Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
Zájem Čechů o vlastní střechu nad hlavou je stále obrovský
23.10.2020
Touha zajistit se na stáří a výhodně zhodnotit své naspořené peníze zůstává pro tisíce Čechů v letošním koronavirovém roce jednou z hlavních priorit. Banky od začátku ledna do konce září poskytly svým klientům hypoteční úvěry za 172 miliard korun, což představuje historicky nejvyšší objem za prvních devět měsíců v roce.
Letošek se tak podle některých odborníků stane nejúspěšnějším obdobím v historii tuzemského hypotečního trhu, alespoň co se celkového objemu peněz v rámci poskytnutých půjček na bydlení týče.
V
Výroba aut v Česku za tři čtvrtletí klesla o čtvrtinu
22.10.2020
Výroba osobních aut za tři čtvrtletí meziročně klesla o 24,3 procenta na 808 279 vozů. V září byla díky postupnému oživování poptávky nižší jen o 4,5 procenta, když automobilky vyrobily 119 722 aut. Oznámilo to Sdružení automobilového průmyslu.
Škoda Auto zvýšila v září produkci o 2,5 procenta, což jí pomohlo snížit celkový pokles za devět měsíců na 20,3 procenta. Největší tuzemská automobilka tak celkově letos vyrobila 534 211 vozů. Výroba v Hyundai klesla o 30,5 procenta na 163 440 aut a v TPCA se i kvůli dvoutýdenní technologické odstávce spojené s rozšiřováním produkce a instalováním nových technologií snížila o 31,7 procenta na 110 628 vozů.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Vláda od čtvrtka zavře většinu obchodů a služeb, je zakázan i volný pohyb lidí
22.10.2020
Kvůli koronaviru bude od čtvrtka 6:00 uzavřen maloobchod a služby, schválila vláda. Výjimku mají prodejny základního sortimentu. Vláda také omezila pohyb a kontakt s lidmi s výjimkou cest do práce a na nákupy. Pohyb v přírodě je možný do dvou osob.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Ekonomika se začíná s pandemií smiřovat
19.10.2020
Současná pandemie koronaviru způsobila českému hospodářství útlum, ale ještě není čas na nástroje té nejtěžší váhy, po kterých centrální banky občas sáhnou, aby pomohly v krizi. Tak situaci vidí Vojtěch Benda, člen nejužšího vedení České národní banky.
ČNB se v době pandemie snaží vyhnout zejména takzvané deflaci − nezdravému poklesu cen, kdy se spotřebitelé bojí utrácet a hospodářství stagnuje. Kdyby se tak stalo, může banka přistoupit k dalšímu snížení klíčové úrokové sazby, tentokrát už prakticky na nulovou hodnotu. Nebo by mohla zvolit i umělé oslabování měny, které si už vyzkoušela mezi lety 2013 a 2017.
Nejnovější data ale ukazují, že Čechy zatím pandemie od nakupování neodradila. A slabá koruna, která je vůči euru na nejnižších úrovních od propadu v květnu, dělá práci za ČNB a pomáhá exportérům. "Díky tomu jsme v komfortní situaci, kdy se nemusíme rychle uchylovat k nějakým nekonvenčním nástrojům měnové politiky, abychom zabránili pádu ekonomiky do deflační pasti," říká ekonom Vojtěch Benda v rozhovoru pro HN.
V