Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
Souběh záloh na daň ze mzdy a záloh placených poplatníky
28.05.2018
Z většiny příjmů ze závislé činnosti – alias ze zaměstnání, z mezd – již průběžně sráží měsíční zálohy na daň zaměstnavatel (plátce daně), takže je není potřeba zálohovat ještě podruhé čtvrtletními či pololetními zálohami placenými samotným poplatníkem (zaměstnancem).
S tím souvisejí dvě výjimky z placení záloh poplatníky uvedené v § 38a ZDP. Zaprvé, že tato zálohová povinnost se nevztahuje na příjmy ze závislé činnosti podle § 6 ZDP, pokud ovšem nejde o příjmy ze závislé činnosti plynoucí ze zahraničí, nemá-li poplatník současně ještě také jiné příjmy podrobené dani. Je to proto, že tyto příjmy „ze zaměstnání“ v Česku již podléhají prvně zmíněné „záloze na daň ze mzdy“ srážené a odváděné zaměstnavatelem (plátcem daně) podle § 38h ZDP.
Na což navazuje druhé specifikum. Aby totiž nebyly placeny zálohy na daň z příjmů ze závislé činnosti duplicitně – poprvé měsíčně plátcem daně (zaměstnavatelem) ve formě „záloh na daň ze mzdy“ a podruhé coby zálohy placené poplatníkem – je stanoven speciální režim snižující v těchto případech výši zálohy na daň.
Úvěry ze stavebního spoření jsou momentálně levnější než hypotéky
21.05.2018
Sazby úvěrů stavebních spořitelen následují sazby hypoték s několikaměsíčním zpožděním, měly by ale zůstat výhodnější.
Úrokové sazby hypoték poskytovaných tuzemskými bankami už déle než rok rostou. Letos v březnu dosáhla průměrná sazba podle údajů České národní banky 2,43 procenta, zatímco před rokem to bylo 2,05 procenta. Podle statistiky Fincentrum Hypoindex stoupl průměrný úrok v dubnu dokonce na 2,51 procenta. Vše nasvědčuje tomu, že sazby porostou i nadále. Nejlevnější byly hypotéky v listopadu 2016, kdy průměrná sazba dosahovala 1,89 procenta.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Ojeté vozy zdražují
16.05.2018
Díky růstu ekonomiky i nízké nezaměstnanosti. Do letošní bazarové sezony vstupují nejpopulárnější ojeté vozy s mírně vyššími cenami.
„Podle našich statistik se vzhledem k příznivé ekonomické situaci ceny ojetin v poslední době mírně zvýšily,“ říká Martin Houška, mluvčí sítě největších českých autobazarů AAA Auto. „Pochopitelně to nelze brát paušálně, ale vždy s ohledem na konkrétní značky a modely,“ dodává. Za první čtvrtletí registruje firma devítiprocentní nárůst prodeje.
(Zdroj: byznys.lidovky.cz)
Česká ekonomika dál výrazně roste, tempo ale zpomaluje
16.05.2018
Růst HDP podle statistiků táhla výhradně zvyšující se domácí poptávka. Česká ekonomika v prvním čtvrtletí letošního roku zpomalila meziroční růst na 4,5 procenta z 5,5 procenta v loňském čtvrtém čtvrtletí. Mezičtvrtletně stoupl hrubý domácí produkt o 0,5 procenta.
Vyplývá to z předběžného odhadu HDP, který zveřejnil Český statistický úřad. Růst HDP podle statistiků táhla výhradně zvyšující se domácí poptávka. "Pokračoval významný růst výdajů domácností a investičních výdajů firem," uvedl ČSÚ. Podle něj se na tvorbě HDP kladně podepsala vedle průmyslu i většina odvětví služeb a dařilo se také stavebnictví.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)