jsme pro řidiče vytvořili takové finanční podmínky, díky nimž jich máme dostatek," popisuje jednu z možností řešení problému mluvčí Pivovarů Staropramen Pavel Barvík. Společnost zvýšila platy, aby zvládala zavážet pivo do restaurací. Profesionální dopravci si stěžují, že jsou v tíživé situaci, kterou jim ještě zkomplikuje nadcházející doba dovolených. "V době dovolených stačí, aby přepravní firmě několik řidičů onemocnělo, a může se rázem dostat do velkých komplikací," říká prezident sdružení automobilových dopravců Česmad Bohemia Vladimír Starosta. Podle něj dokonce některé menší přepravní společnosti v Česku zvažují, že zcela ukončí své podnikání. "Když máte dvacet řidičů, pět si jich vezme dovolenou a šest onemocní, pak už je to pro vás opravdu těžké," vysvětluje. Tvrdí, že i pro velké dopravce je současná situace kritická. Například logistická společnost O.K. Trans Praha, jejímž je spolumajitelem, musela loni prodat zhruba padesátku kamionů, protože je neměl kdo řídit. Firma také musí odmítat nové zakázky.