Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
Bezobalové obchody šetří přírodu, mají ale nižší návštěvnost
15.03.2022
Bezobalové obchody představují ekologický způsob, jak předcházet vzniku odpadu. Fungují jako běžné samoobsluhy, zákazníci si však zboží odnášejí ve vlastních, znovupoužitelných obalech. Právě plastové a papírové obaly tvoří největší část tříděného odpadu. Takzvaně bez obalu mohou sehnat obiloviny, luštěniny, těstoviny i další potraviny, kromě toho ale také čisticí prostředky nebo drogistické zboží.
Prosperování těchto obchodů je ale někdy ohroženo nižší návštěvností, bezobalový způsob nakupování totiž preferuje jen omezené množství lidí. Bezobalové obchody v posledních letech nabývají na popularitě. Jejich vize je přitom prostá, nepřinášejí žádné inovativní technologie, ale spíše návrat k tradičnímu nakupování, kdy si lidé veškeré nakoupené suroviny ukládali do vlastních obalů. Ačkoli počet bezobalových obchodů postupně roste, některé podniky vydrží fungovat jen krátce.
S
Prudký propad na trhu hypoték
14.03.2022
Banky a stavební spořitelny poskytly v únoru hypoteční úvěry za 25,1 miliardy korun, což je proti lednu pokles o 23 procent. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Do něj dodávají data všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu. Stejný trend pak následoval i s počty poskytnutých hypoték, které v únoru proti předchozímu měsíci poklesly o 23 procent na 7900. Jde o nejnižší počet poskytnutých hypoték od ledna 2020, tj. za bezmála za dva roky.
Úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypotečních úvěrů v únoru vzrostla na 3,84 procenta z lednových 3,4 procenta. Průměrná hypoteční sazba se tak v únoru dostala na nejvyšší úroveň od konce roku 2011. Stejně jako v předchozích měsících však únorová sazba ještě zachycuje uzavřené smlouvy, které byly rozjednány s klienty v dřívějších měsících, kdy byly úrokové sazby nižší. Proto se průměrná úroková sazba u nově uzavřených smluv pohybuje stále pod nabídkovými sazbami hypoték. Ty se v únoru pohybovaly nejčastěji v širokém rozmezí od 4,5 do 5,5 procenta.
Ačkoli měsíce na začátku roku bývají z pohledu poskytnutých úvěrů spíše podprůměrné, ve srovnání s loňským únorem je letošní objem nižší o třetinu. Necelých 21 miliard korun tvořily hypotéky skutečně nové a přes čtyři miliardy korun hypotéky refinancované.
„Pokles produkce je zřejmý mj. i kvůli rostoucím úrokovým sazbám a nejisté geopolitické situaci. Nicméně je zapotřebí si uvědomit, že data srovnáváme s historicky nejúspěšnějším rokem 2021. I kdybychom letos zaznamenali až 40procentní pokles, stále se budeme pohybovat na úrovni produkce roku 2020. Klienti nyní preferují kratší fixace. Zvyšující se ceny zejména stavebních materiálů se projevují v požadavcích na dofinancování již čerpaných a splácených úvěrů,“ popsal vývoj na trhu výkonný ředitel pro obchod Modré pyramidy Hanuš Thein.
V
Průmysl hlásí nadějný začátek roku
14.03.2022
Nejnovější čísla o vývoji průmyslu, která zveřejnil Český statistický úřad, naznačují postupné zotavování z covidového útlumu. Mají ale jednu velkou nevýhodu – jde o údaje za letošní leden a podle ekonomů vůbec nereflektují současné dění a komplikace spojené s invazí Ruska na Ukrajinu. A jak se zdá, ruská agrese český průmysl zpomalí. Pocítí to především firmy navázané na obchod s dotčenými zeměmi nebo podniky, které jsou závislé na ruských a ukrajinských surovinách.
Průmyslová výroba podle ČSÚ v lednu meziročně vzrostla o jedno procento, oproti loňskému prosinci pak o 3,1 procenta. „Můžeme si povzdechnout, že to s naším průmyslem mohlo vypadat dobře, ale realita nyní vypadá bohužel jinak. Nejistota je obrovská a jediné, co můžeme říct s jistotou, je, že současný vývoj bude pro náš průmysl problematický,“ říká Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace.
Podle něj lednová čísla potvrzují předchozí výhledy o postupném návratu a oživování českého průmyslu. Například poradenská firma Deloitte předpokládala, že za celý rok 2022 se průmyslová výroba zvedne o 5,3 procenta, společnost Generali očekávala dokonce růst o šest procent. Taková čísla ale budou muset analytici přehodnotit.
„Nevíme, co všechno a jak dlouho se bude na Ukrajině dít. Na aktualizované číslo odhadu na celý rok potřebujeme vědět mnohem více, ale vše směřuje k slabšímu růstu a ještě vyšší inflaci,“ upozorňuje Seidler. Únorová inflace přitom vystoupala na 11,1 procenta, vyšší meziroční růst cen byl naposledy v roce 1998.
V
Banky budou muset odložit víc peněz do rezerv
11.03.2022
Česká národní banka (ČNB) ve čtvrtek rozhodla, že bude po bankách chtít, aby si odložily další miliardy korun stranou a vytvořily si tak větší kapitálový polštář pro období nestability. Rozhodnutí je částečně spojené s možnými dopady války na Ukrajině na růst tuzemského hospodářství.
ČNB oznámila na svých webových stránkách, že bankám zvýší takzvanou proticyklickou kapitálovou rezervu – už počtvrté v řadě. Nová sazba bude 2,5procentní a vstoupí v platnost od dubna 2023. V tuto chvíli je sazba na 0,5 procenta.
O změně proticyklické rezervy národní banka jedná jednou za tři měsíce. Sazba se obvykle stanovuje s ročním předstihem, aby se na změnu mohly banky připravit. Již dříve centrální bankéři rozhodli, že od letošního července se sazba zvedne na jedno procento, od října na 1,5 procenta a od ledna 2023 na úroveň dvou procent.
V minulosti bylo zvyšování rezervy pro tuzemské banky reakcí na nárůst rizik spojených s prudkým oživením české ekonomiky po pandemii a rekordním růstem hypoték a cen nemovitostí. Nyní ČNB uvedla, že „zároveň přihlédla k citelnému nárůstu geopolitických nejistot, které vytvářejí potenciál pro změny cyklu v ekonomice“. S tím se podle banky pojí rizika „naakumulovaná ve finančním systému“.
V