Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
Nezaměstnanost klesla až na tři procenta
11.06.2018
Nezaměstnanost v Česku v květnu opět klesla z dubnových 3,2 procenta na rovná tři procenta. Oznámil to v pátek Úřad práce ČR. Meziroční pokles byl ještě výraznější, loni v květnu nezaměstnanost činila 4,1 procenta. Uchazečů o místa bylo ke konci letošního května zhruba 230 000, což je nejméně od července 1997. Počet volných míst naopak meziměsíčně i meziročně stále rostl.
Nezaměstnanost klesá vytrvale od února. Podle generální ředitelky Úřadu práce ČR Kateřiny Sadílkové by mohl pokles nezaměstnanosti pokračovat i v dalších měsících. "Česká ekonomika nadále roste a pracovní trh ovlivňují i sezonní práce, které už jsou v plném proudu - především ve stavebnictví, gastronomii a cestovním ruchu, zemědělství, zahradnictví, lesnictví, lázeňství či těžbě. Tyto činnosti poběží i v dalších měsících, a nezaměstnanost by tak mohla ještě dále klesat," sdělila Sadílková. "Míra nezaměstnanosti v ČR je nejnižší nejen v rámci EU, ale i v rámci OECD. ČR vykazuje nižší míru nezaměstnanosti než země jako Japonsko nebo Island," říká ekonom Lukáš Kovanda ze společnosti Cyrrus. "Český trh práce vykazuje historicky rekordní počet pracovních míst. Je však pravda, že na drtivou většinu z nich, přesněji na 87 procent, není třeba maturity. Za poslední rok vzniklo 102 tisíc pracovních pozic, které nevyžadují maturitu, ale jen necelých 7200 pozic, které maturitu vyžadují. I to dokládá, že český trh práce se výrazně přehřívá, a to zřetelně dominantně v segmentu pracovních pozic s poměrně nízkou kvalifikací. To není z hlediska středně- a dlouhodobého rozvoje české ekonomiky žádoucí," dodává Kovanda.
Úrokové sazby Česká národní banka zvýší zřejmě už v létě
11.06.2018
Centrální bankéři by mohli zvýšit úrokové sazby dříve, než se dosud čekalo. Tuto možnost tento týden připustil i sám guvernér ČNB Jiří Rusnok. Pohyb sazeb směrem nahoru by se odrazil i ve zdražení úvěrů pro firmy a podnikatele.
Růstu sazeb ČNB směrem nahoru nahrává silný růst mezd, který bude přes vyšší útraty spotřebitelů tlačit na růst inflace. "V kombinaci s nižší úrovní kurzu koruny oproti našim očekáváním se otevírá určitý prostor, abychom zvýšení sazeb udělali dříve, než jsme původně mysleli," řekl guvernér. Po posledním měnovém zasedání bankovní rady na začátku května přitom Rusnok uvedl, že letos počítá s pohybem sazeb nahoru až někdy v závěru či posledním čtvrtletí tohoto roku. "Ke zvýšení sazeb dojde podle našeho názoru na srpnovém zasedání s novou makroprognózou," odhadl analytik Raiffeisenbank Jakub Červenka. Podle něj se však hlasy pro navýšení klíčové sazby objeví mezi členy bankovní rady již na konci června, kdy je na programu nejbližší jednání o nastavení měnové politiky. Možnost srpnového růstu sazeb označují za pravděpodobnou i ekonomové dalších tuzemských bank. "Zveřejněná čísla o vývoji mezd vidíme jako argument pro zvýšení sazeb ČNB o čtvrt procentního bodu již v srpnu," uvedl hlavní ekonom české UniCredit Bank Pavel Sobíšek.
Nákup regionálních vlaků
07.06.2018
Nákup nových vlaků pro regionální železnice chce ministerstvo dopravy rozhýbat 29 miliardovou dotací. O tyto peníze plánuje rozšířit dotační program na pořízení a modernizaci železničních vozidel, jehož prostřednictvím do krajů doposud plynulo zhruba 7,7 miliardy korun z evropského operačního programu Doprava.
. Nákup dalších vlaků už ale nebude z evropských peněz, nýbrž z prostředků českého státu a mnohamiliardové půjčky z Evropské investiční banky. Od té si resort dopravy plánuje vypůjčit sto miliard korun na výstavbu silniční a železniční infrastruktury a zároveň na obnovu vozidlového parku na železnici.
Český průmysl naráží na své limity
07.06.2018
Kdy doženeme Německo? zní v Česku oblíbená a často opakovaná otázka. Objevovat se začala po sametové revoluci, kdy se tuzemská ekonomika začala rychle zvedat po letech stagnace a úpadku. Spousta lidí si stejnou otázku pokládá i nyní v čase silného hospodářského růstu.
Ekonomové ovšem varují: tuzemská ekonomika v současnosti naráží na své limity, a aby se Češi mohli v životní úrovni Němcům rychleji přibližovat, musí vsadit na podobné recepty jako západní sousedé. Jedním z nezbytných opatření je zvýšení produktivity práce, na kterém jsou německé úspěchy z velké části založeny. "Zvyšování efektivity a produktivity výroby je jedinou cestou do budoucna. Můžeme mluvit o digitalizaci, ale čeká nás ještě robotizace, v níž jsou jiné státy ještě daleko před námi. Pokud chceme dále růst, zvyšovat svou životní úroveň a mzdy, je to naše jediná cesta, jak se k takovým výsledkům dopracovat," říká hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil. Česko dosud především sázelo na levnou pracovní sílu. Pro firmy bylo výhodnější nepořizovat si nové digitální technologie a tam, kde mohly nasadit stroje, vystačily si s levnějšími lidskými pracovníky. V době, kdy je takových lidí ale nedostatek, nemá podle odborníků tuzemský průmysl jinou možnost než vsadit na větší automatizaci. Ta by měla být zárukou kýženého nárůstu produktivity.