Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
Inflace vzrostla na 1,9 procenta
11.05.2018
Meziroční růst spotřebitelských cen v dubnu zrychlil na 1,9 procenta z březnových 1,7 procenta. Rostly především ceny alkoholu a tabáku. Naopak ceny meziročně klesly v telekomunikačních službách nebo u odívání či obuvi. Informoval o tom ve čtvrtek Český statistický úřad.
V meziměsíčním srovnání se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,3 procenta. "Za meziměsíčním růstem stojí zejména zvýšení cen oděvů a obuvi, které v tomto období podražují pravidelně. Celkový vývoj dále ovlivnilo zvýšení cen nájemného, tabáku, alkoholu a pohonných hmot. Růst naopak brzdily nižší ceny potravin," uvedla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá. Ceny alkoholických nápojů meziročně stouply o 4,2 procenta a tabákových výrobků o 3,5 procenta. Nájemné podražilo o 2,6 procenta, vodné o 1,8 procenta, stočné o 1,3 procenta a elektřina o 2,8 procenta. V případě potravin meziročně podražila mouka o 14,4 procenta nebo vejce o 13,5 procenta. Naopak dolů tlačily meziroční inflaci ceny telefonních a faxových služeb, které klesly o dvě procenta. Pokles cen nastal také u odívání a obuvi a zemního plynu. V porovnání s březnem podražily oděvy o 2,9 procenta a obuv o 5,9 procenta. Ceny pohonných hmot stouply meziměsíčně o 1,3 procenta. Naopak meziměsíční pokles v dubnu nastal u potravin, kde byly nižší především ceny ovoce o 4,3 procenta a zeleniny o 3,6 procenta.
Zisk české Oberbank loni vzrostl na 287 milionů korun
11.05.2018
Česká pobočka Oberbank, bankovní dům z Horního Rakouska, loni zvýšila v Česku zisk skoro o 13 procent na 287 milionů korun. Banka vstoupila na český trh v roce 2004 koupí pobočky Sparkasse Mühlviertel – West banka, což byla regionální banka v jižních Čechách. Počtem svých klientů je ale v Česku malá, má zhruba 13 tisíc individuálních a tři tisíce firemních klientů.
Hlavním zdrojem zisku jsou úvěry malým a středním firmám a nadprůměrně vydělávajícím lidem a to, že celý svůj provoz v Česku zajišťuje s poměrně malým počtem zaměstnanců. A na tuto strategii sází i ve své střednědobé strategii. Potvrzují to člen představenstva rakouského koncernu Josef Weissel a Robert Pokorný, ředitel české pobočky Oberbank. Za hlavní pilíř byznys modelu Oberbank přitom označili individuální přístup ke klientovi a rozvoj pobočkové sítě. "Klient si přeje mít svého osobního poradce na místě, kde podniká. Proto v našem modelu na rozdíl od většiny bank, které pobočkovou síť zmenšují, sázíme na další pozvolné rozšiřování poboček," uvedl Weissel. V nejbližších dnech Oberbank v pražském Karlíně otevře už svou 21. pobočku v rámci Česka.
Průmysl v dalších měsících obnoví růst
09.05.2018
Březnový pokles průmyslové výroby je podle analytiků způsoben především kalendářními vlivy. Jde o jednorázový výkyv a průmysl by měl v dalších měsících obnovit růst, uvedli ekonomové.
Zároveň ale upozornili, že průmysl již naráží na své výrobní limity, mimo jiné kvůli nedostatku pracovních sil, a růst tak bude slabší. Průmyslová výroba podle dnešních údajů Českého statistického úřadu v březnu po desetiměsíčním růstu meziročně klesla o 1,1 procenta. Podepsal se na tom zejména pokles výroby aut, ale také plastů. Dalším důvodem je to, že letošní březen s Velkým pátkem měl o dva pracovní dny méně než loňský. Kromě výroby klesly po několikaměsíčním růstu i tržby a nové zakázky.
(Zdroj: ekonomika.eurozpravy.cz)
Daňové slevy na dítě v ČR jsou výhodné
09.05.2018
Daňové zvýhodnění v ČR spočívá především v systému daňových slev na dítě. Češi platí státu sedmou nejvyšší část mzdy ze zemí OECD. Mít děti se vyplatí.
Daňové zvýhodnění rodin s malými dětmi oproti bezdětnému svobodnému zaměstnanci je v Česku páté největší ze všech 35 členských zemí OECD. Průměrné daňové zatížení práce je v Česku sedmé nejvyšší mezi 35 členskými státy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Součet samotné daně z příjmu a povinného pojistného mají vyšší už jen Belgie, Německo, Itálie, Francie, Rakousko a Maďarsko. V Česku za to mohou zejména vysoké povinné odvody na straně zaměstnavatele.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)