Lex plyn prošel sněmovnou
Novela má Česku zajistit energetickou soběstačnost. Urychlit povolování nových paroplynových zdrojů energie má novela energetického zákona přezdívaná Lex plyn,...
Změna ceny po objednávce při nakupování přes e-shop
Při nakupování na e-shopu se spotřebitelé setkávají se situací, kdy se podnikatel po odeslání objednávky pokouší změnit cenu. Prodávající přitom odkazují...
Cena zlata překonala další rekord
Cena zlata stoupla na nový rekord nad 3200 dolarů (71 140 korun) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). K růstu zlata přispívá slabší dolar a eskalace obchodní...
Hypotéky v březnu posílily
Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypotéky za 32,8 miliardy korun, což je proti únoru nárůst o 29 procent. Nové úvěry bez refinancování stouply...
Češi vybrali na pomoc Barmě 1,2 milionu, další peníze...
Týden po ničivém zemětřesení v Barmě a Thajsku se ve veřejných sbírkách, které na pomoc lidem v postižených oblastech vyhlásily české neziskové organizace,...

Murphy radí

Věci se kazí

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Nezaměstnaný otec pěti dětí dá poslední peníze jasnovidke, aby mu vyveštila, jaká budoucnost ho čeká. Jasnovidka začne: Jste otcem tří dětí ... Ne tří, pěti - opravuje ji zákazník. To si myslíte vy.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho rady

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud vás někdo upozorní, že se určitá věc kazí, nemá smysl měnit věc. Třeba se zbavit donašeče. Vyměnit lidí je přece mnohem snazší, než vyměnit věc.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákony a komentáře

Nikdy není tak špatně, aby zítra nemohlo být hůř.

Když dva dělají totéž, výsledek je vždy jiný.

O tom, jak věci vypadají, rozhoduje úhel pohledu. Co je dovoleno bohem, není dovoleno volům.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho vynálezy

Lampičku na sluneční energii ocení každý, kdo hledá pod lampou tmu.

Než si začnete stříhat nehty, natřete je na červeně - snadněji je pak najdete na koberci.

Pokud nemáte čas na sprchování, jednoduše se obalte izolepou a pak ji odmotejte - špína se na ni nalepí.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákoník

Zítra bude ještě horší než je dnes!

Vyměním vysavač za demižón vína. Zn..: Z titulu rozvodu jsem přestal vysávat a začal nasávat.

Jeden iniciativní blbec je horší než teroristické komando!

(Murphyho zrnká II)

Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin

13.09.2024 Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)

Hypotéky zřejmě čeká další zpřísnění

25.04.2018 Česká národní banka možná přistoupí k přísnější regulaci hypoték ještě před tím, než na to získá silnější nástroje vynutitelné zákonem. Zpřísnění by se mělo týkat dalších dvou nových úvěrových kritérií – maximální výše zadlužení žadatele k jeho ročnímu příjmu (debt to income) a maximální měsíční splátky k jeho měsíčnímu příjmu (debt service to income).
"V současnosti uvažujeme, že bychom maximální limity na tyto dva ukazatele zahrnuli do našeho doporučení bankám," uvedl člen bankovní rady Marek Mora pro deník E15. Z Morova vyjádření vyplývá, že snahou ČNB je, aby dluh žadatele o hypotéku nebyl vyšší než osminásobek ročního příjmu a splátka všech dluhů nebyla vyšší než 40 procent měsíčního příjmu.
(Zdroj: ihned.cz)

