Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
43 procent Čechů má špatnou zkušenost s pojišťovnou
27.03.2018
U dvou pětin Čechů je důvodem nedůvěry v pojišťovny špatná osobní zkušenost a stejný podíl lidí má obavy z neuhrazení škody. Vyplývá to ze zářijového průzkumu agentury Ipsos pro portál Zarukomat.cz. Více než čtvrtina lidí také nevěří pojišťovnám kvůli negativním kauzám zveřejněným v mediích. Přesto je 80 procent českých spotřebitelů pojištěno a věří v obecnou užitečnost pojištění.
Nedůvěra lidí v pojišťovny nepramení podle průzkumu pouze ze zmíněné obavy, že se klientovi nepodaří vyřešit pojistnou událost. Vychází také z nízké informovanosti českých spotřebitelů. Celkem 22 procent Čechů totiž uvedlo, že je pro ně těžké, zorientovat se v pojistných smlouvách. Pojišťovny podle dotázaných vytvářejí smlouvy příliš složité záměrně.
(Zdroj: byznys.lidovky.cz)
Návrh na zlevněné jízdné pro vymezené skupiny cestujících
27.03.2018
Zlevněné jízdné vyjde stát ročně na více než 5,8 miliardy korun. Opatření má zlepšit dostupnost veřejné dopravy pro vymezené skupiny cestujících, ve kterých se obecně vyskytuje větší podíl lidí s nízkými příjmy.
Současně chce ministerstvo dopravy stimulovat využívání veřejné hromadné dopravy mladými lidmi. Zlevněné jízdné pro studenty a důchodce vyjde stát od příštího roku na 5,83 miliardy korun ročně. Letos kvůli tomu dostane ministerstvo dopravy 3,26 miliardy z vládní rozpočtové rezervy. Vyplývá to z návrhu ministerstva pro jednání vlády.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Pojišťovnám nevěří kvůli špatné zkušenosti dvě pětiny Čechů
26.03.2018
Důvodem nedůvěry v pojišťovny je u dvou pětin Čechů špatná osobní zkušenost a stejný podíl lidí má obavy z neuhrazení škody. Vyplývá to ze zářijového průzkumu agentury Ipsos pro portál Zarukomat.cz. Více než čtvrtina lidí také nevěří pojišťovnám kvůli negativním kauzám zveřejněným v médiích. Přesto je 80 procent českých spotřebitelů pojištěno a věří v obecnou užitečnost pojištění.
Nedůvěra lidí v pojišťovny nepramení podle průzkumu pouze ze zmíněné obavy, že se klientovi nepodaří vyřešit pojistnou událost. Vychází také z nízké informovanosti českých spotřebitelů. Celkem 22 procent Čechů totiž uvedlo, že je pro ně těžké zorientovat se v pojistných smlouvách. Pojišťovny podle dotázaných vytvářejí smlouvy příliš složité záměrně. "Není pochyb o existenci poskytovatelů, kteří neinformovanosti klienta zneužívají ve svůj prospěch. Důkazem transparentnosti by měl být jasný výklad všech náležitostí smlouvy bez zbytečného 'slovíčkaření'," uvedl ředitel Zarukomat.cz Tomáš Trnka. Nízká informovanost Čechů ve spotřebitelských otázkách je podle něj dlouhodobým problémem. Často dochází ke sjednávání smluv, ve kterých si budoucí plátci pojištění nedbale prověří například podmínky plnění, a dochází tak k mylným domněnkám o tom, co všechno pojišťovna kryje.
Ekonomika loni vzrostla o 4,5 procenta
23.03.2018
Hrubý domácí produkt České republiky se v roce 2017 zvýšil o 4,5 procenta, tedy nejvíce za posledních deset let. V první polovině roku podporovala růst domácí spotřeba a zahraniční poptávka, ve druhé polovině roku se k těmto faktorům přidala investiční aktivita. Ekonomika rostla hlavně díky službám a zpracovatelskému průmyslu. Dařilo se autoprůmyslu, strojírenství, ale i chemickému průmyslu a energetice. Uvedl to v pátek ve své analýze Český statistický úřad (ČSÚ).
Spolu s ekonomikou rostly mzdy, spotřeba domácností, ale také ceny. Ty vzrostly nejvíce od roku 2014, a to o 2,5 procenta. Nejvýrazněji podražily potraviny, které k celkovému růstu přispěly 0,9 procentního bodu. "Ceny potravin a nealkoholických nápojů vzrostly o 5,2 procenta. Klíčové bylo zdražení pekárenských výrobků a obilovin, mléka, sýrů, vajec a masa. Zvýšily se ale i ceny bydlení, energií a dopravy," upozornil předseda ČSÚ Marek Rojíček. Výrazně rostly ceny bytů, ve druhém pololetí vzrostl index nabídkových cen o 12,5 procenta. Závratným tempem rostla především hodnota bytů v Praze. V posledním čtvrtletí dosáhlo tempo růstu cen za bydlení v hlavním městě 18,8 procenta. Podražily i starší byty, meziročně nejvíc ve druhém čtvrtletí, a to o 18,7 procenta.