Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
Ceny v průmyslu poprvé od konce roku 2016 meziročně klesly
16.03.2018
Ceny v průmyslu letos v únoru poprvé od konce roku 2016 meziročně klesly, a to o 0,3 procenta. Ceny v zemědělství dále stoupaly, ale růst oproti lednu zpomalil. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Kromě zemědělství rostly také ceny ve stavebnictví a oblasti tržních služeb pro podniky.
Ceny průmyslových výrobců meziročně vytrvale rostly každý měsíc od ledna roku 2017. Od loňského října ale růst postupně zpomaloval a letos v únoru nastal obrat a ceny klesly. "Nižší jsou hlavně ceny dopravních prostředků, chemických látek a výrobků a taky rafinovaných ropných produktů," sdělil ředitel odboru statistiky cen ČSÚ Jiří Mrázek. Pokles cen v průmyslu podle analytiků překvapil. "Za únorovým zpomalením stál především vývoj na světových komoditních trzích. Cena ropy brent poklesla o pět procent. Ceny ale klesly i v oblasti výroby dopravních prostředků a potravinářských výrobků, kde se může projevovat vliv silnější koruny," komentovala vývoj cen Jana Steckerová z Komerční banky. V průběhu roku však podle ní index cen průmyslových výrobců opět stoupne.
Stát chce podporovat mladé páry
15.03.2018
Na bydlení jim půjčí až dva miliony na úrok 1,75 procenta.
Takovou nabídku chce předložit Státní fond rozvoje bydlení párům do 36 let ještě letos. Bankám to nevadí, konkurence to pro ně není. Program se jmenuje Bydlení mladých a ministerstvo pro místní rozvoj ho chce v březnu předložit ke schválení vládě.
(Zdroj: ekonomika.idnes.cz)
V Česku roste tlak na dovoz pracovníků
15.03.2018
Na trh práce se dostávají i lidé, kteří na něm nikdy nebyli. Přesto to nestačí. Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem.
Do jisté míry se přehřívá, řekl guvernér České národní banky (ČNB) na jednání kulatého stolu s podnikateli v Liberci Jiří Rusnok. Důsledkem je podle něj nerovnováha na některých trzích, nejviditelnější je to na trhu práce. Údaje o českém trhu práce jsou neuvěřitelné, v hospodářství to působí obrovské problémy, lidi nejsou a už není kde brát, je to i důsledek demografického vývoje, uvedl guvernér ČNB. Zlepšení situace podle něj nelze očekávat.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Škoda je znovu druhou nejziskovější značkou Volkswagenu
14.03.2018
Manažery mladoboleslavské automobilky Škoda Auto čeká ve čtvrtek těžký úkol − přesvědčit tisíce zaměstnanců, že jejich mzdy nemají růst dvouciferným tempem ročně. Těsně před dalším kolem vyjednávání s odbory dorazilo několik zpráv z Německa, které nahrávají odborářům.
Tou nejnovější je výroční zpráva celého koncernu Volkswagen za loňský rok, která potvrzuje, že Škodě se dlouhodobě daří čím dál více. Za prodej aut utržila loni 16,5 miliardy eur, o pětinu více než v roce 2016, provozní zisk zvýšila přibližně o třetinu na rekordních 1,6 miliardy eur (40,7 miliardy korun). Česká automobilka tak dělá už více než desetinu zisku celé skupiny. Firma je navíc i nadále po Porsche druhou nejziskovější značkou celého koncernu. Marže, v tomto případě poměr provozního zisku k tržbám firmy, se zvýšila z 8,7 procenta v roce 2016 na 9,7 procenta. Stejně jako loni tak Škodovka v tomto ohledu zůstává i před luxusní značkou VW automobilkou Audi. Hůře než Škoda jsou na tom i luxusní Bentley s 5,5 procenta, domovský Volkswagen (4,1) či Škodě modelově nejbližší Seat (1,9).