Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
Česká ekonomika u hranice svých možností
26.07.2018
Česká bankovní asociace v aktualizované prognóze zhoršila odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 3,3 procenta z dubnových 3,6 procenta. Důvodem je postupný pokles výkonu ekonomiky, silnou stránkou ekonomiky ale zůstávají investice a spotřeba domácností i vlády. Asociace o tom ve čtvrtek informovala na tiskové konferenci. Pro příští rok asociace odhad zvýšila na 2,9 procenta z 2,8 procenta.
"Česká ekonomika se přibližuje hranici svých možností. Bez dalších investic se v situaci zvyšujícího se nedostatku zaměstnanců příliš nemá kam posunout," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Významným faktorem ekonomického růstu bude podle ČBA růst soukromé spotřeby. Ta je podpořena především růstem reálných příjmů domácností a nízkou nezaměstnaností. Vládní spotřeba bude letos podle asociace růst proti dubnovým odhadům rychleji, což bude ovlivněno blížícími se komunálními volbami. Veřejné finance by i tak měly zůstat v přebytku. "České veřejné finance jsou však aktuálně na příjmové straně zcela závislé na vysokých tempech ekonomického růstu, zatímco na výdajové straně přetrvává vysoký objem tzv. mandatorních výdajů, které v případě poklesu ekonomické dynamiky a výpadku příjmů nebude jednoduché upravovat směrem dolů k udržení rozumné rozpočtové stability," upozornil analytik ČBA Miroslav Zámečník.
Benzin a nafta v ČR mírně zlevňují
26.07.2018
Rychlé zvýšení cen teď nehrozí, věří analytici.
Pohonné hmoty u čerpacích stanic v Česku druhý týden po sobě zlevňují. Vzdalují se tak od maxim za posledních tři a půl roku, kam ceny vystoupaly počátkem června a pak znovu před polovinou července. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny pohonných hmot sleduje. Průměrná cena benzinu Natural 95 klesla v uplynulém týdnu o 11 haléřů na 33,28 koruny za litr. Litr nafty stál ve středu v průměru 32,45 koruny, což bylo o desetník méně než o týden dřív. Podle analytiků bude podobný trend vývoje cen pokračovat i nadále.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Bitcoin a další kryptoměny jsou utopie
25.07.2018
Revoluci v placení virtuální měny nepřinesly, prohlašuje ekonom ČNB Alexis Derviz. Hodnotí tak velká očekávání, která způsobil nástup digitálních měn fungujících nezávisle na centrálních bankách. Jeho názor přinesla Česká národní banka v červencovém vydání svého pravidelného bulletinu.
Místo bitcoinu, který je nejznámější virtuální měnou, lidé dál upřednostňují klasické peníze a také klasické investice, například do dluhopisů a akcií. Derviz v měsíčníku Globální ekonomický výhled píše, že z pohledu uchování hodnoty není bitcoin "novým zlatem" a platby s ním jsou kvůli své složitosti jen okrajové. ČNB sice u článku uvádí, že nejde o její oficiální názor, věnuje ale tématu podstatnou část publikace.
Česká koruna je podle analýzy Bloombergu nejnadhodnocenější měnou na světě
23.07.2018
Ani intervence České národní banky v letech 2013 až 2017 nedržely korunu na dostatečně slabých úrovních, než na kterých by podle analýzy Bloomberg Economics měl kurz české měny být nyní. Do loňského dubna bránila centrální banka posílení koruny pod 27 korun za euro. Podle Bloombergu je nyní férový kurz koruny vůči euru zhruba 29 korun, tedy o 11,4 procenta slabší, než je současných 25,9 koruny za euro.
Česká republika má podle Bloomberg Economics nejvíce nadhodnocenou měnu ze všech čtyřiceti sledovaných zemí. Koruna předběhla čínský jüan i švýcarský frank, se kterými tvoří top trojici přehnaně silných měn. Model výzkumné divize agentury Bloomberg hodnotí takzvanou férovou cenu měn jednotlivých zemí vůči stavu, ve kterém se nachází jejich ekonomiky, a rizikům, která jim hrozí. Nejnovější žebříček se tak snaží zohlednit vztah jednotlivých směnných kurzů v době eskalujících obchodních sporů mezi Spojenými státy a zbytkem světa. Analýza sice konstatuje, že kurz koruny by měl být o více než desetinu slabší, ale současně uvádí, že Česká republika ve srovnání s Čínou a Švýcarskem bude nejspíš čelit menšímu ohrožení kvůli rostoucím omezením ve světovém obchodě.