Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
Důvěra v ekonomiku roste v Česku i v Německu
28.04.2021
Podniky i spotřebitelé věří, že česká ekonomika v nejbližších měsících poroste. Důvěra v ekonomiku v dubnu vystoupala podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) na nejvyšší hodnotu za poslední rok a oproti březnovým 87 bodům se vyhoupla na 94,7 bodu. Především podnikatelé v obchodech a službách očekávají, že se v následujících třech měsících jejich situace zlepší. Rostoucí očekávání souvisí především s blížícím se rozvolněním protiepidemických opatření, které by mělo přinést zvýšení poptávky.
Ekonomický optimismus mírně roste i v sousedním Německu. Dubnový indikátor ekonomického institutu Ifo stoupl oproti předchozímu měsíci o dvě desetiny procentního bodu na 96,8 bodu. A třeba nálada v průmyslu je na nejvyšší úrovni od května 2018. Skoro polovina respondentů z tohoto odvětví si ale stěžuje na nedostatek výrobního materiálu. A stejný problém hlásí i němečtí podnikatelé ve stavitelství. Nedostatek materiálu je pro ně spolu s možnou třetí vlnou epidemie hlavní bariérou růstu produkce.
V
Důvěra v českou ekonomiku stoupla
27.04.2021
Důvěra v českou ekonomiku byla v dubnu nejvyšší za poslední rok. Stoupla na 94,7 bodu z březnových 87 bodů, ukázal indikátor Českého statistického úřadu. Zvýšila se jak důvěra podnikatelů, tak spotřebitelů. Podle statistiků je to zřejmě avizovaným rozvolňováním opatření proti šíření koronaviru.
"Předpokládaný růst tempa výrobní činnosti v průmyslu a především očekávané zlepšení poptávky a ekonomické situace podniků v odvětvích obchodu a služeb, motivované zřejmě avizovaným postupným rozvolňováním ekonomiky, byly zdaleka nejvýznamnějšími faktory růstu dubnové důvěry podnikatelů," uvedl Jiří Obst, vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.
Indikátor důvěry podnikatelů se zvýšil proti březnu o 7,1 bodu na 94,8 bodu, pesimismus mezi podnikateli narostl jen ve stavebnictví. U spotřebitelů důvěra stoupla o 9,9 bodu na 93,9 bodu. Proti loňskému dubnu, kdy se naplno projevily dopady první vlny pandemie koronaviru, je důvěra vyšší.
S
(Zdroj: zpravyaktualne.cz)
Uchazeči o práci mají nyní největší šance
27.04.2021
Pandemie mění pracovní trh. Firmy ale navzdory současné krizi stále nabírají nové talenty. Zájem Čechů o změnu práce oproti tomu výrazně klesá. Ukazují to data platformy Welcome to the Jungle. Může za to rostoucí nejistota způsobená pandemií koronaviru.
Podle Honzy Klusoně, CEO Welcome to the Jungle, teď mají uchazeči o nové zaměstnání největší šance na úspěch. Data společnosti Welcome to the Jungle ukazují na rostoucí šance pro uchazeče o nové zaměstnání. „Od srpna zaznamenáváme neustálý růst zveřejněných pracovních nabídek, ale průměrný počet uchazečů o práci klesá. Oproti září loňského roku je jich o 43,62 % méně,” říká Honza Klusoň, CEO.
S
Nové byty v Praze zdražily o 5,5 procenta
27.04.2021
Roste také zájem o místnost pro pracovny. Prodejní ceny nových bytů v Praze na konci března meziročně vzrostly v průměru o 5,5 procenta na 112 233 korun za metr čtvereční. Tempo zdražování vzrostlo z 2,2 procenta na konci loňského roku.
Ukázaly to údaje developerských firem Trigema, Skanska Reality a Central Group. Podle realitního portálu Bezrealitky se také v koronavirové době zvedají ceny pronájmů za byty s oddělenou pracovnou. Z údajů developerských firem také vyplynulo, že počet prodaných bytů stoupl zhruba o tři pětiny na 2100, bylo jich nejvíce za posledních deset let. Počet bytů v nabídce developerů meziročně klesl více než o desetinu na 4200, což je nejméně za poslední tři roky. "Hlad po pořízení nového bytu pokračuje, a to se odráží v průměrných prodejních cenách. Ať už jde o byt pro vlastní bydlení, či na investici. Nedostatečná nabídka, způsobená zdlouhavým povolováním nové výstavby, v kombinaci s rostoucími vstupy tlačí ceny vzhůru. Své nové majitele v posledních měsících navíc našly i dražší a velké byty, které mnohdy déle čekají na své kupce," uvedl předseda představenstva Skanska Reality Petr Michálek.
S
(Zdroj: zpravyaktualne.cz)