Boom na hypotečním trhu lehce zpomaluje

23.04.2018 Podíl nových hypoték, kde úvěry představují maximálně 80 až 90 procent hodnoty nemovitosti, se v druhé půlce loňského roku začal blížit hranici 15 procent, kterou doporučuje ČNB. V nedělním pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi to uvedl ředitel měnové sekce České národní banky (ČNB) Tomáš Holub. Přesná čísla však ještě nejsou k dispozici, dodal. Podle agentury Moody’s přitom ještě ve druhém čtvrtletí loňského roku podíl těchto nových hypoték činil 28 procent.
Banky podle Holuba zpřísnily své úvěrové podmínky. "Boom na hypotečním trhu proto lehce zpomaluje. Ta opatření jsou v nějaké míře účinná, ale na druhou stranu nejsou tak silná, aby nějakým způsobem dramaticky zhoršila přístup k úvěrování. Spíš už ta spirála nemá tendenci neustále zrychlovat," řekl Holub. Loni ČNB mj. vydala doporučení, které bankám zamezuje poskytovat hypotéku nad 90 procent hodnoty nemovitosti. Na novele zákona o ČNB, která jí má dát více pravomocí ohledně regulace hypoték, nyní pracuje ministerstvo financí. Vláda by ji mohla projednat v polovině roku. Nyní centrální banka svým doporučením omezuje parametr výše hypotéky k ceně nemovitosti. Podle Holuba je smyslem novely dát možnost ČNB upravovat i dva klíčové ukazatele – poměr splátek k měsíčním příjmům žadatele a výši úvěru (či celkového zadlužení) k ročním příjmům domácnosti. Bývalý viceguvernér ČNB a europoslanec Luděk Niedermayer (nestr. za TOP 09) si není jist, zda současné problémy na trhu s bydlením vyřeší další regulace. "Může se stát, že regulací budou hlavně postiženi lidé ze středních vrstev, protože ti se třeba nevejdou do toho limitu. A skončí to tím, že ty byty se budou stále více koncentrovat u lidí, kteří budou stále bohatší a kteří jim je budou za poměrně drahé peníze pronajímat," řekl Niedermayer.
(Zdroj: ihned.cz)

Koruna posiluje, hranici 25 korun za euro by mohla prolomit koncem roku

20.04.2018 Po slabším březnu, kdy měla tendenci spíše oslabovat, se tuzemské měně zase daří, a opět tak pokračuje ve zpevňujícím trendu, který s občasnými výkyvy v opačném směru trvá od loňského dubna.
ehdy Česká národní banka ukončila zhruba po třech a půl letech své intervence, v jejichž průběhu měnu uměle oslabovala nad úroveň 27 korun za euro. Tento týden se kurz poprvé od začátku února podíval pod hranici 25,30 koruny za euro. A podle ekonomů by zpevňování kurzu vůči euru mělo v dalším průběhu tohoto roku pokračovat, a to díky zpřísňování měnové politiky centrální bankou. Koncem roku by koruna mohla být i pod hranicí 25 korun za euro. Například britská banka HSBC ale věští všem měnám ve střední Evropě oslabování. Komerční banka predikuje, že se kurz měny v druhé části letošního roku posune až k úrovni 24,70 koruny za euro. Důvodem bude očekávané zvyšování sazeb ze strany ČNB. Ta podle ekonomů Komerční banky letos zvedne sazby ještě dvakrát, a to i přesto, že se růst spotřebitelských cen v březnu druhý měsíc v řadě pohyboval pod dvouprocentním inflačním cílem a zároveň pod prognózou centrálních bankéřů.
(Zdroj: ihned.cz)

Růst české ekonomiky lehce zpomalí

18.04.2018 Výhled pro Česko je přesto výrazně lepší ve srovnání s podzimní prognózou Mezinárodního měnového fondu. Tempo růstu české ekonomiky z loňských 4,3 procenta v letošním roce zpomalí a dosáhne 3,5 procenta. Ve svém jarním výhledu to dnes předpověděl Mezinárodní měnový fond (MMF).
Výhled je však výrazně lepší ve srovnání s podzimní prognózou, ve které fond loni v říjnu předpovídal České republice na letošní rok vzestup hrubého domácího produktu (HDP) o 2,6 procenta. Loňský růst ale tehdy fond ještě odhadoval pouze na 3,5 procenta. Na příští rok MMF počítá s dalším zpomalením růstu české ekonomiky, a to na tři procenta. Měnový fond rovněž předpověděl, že míra nezaměstnanosti v Česku se letos zvýší na 3,0 procenta z loňských 2,9 procenta. Na příští rok MMF počítá s jejím nárůstem na 3,2 procenta.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
květen 2025
T po út st čt so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má svátek Blažena
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
náš partner