Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
Hypoteční horečka stoupá. Lidé se nebojí v bankách zadlužovat
16.06.2021
Ačkoliv i největší banky v Česku nadále pokračují ve zdražování hypoték, jejich klienty to neodrazuje a zájem o financování vlastní střechy nad hlavou je stále obrovský. Bankéři se svými zákazníky podle dat Fincentrum Hypoindexu minulý měsíc podepsali 12 894 nových smluv, a celkový objem sjednaných hypoték tak letos podruhé přesáhl 40 miliard korun. Šlo o druhou největší celkovou měsíční sumu v historii. Úplně rekordní byl letošní březen, kdy částka dosáhla skoro 45 miliard korun.
Za prvních pět měsíců letošního roku tak tuzemské bankovní domy poskytly hypoteční úvěry za více než 179 miliard korun. Jen pro srovnání – podobný objem hypoték se například v roce 2019 podařilo bankám sjednat za celý rok. Výrazně k tomu přispívá stále velmi vysoká míra refinancování, k čemuž dochází ve chvíli, kdy si lidé půjčku převedou za výhodnějších podmínek ke konkurenční bance. Za celý trh je takto refinancovaná zhruba každá třetí nově sjednaná hypotéka. Metodika Hypoindexu mezi novými a čistě refinancovanými úvěry na bydlení nerozlišuje.
V
Čistý zisk bank letos klesl o 3,7 miliardy
14.06.2021
Bankám a spořitelnám v Česku v letošním prvním čtvrtletí klesl souhrnný čistý zisk meziročně o 3,74 miliardy Kč na 10,8 miliardy. Vyplývá to z dat, která v pátek zveřejnila Česká národní banka. Bilanční suma bank ke konci března činila 8,7 bilionu korun, což je proti prvnímu čtvrtletí 2020 nárůst o 261 miliard korun.
Hlavním faktorem poklesu zisku je podle analytiků výrazný nárůst nákladů rizika v souvislosti s pandemií koronaviru. Zisk z finanční a provozní činnosti bank klesl koncem března meziročně o 5,7 miliardy na 41,2 miliardy korun. Úrokové výnosy se jim snížily o dvacet miliard na 41 miliard korun. Výnosy z poplatků a provizí jim klesly o 400 milionů na 10,9 miliardy korun.
V
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Více zaměstnavatelů bude zaměstnance nabírat než propouštět
14.06.2021
Čeští zaměstnavatelé plánují i ve třetím čtvrtletí tohoto roku mnohem více nabírat zaměstnance než propouštět.
Vyplývá to z pravidelného průzkumu společnosti Manpower mezi 705 zaměstnavateli v soukromém i veřejném sektoru v ČR, jehož výsledky firma dnes zveřejnila na on-line tiskové konferenci.
V
Spotřebitelské ceny v květnu meziročně stouply o 2,9 procenta
11.06.2021
Spotřebitelské ceny v květnu meziročně stouply o 2,9 procenta. Tempo jejich růstu proti dubnu zpomalilo o 0,2 procentního bodu. Meziměsíčně ceny vzrostly o 0,2 procenta. Na růstu cen se podepsalo hlavně zdražování pohonných hmot, naopak řada potravin meziročně dále zlevňovala. Ve čtvrtek to uvedl Český statistický úřad.
"Na meziměsíční vývoj měl největší vliv růst cen pohonných hmot a olejů. Průměrná cena benzinu Natural 95 byla 31,99 Kč/l, což je nejvíce od října 2019. Průměrná cena motorové nafty 29,96 Kč/l pak byla nejvyšší od února 2020," uvedla Pavla Šedivá z ČSÚ. V meziročním srovnání pohonné hmoty a oleje zdražily o 22 procent, ceny automobilů stouply o 6,9 procenta. Květnová meziroční inflace byla v souladu s odhady České národní banky (ČNB) v její aktuální prognóze.
Potraviny a nealkoholické nápoje byly v květnu o 1,3 procenta levnější než před rokem, v dubnu zlevnily meziročně o desetinu procenta. Například cena vepřového masa v květnu klesla meziročně o desetinu, v dubnu o 7,2 procenta. V květnu byla levnější i vejce o 8,9 procenta, ovoce o čtyři procenta a zelenina o 7,4 procenta. Cukr přestal být meziročně dražší a zlevnil o 1,9 procenta.