Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
Do Uberu se chystá investovat deset miliard dolarů konsorcium v čele se SoftBank
13.11.2017
Konsorcium v čele s japonskou skupinou SoftBank Group a s americkou Dragoneer Investment Group hodlá investovat miliardy dolarů do americké alternativní taxislužby Uber Technologies. Bez dalších podrobností to uvádí nedělní prohlášení obou společností. Podle zdrojů agentury Reuters jde o sumu kolem deseti miliard dolarů (přes 219 miliard korun).
Konsorcium hodlá do nových akcií Uberu investovat zhruba jednu miliardu dolarů a od stávajících investorů koupit akcie až za devět miliard dolarů. Dohoda zahrnuje i změny ve vedení firmy. Uber je nyní ceněn na 68,5 miliardy dolarů (1,5 bilionu korun) a z tohoto ohodnocení bude také vycházet cena nových akcií. Cena sekundárního odkupu od nynějších akcionářů má být nižší. Dlouho očekávaná transakce byla zveřejněna už v říjnu, ale byla odložena kvůli právnímu sporu mezi investorem Benchmark Capital a spoluzakladatelem Uberu Travisem Kalanickem, který byl v červnu donucen odejít z funkce generálního ředitele. Benchmark Kalanicka vinila, že loni zadržoval řadu stěžejních informací získaných z představenstva, jakož i z úmyslu udržet si moc ve firmě i po rezignaci. Kalanick, který je stále jedním z největších akcionářů Uberu, v neděli dospěl se společností Benchmark ke konsensu. Investici tak dali zelenou.
Inflace ukrajuje Čechům rychle úspory
10.11.2017
Nejrychlejší růst cen za poslední roky začíná výrazně ujídat úspory lidí i firem. Inflace už se podle nejčerstvějších údajů za říjen vyhoupla ke třem procentům, úrokové sazby u bankovních účtů ale nerostou a zůstávají blízko nule. A to i poté, co Česká národní banka začala v létě zvyšovat hlavní sazbu, od níž se odvíjí úročení účtů u komerčních bank.
Za rozevírající se nůžky mezi rostoucí inflací a stagnujícími úrokovými sazbami může to, že Češi mají v bankách naspořenou rekordní sumu peněz. Lidem i firmám leží na účtech rekordních 3,8 bilionu korun. Banky tedy mají peněz přebytek a nepotřebují získávat nové, což jinak dělají právě atraktivními úroky. "Banky mají nejvyšší vklady v historii. Jejich motivace lákat pomocí vyšších sazeb další peníze není vysoká," potvrzuje například Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank. Na výrazný růst cen, který znehodnocuje úspory nejvíce od začátku finanční krize v roce 2008, už ale lidé i firmy začínají reagovat. Než aby nechávali peníze prodělávat na běžných či termínovaných účtech, kde je úročení hluboko pod mírou inflace, hledají jiné způsoby, jak s nimi naložit. Stále populárnější je především investování do nejrůznějších fondů. Ty podle míry investorského rizika nabízejí různé výnosy, v některých případech dokonce i dvouciferné. Například v podílových fondech měli Češi na konci prvního pololetí 456 miliard korun. To je o pětinu víc než před rokem a půl.
ČNB zvýšila sazby, obává se rychlého růstu cen
07.11.2017
Bankovní rada ČNB letos podruhé zvýšila úrokové sazby. To se odrazí i na výši sazeb na mezibankovním trhu, od kterých se odvíjí ceny úvěrů.
ČNB tak reaguje na rychlý růst tuzemské ekonomiky spojený s přehříváním trhu práce a nemovitostí a růst spotřebitelských cen. Doba nulových úroků v Česku definitivně skončila. Bankovní rada České národní banky potvrdila očekávání ekonomů a na svém zasedání přistoupila letos již k druhému zvýšení úrokových sazeb. Klíčová, takzvaná dvoutýdenní repo sazba vzrostla o čtvrt procentního bodu na 0,5 procenta. Rozhodnutí bylo jednomyslné, pro hlasovalo všech sedm členů bankovní rady.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Zahraniční obchod skončil v přebytku 20 miliard
07.11.2017
Vývoz tradičně táhnou auta. Zahraniční obchod Česka skončil v září v přebytku 20,2 miliardy korun, meziročně tak byl o 800 milionů korun vyšší.
Kladně se na tom podepsal zejména obchod s auty, stroji a elektrickými zařízeními. Zlepšil se i výsledek obchodování s koksem a rafinovanými ropnými produkty. Naopak negativní vliv na celkovou bilanci mělo prohloubení deficitu obchodu s ropou a zemním plynem o 3,7 miliardy korun a s kovy o 2,4 miliardy.
(Zdroj: byznys.lidovky.cz)