Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
Čeští exportéři mají po skončení intervencí problémy
21.03.2018
bjem českého vývozu zboží do zahraničí nadále roste. Jen za loňský rok dosáhl rekordních 4,2 bilionu korun. Exportérům však i přes dobrá čísla dělá starosti posilující měna.
Ta od loňského dubna, kdy skončily intervence ČNB, zpevnila vůči euru již zhruba o šest procent. A třeba oproti americkému dolaru pak dokonce o více než 20 procent. Silnější měna znamená, že vývozci za příjmy v eurech či dolarech dostanou po přepočtu na koruny méně.
Firmy investují do pohybu svých zaměstnanců
19.03.2018
Stále více zaměstnanců se hýbe v pracovní době. Společnosti nabízejí protahující cvičení, plavání, volejbal nebo pilates.
Osm trenérů každý den vyráží do dvou budov, kde sídlí společnost ExxonMobil. Během odpoledne prochází postupně všemi patry a s malými skupinkami lidí cvičí přímo u jejich pracovních stolů. Tuto možnost mají všichni z 1200 zaměstnanců. Cvičení, které firma nabízí už 10 let, je zaměřené na protažení zad, krku a rukou. Kdo chce, může v pracovní době využít i cvičení na gymnastických míčích.
Ceny v průmyslu poprvé od konce roku 2016 meziročně klesly
16.03.2018
Ceny v průmyslu letos v únoru poprvé od konce roku 2016 meziročně klesly, a to o 0,3 procenta. Ceny v zemědělství dále stoupaly, ale růst oproti lednu zpomalil. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Kromě zemědělství rostly také ceny ve stavebnictví a oblasti tržních služeb pro podniky.
Ceny průmyslových výrobců meziročně vytrvale rostly každý měsíc od ledna roku 2017. Od loňského října ale růst postupně zpomaloval a letos v únoru nastal obrat a ceny klesly. "Nižší jsou hlavně ceny dopravních prostředků, chemických látek a výrobků a taky rafinovaných ropných produktů," sdělil ředitel odboru statistiky cen ČSÚ Jiří Mrázek. Pokles cen v průmyslu podle analytiků překvapil. "Za únorovým zpomalením stál především vývoj na světových komoditních trzích. Cena ropy brent poklesla o pět procent. Ceny ale klesly i v oblasti výroby dopravních prostředků a potravinářských výrobků, kde se může projevovat vliv silnější koruny," komentovala vývoj cen Jana Steckerová z Komerční banky. V průběhu roku však podle ní index cen průmyslových výrobců opět stoupne.
Stát chce podporovat mladé páry
15.03.2018
Na bydlení jim půjčí až dva miliony na úrok 1,75 procenta.
Takovou nabídku chce předložit Státní fond rozvoje bydlení párům do 36 let ještě letos. Bankám to nevadí, konkurence to pro ně není. Program se jmenuje Bydlení mladých a ministerstvo pro místní rozvoj ho chce v březnu předložit ke schválení vládě.
(Zdroj: ekonomika.idnes.cz)