Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
Sdílet článek Měsíční ztráty jsou 100 milionů měsíčně, tvrdí šéf letiště
28.09.2020
Jestliže letošní ztráty Letiště Praha byly odhadované na 200 milionů korun za rok, tak podle předsedy představenstva společnosti Letiště Praha Václava Řehoře šlo o velmi optimistické odhady. Výsledek bude podstatně horší, tvrdí Řehoř s tím, že jen měsíční ztráty jsou 100 milionů korun. Řekl to v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce.
Podle předsedy představenstva Letiště Praha Václava Řehoře prochází jeho společnost tak těžkým obdobím, že si musí vzít bankovní úvěr v hodnotě jedné miliardy korun. "To bude stačit na provoz, ale ne na investice," upozorňuje navíc Řehoř, který současný stav popisoval v České televizi. "Provozní ztráty společnosti jsou 100 milionů korun měsíčně," uvedl. Zhoršení hospodaření souvisí podle něj s poklesem odhadu počtu cestujících, který se měl letos snížit na čtyři miliony. Výsledky se propadly kvůli pandemii covidu-19, loni Letiště Praha vydělalo 4,54 miliardy korun. Firma k pokrytí hospodaření využije nevyplacenou loňskou dividendu 1,5 miliardy korun, o další peníze bude žádat z Fondu obnovy. "Požádali jsme o dvě miliardy na proplacení na letošek a o 2,5 miliardy na příští rok," dodal. Žádost musí schválit Evropská komise.
Banky kvůli koronaviru posunuly 358 tisícům lidí splátky
25.09.2020
Banky k 11. září přijaly téměř 400 000 žádostí o odklad splátek úvěrů, schválily jich 358 000. Vyplývá to z nejnovějších dat České národní banky (ČNB). Počet podaných žádostí klesá v souvislosti s blížícím se termínem ukončení možnosti odkladu, který je 31. října. Informoval o tom hlavní poradce České bankovní asociace Vladimír Staňura.
Odmítnuto tak bylo podle něj 42 000 žádostí, což je 10,5 procenta z celkového počtu podaných žádostí. Přísun nových žádostí se začátkem září skoro zastavil. "Jak se dalo očekávat, přísun nových žádostí se v září zastavil. Poslední termín pro podání žádosti o odklad splátek je 30. září. To ovšem znamená odklad pouze na jeden měsíc, to znamená do 31. října, kdy odklady končí. V listopadu se všichni ti, kdo o odklad splátek požádali, vrátí ke standardním splátkám svých úvěrů," uvedl Staňura.
V říjnu končí odklady splátek, které banky posunuly kvůli koronaviru
23.09.2020
Banky k 11. září přijaly téměř 400 000 žádostí o odklad splátek úvěrů, schválily jich 358 000. Vyplývá to z nejnovějších dat České národní banky (ČNB). Počet podaných žádostí klesá v souvislosti s blížícím se termínem ukončení možnosti odkladu, který je 31. října. Informoval o tom hlavní poradce České bankovní asociace Vladimír Staňura.
Odmítnuto tak bylo podle něj 42 000 žádostí, což je 10,5 procenta z celkového počtu podaných žádostí. Jak se dalo očekávat, přísun nových žádostí se v září zastavil. Poslední termín pro podání žádosti o odklad splátek je 30. září. To ovšem znamená odklad pouze na jeden měsíc, to znamená do 31. října, kdy odklady končí. V listopadu se všichni ti, kdo o odklad splátek požádali, vrátí ke standardním splátkám svých úvěrů," uvedl Staňura.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Češi kupují byty jako o závod. Nechtějí spoléhat na stát
21.09.2020
Během propadů ekonomiky lidé běžně šetří, odkládají koupi dražších věcí a vytváří si finanční rezervy. To je ale naprostý opak toho, co se nyní děje na tuzemském hypotečním trhu. Navzdory tomu, že globální ekonomika včetně té české je v útlumu.
Češi si od začátku ledna sjednali hypotéky v celkovém objemu 150 miliard korun a mezi odborníky panuje shoda, že by letos mohl při stávajícím tempu růstu padnout historický rekord z roku 2016. Tehdy si lidé půjčili v bankách na bydlení 225 miliard korun.