Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
Útlum těžby uhlí, revitalizace i boj se suchem
22.07.2020
Dlouhé čtyři dny a čtyři noci se lídři zemí EU dohadovali na vzniku mimořádného fondu obnovy, který má pomoct evropské ekonomice ochromené pandemií koronaviru. Z celkového balíku 750 miliard eur nakonec Česko dostane 8,7 miliardy eur. A vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) musí začít urychleně připravovat projekty, které se z těchto 230 miliard korun zaplatí.
Babiš po návratu z jednacího maratonu v Bruselu hned nastínil, za co by si peníze představoval utratit. Vyzdvihl zejména automobilový průmysl, zdravotnictví, digitalizaci státní správy nebo stavebnictví. "Potřebujeme investovat. A je potřeba to připravit a představit Evropské komisi co nejdříve," zdůraznil.
Škodě Auto v pololetí klesl odbyt skoro o třetinu
20.07.2020
Automobilce Škoda Auto v letošním prvním pololetí klesl meziročně odbyt o 31,3 procenta na 426 700 vozů. Oznámil to v pátek mateřský koncern Volkswagen. Automobilový trh letos výrazně zasáhla koronavirová krize. V červnu se už ale odbyt Škody Auto meziročně snížil pouze o 16 procent na 94 600 vozů po květnovém propadu o více než 45 procent.
Celý koncern Volkswagen v pololetí dodal zákazníkům 3,893 milionu vozů. Jeho odbyt se tak meziročně snížil o 27,4 procenta. V samotném červnu koncernový odbyt meziročně klesl o 17,5 procenta na 804 100 vozů, zatímco v květnu se propadl zhruba o třetinu. Koronavirová krize měla v automobilovém sektoru negativní dopad na poptávku i na výrobní aktivity. Škoda Auto koncem dubna obnovila výrobu ve svých závodech v Mladé Boleslavi, Kvasinách a ve Vrchlabí. Odstávka kvůli pandemii způsobené koronavirem trvala téměř šest týdnů. Škoda Auto vyrábí také v Číně, Rusku, na Slovensku, v Alžírsku a v Indii, většinou prostřednictvím koncernových partnerství, dále na Ukrajině a v Kazachstánu ve spolupráci s lokálními partnery. Působí na více než 100 trzích.
Podniky hlásí za červen méně hromadných propouštění
15.07.2020
Po příznivých číslech o nezaměstnanosti v červnu se nynější relativní "klid" na trhu práce projevuje i v nízkém počtu nahlášených hromadných propouštění.
Podle Úřadu práce ČR oznámilo rozhodnutí zbavit se v příštích dvou měsících více než desetiny zaměstnanců 27 firem. Hodlají propustit 2562 lidí. Za květen a duben bylo těchto podniků pokaždé přes čtyři desítky. Celková nezaměstnanost dosáhla v Česku koncem června 3,7 procenta, bez práce tak bylo 269 tisíc lidí.
Ceny bydlení pandemie zatím nesráží
13.07.2020
Meziroční růst cen domů a bytů v Česku v prvním čtvrtletí zrychlil na 9,5 procenta, o čtvrtletí dřív se ceny zvýšily o 8,9 procenta. Mezi zeměmi Evropské unie byl růst šestý nejvyšší, stejně jako na konci loňského roku. V porovnání s posledním čtvrtletím loňského roku se ceny zvedly o 2,6 procenta. Vyplývá to z údajů, které tento týden zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat.
"Z nových dat Eurostatu plyne, že i v době probíhající koronavirové krize se český nemovitostní trh nadále přehříval. Tempo zdražování nemovitostí bylo v porovnání s průměrem EU takřka dvojnásobné. Důvodem citelného růstu byla jako po celý loňský rok omezená nabídka, daná zejména pomalou výstavbou nových nemovitostí," uvedl analytik Czech Fund Lukáš Kovanda. V rámci Evropské unie ceny meziročně vzrostly v průměru o 5,5 procenta. Nejvíce vzrostly ceny domů a bytů v Lucembursku (o 14 procent), následovaly Slovensko (o 13,1 procenta), Estonsko (o 11,5 procenta), Polsko (o 11,3 procenta) a Portugalsko (o 10,3 procenta).