Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
Zákon o EET porušuje pětina vietnamských večerek
13.02.2018
Finanční správa dělá 200 kontrol denně. Kontroly elektronické evidence tržeb(EET) selhávají, 13 procent českých a 19 procent „asijských“ prodejen nevydává zákazníkům účtenky.
Situace je horší ve městech, z krajů je povinnost nejvíc porušována ve Středočeském a Jihomoravském. Vyplývá to z průzkumu společnosti Nielsen pro Asociaci českého tradičního obchodu (AČTO). Ministerstvo financí v reakci uvedlo, že své kontroly považuje, na rozdíl od průzkumu na malém vzorku provozoven, za vypovídající. Průměrný počet terénních kontrol Finanční správy je 200 denně.
(Zdroj: byznys.lidovky.cz)
Uber v Česku podniká bez platného oprávnění, podezírá ho ministerstvo
12.02.2018
Ministerstvo průmyslu a obchodu má podezření, že Uber v Česku podniká bez platného živnostenského oprávnění.
Jízdy řidičů v rámci platformy Uber zřejmě zprostředkovává jiná firma než ta, která k tomu před pěti lety získala v Česku živnost. Skutečným zprostředkovatelem má být nizozemská Uber B.V. Uvedlo to v pátek ministerstvo průmyslu a obchodu. Ministerstvo dopravy tento týden Uber vyzvalo, aby si v Česku živnost založil. Uber uvedl, že funguje v souladu s evropskou legislativou. "Zprostředkující společností je podle všeho společnost UBER B. V. se sídlem v Nizozemsku. Kontrolní činnost oprávnění k podnikání a souvisejících oprávnění je nicméně v kompetenci obecních živnostenských úřadů. Proto jakékoli vyjádření MPO k platnosti živnostenských oprávnění může vycházet až z adekvátní kontroly příslušného obecního úřadu," řekli zástupci MPO. V Praze druhý den protestují taxikáři proti společnosti Uber a dalším zprostředkovatelům, kteří najímají dopravce bez platné licence pro přepravu osob. Vytváří tak podle nich nerovné podmínky na trhu.
Česká koruna slaví 25. narozeniny, její vznik provázely vojenské manévry
09.02.2018
Přesně před čtvrt stoletím - v noci na 8. února 1993 - proběhlo rozdělení dosavadní společné měny Čechů a Slováků. Vzniku dnešní koruny předcházely logistické manévry, včetně lepení 160 milionů kolků dovezených v utajení z kolumbijské Bogoty. Nové bankovky a mince se pak narychlo vyráběly v továrnách od Hamburku až po kanadský Winnipeg.
Než samostatná měna vstoupila v platnost, měli lidé čtyři únorové dny na výměnu papírových platidel. Mohli donést na pobočky České spořitelny a České pošty bankovky v hodnotě 100, 500 a 1000 korun československých (Kčs) a vyměnit je za prakticky stejné, jen opatřené kolkem samostatné České republiky. Operaci zajišťovalo 40 tisíc lidí, včetně zaměstnanců Komerční banky, kde probíhalo hlavní kolkování. Akce také znamenala manévry pro policii, útvar rychlého nasazení (URNA) i armádu. Ozbrojenci hlídali převozy stovek tun bankovek v obrněných vozech po celé republice. "Připravovalo se to spěšně a bylo to docela drama. My jsme v podstatě spali v ČNB, stejně tak jako policie a URNA," vzpomíná na tu dobu Pavel Kysilka, který coby člen bankovní rady centrální banky za Česko vedl koordinační skupinu pro rozdělení měny.
Začíná útok na kryptoměny, regulovat je chtějí politici i centrální banky
09.02.2018
Bitcoin a další virtuální měny jsou možnou hrozbou pro stabilitu finančního systému. Měly by být pod větším dohledem centrálních bankéřů a dohledových institucí. Jako další z řady bankéřů a politiků se v tomto ohledu vyjádřil člen výkonného výboru Evropské centrální banky (ECB) Yves Mersch.
"Pokud dochází k většímu propojování mezi virtuálním světem a tím reálným a v tom virtuálním dojde ke kolapsu, tak to může mít negativní dopad na finanční stabilitu ve skutečném světě," řekl Mersch ve čtvrtečním rozhovoru pro televizi Bloomberg. "A pak je to důvod, aby se o trh s kryptoměnami zajímala i centrální banka," dodal s tím, že regulátoři potřebují získat o trzích s virtuálními měnami více informací. Podle Mersche tak například přichází v úvahu, že by burzy a firmy, které zprostředkovávají platby a obchody s digitálními měnami, v budoucnu povinně pravidelně posílaly ECB podrobné zprávy o uskutečněných transakcích. O kryptoměnách v tomto týdnu hovořili i další významní finančníci. Také Agustín Carstens, generální manažer basilejské Banky pro mezinárodní platby (BIS), je v úterý označil za možnou hrozbu pro finanční systém. Pro důkladnější dohled se vyslovil i kvůli jejich využití při kriminálních transakcích, například v mezinárodním obchodu s drogami. Na stejné téma tento týden mluvil také prezident ECB Mario Draghi. Ten označil investice do virtuálních měn za velmi riskantní a uvedl, že ECB v současnosti sleduje trh s nimi zejména z pohledu toho, jak jsou investicím do nich vystaveny banky v eurozóně a jaké důsledky to může mít na jejich hospodaření.