Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
V Česku je nouze o brigádníky
04.06.2018
Letní brigády začaly firmy podle informací personalistů letos nabízet o něco dřív než v minulých letech. Nejčastěji už v dubnu. Některé pozice se ale ani tak nedaří plně pokrýt. Podle údajů personální agentury Grafton vzrostly hodinové odměny napříč obory i regiony po celém Česku meziročně o 10 procent. V Praze se běžná odměna za nekvalifikovanou práci pohybuje kolem 150 korun za hodinu. Jinde je nižší. Například v Brně si podle srovnání Graftonu brigádník ve výrobě vydělá v průměru 127 korun za hodinu. Na Liberecku 120, na Zlínsku je to kolem 110 korun.
Nejvíce brigádnických pozic, jež se nedaří naplnit, je ve výrobních firmách, obchodech, logistických a zákaznických centrech. "Dříve často na brigády nastupovali lidé, kterým se nedařilo najít práci na hlavní pracovní poměr. K tomu celkově klesá i zájem ze strany důchodců a studentů," říká manažerka Graftonu Jitka Součková. Zaměstnavatelé se proto v některých případech snaží dokonce i lidi na brigádnických postech stále častěji motivovat například zvýhodněnými stravenkami a dalšími benefity, podobně jako v případě standardního zaměstnání. Server Jobs.cz obsadí ročně kolem 60 tisíc brigádnických pozic. Poslední dva roky jde vždy meziročně o zhruba desetiprocentní nárůst počtu nabídek. Zájem ze strany studentů je podle vedoucího oddělení analýz, komunikace a vztahů společnosti LMC, kam Jobs.cz patří, Tomáše Ervína Dombrovského oproti dřívějšku limitován několika faktory. Třeba i tím, že řada studentů chodí na dlouhodobější stáže v průběhu roku, často pracují na částečný úvazek a prázdniny proto pro ně nejsou z tohoto pohledu vrcholem. Podle Dombrovského je pak také naopak viditelná čím dál větší touha mladých vyrazit za letní brigádou do zahraničí. A co se zahraničních studentů mimo EU týče, ti mohou mít problém se získáním potřebných povolení.
Češi letos volí dražší dovolenou
31.05.2018
Na dovolené se bojí více zdravotních rizik než terorizmu.
Průměrná cena zahraniční dovolené včetně dopravy se pohybuje mezi 10 až 15 tisíci korunami za osobu. Rodin, které na své volno v cizině vynaloží méně než 10 tisíc korun na osobu, letos razantně ubylo. Zatímco ještě loni podle exkluzivního průzkumu ČSOB pro MF DNES dosahoval jejich podíl 37 procent, nyní klesl na 30 procent.
(Zdroj: ekonomika.idnes.cz)
Růst cen PHM brzy skončí
29.05.2018
Od konce března se průměrná cena paliv zvýšila o více než dvě koruny za litr. Hlavním důvodem růstu cen je zvyšující se cena ropy.
Růst cen pohonných hmot na tuzemských čerpacích stanicích by měl brzy skončit. Na začátku léta by měly stagnovat, možný je i mírný pokles. Shodli se na tom analytici, které dnes oslovila agentura ČTK.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Souběh záloh na daň ze mzdy a záloh placených poplatníky
28.05.2018
Z většiny příjmů ze závislé činnosti – alias ze zaměstnání, z mezd – již průběžně sráží měsíční zálohy na daň zaměstnavatel (plátce daně), takže je není potřeba zálohovat ještě podruhé čtvrtletními či pololetními zálohami placenými samotným poplatníkem (zaměstnancem).
S tím souvisejí dvě výjimky z placení záloh poplatníky uvedené v § 38a ZDP. Zaprvé, že tato zálohová povinnost se nevztahuje na příjmy ze závislé činnosti podle § 6 ZDP, pokud ovšem nejde o příjmy ze závislé činnosti plynoucí ze zahraničí, nemá-li poplatník současně ještě také jiné příjmy podrobené dani. Je to proto, že tyto příjmy „ze zaměstnání“ v Česku již podléhají prvně zmíněné „záloze na daň ze mzdy“ srážené a odváděné zaměstnavatelem (plátcem daně) podle § 38h ZDP.
Na což navazuje druhé specifikum. Aby totiž nebyly placeny zálohy na daň z příjmů ze závislé činnosti duplicitně – poprvé měsíčně plátcem daně (zaměstnavatelem) ve formě „záloh na daň ze mzdy“ a podruhé coby zálohy placené poplatníkem – je stanoven speciální režim snižující v těchto případech výši zálohy na daň.