Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
Ceny bytů se blíží stropu
20.09.2021
Zatímco koupě nemovitosti v Ústí nad Labem je pro investory stále výhodná, ve větších městech jako Praha a Brno už vlastníci tak vydělat nemusí. Informovala o tom UniCredit Bank s odkazem na takzvaný indikátor napětí na trhu nemovitostí. Na základě jeho vývoje banka především usuzuje, že Česko do budoucna čeká zpomalování či konec růstu cen nemovitostí. Ty dosud stále prudce podražovaly.
Indikátor napětí na trhu nemovitostí klesl v září meziměsíčně o 14 bodů na minus 0,42 procenta, čímž se investice do nich stávají z finančního hlediska stále méně atraktivními. Údaj, který UniCredit Bank pravidelně sestavuje, značí právě to, do jaké míry jsou nemovitosti pro investory lákavé. Ukazatel se snížil i v srpnu, kdy se posunul o sedm bodů dolů na minus 0,28 procenta.
V září hrubá roční výnosnost nájemného v Česku klesla meziměsíčně o tři body na 3,73 procenta. Po zohlednění předpokládané fixní míry opotřebení nemovitostí, která činila dvě procenta, se tak odhadovaná čistá roční výnosnost rovnala 1,73 procenta.
V
Extrémně drahá elektřina a plyn mají první oběti
20.09.2021
Nejdražší elektřinu v historii a extrémně drahý plyn začínají ve svých peněženkách pociťovat nejen domácnosti a firmy. Přichází také první konce dodavatelů energií. Ti často špatně odhadli vývoj a jednoduše nemají peníze na to, aby pro své zákazníky energie nakoupili.
Jedním z nich je i Lumius ze Sviadnova u Frýdku-Místku. Svého času jeden z největších dodavatelů energií velkým odběratelům koncem týdne na svém webu oznámil, že musí kvůli bezprecedentní situaci na trzích přistoupit k „restrukturalizaci portfolia a reorganizaci své činnosti“. Ještě loni přitom vykázala firma při tržbách 3,9 miliardy zisk téměř čtvrt miliardy korun.
V
Zdražení energií je brutální, stěžují si firmy
17.09.2021
Ceny elektřiny a zemního plynu se dostávají na nové a nové rekordy napříč evropským kontinentem. Ve středu se na burzách prodávala jedna megawatthodina elektřiny za 108,2 eura a cena jedné megawatthodiny zemního plynu se v minulých dnech přehoupla přes čtyřicet eur. Od začátku roku se cena silové elektřiny dostala na více než dvojnásobek, plyn podražil dokonce o 150 procent.
Ve čtvrtek se ve sněmovně ke zdražování energií vyjadřoval i premiér Andrej Babiš (ANO). „Uděláme maximum pro to, aby se nezvyšovaly ceny energií,“ přislíbil ministerský předseda bez bližších podrobností.
Stále významnější politická otázka to ale zdaleka není jen v Česku. Roste tlak na vlády, aby lidem zdražování kompenzovaly. Chránit spotřebitele hodlají vlády Řecka a Španělska. Francouzská vláda plánuje v prosinci poslat 5,8 milionu domácností šek na sto eur.
V
Ceny průmyslových výrobců v srpnu meziročně vzrostly nejvíce za 28 let
17.09.2021
Meziroční růst cen průmyslových výrobců v srpnu zrychlil z červencových 7,8 procenta na 9,3 procenta, což bylo nejvíce od dubna 1993. Na webu to uvedl Český statistický úřad (ČSÚ), podle kterého zrychlilo tempo růstu cen i v dalších oblastech. V zemědělství byly ceny proti loňskému srpnu vyšší o 7,9 procenta, stavební práce zdražily o 6,6 procenta a tržní služby pro podniky o 1,2 procenta.
Ceny průmyslových výrobců meziročně rostou od února a růst stále zrychluje. V srpnu na to měly výrazný vliv podle statistiků ceny koksu a ropných produktů. O zhruba čtvrtinu zdražily v průmyslu i obecné kovy, kovodělné výrobky, dřevo, papír a tisk. Ceny chemických látek a výrobků byly proti loňskému srpnu vyšší o téměř dvě pětiny. O necelé procento zlevnily jen dopravní prostředky, uvedli statistici. U zemědělských výrobců meziroční růst cen zrychlil z červencových 5,2 procenta. V rostlinné výrobě ceny v srpnu stouply proti stejnému loňskému měsíci o 11,6 procenta, přičemž zdražily olejniny, obiloviny a čerstvá zelenina. Brambory a ovoce zlevnily. V živočišné výrobě, kde byly ceny meziročně vyšší o čtyři procenta, vzrostly ceny mléka, skotu a drůbeže. Naopak ceny vajec a jatečných prasat byly meziročně nižší.
V