Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
Koruna překonala propad z nouzového stavu a dál posiluje
28.07.2020
Posílení koruny je dobrá zpráva například pro turisty, kteří letošní dovolenou plánují strávit v zahraničí. Od března, kdy byl v Česku vyhlášen nouzový stav kvůli šíření nákazy koronaviru, je to poprvé, kdy se situace koruny zlepšila. Za poslední dva týdny tuzemská měna vůči dolaru posílila o korunu, ve srovnání s eurem pak získala asi 50 haléřů. Euro lze nyní pořídit za 26,21 koruny, dolar za 22,25 koruny.
Byty v Praze jsou nejdražší v historii
27.07.2020
Mezi vítěze koronakrize patří developeři a ti, kdo prodávají byty. Lidé za byty utrácejí nejvíce v historii, především v hlavním městě. Proto nedošlo na slova některých analytiků, kteří předvídali, že ceny nemovitostí vlivem pandemie koronaviru výrazně klesnou. Zatím se děje pravý opak.
Ekonomika letos klesne o 7,5 procenta, odhaduje bankovní asociace
24.07.2020
Česká bankovní asociace v nové prognóze očekává na základě odhadů ekonomů českých bank, že ekonomika letos klesne kvůli dopadům šíření koronaviru v průměru o 7,5 procenta. Příští rok by se pak měla ekonomika vrátit k růstu 5,3 procenta.
Aktuální odhady ČBA nepočítají s případnou další vlnou pandemie na podzim, ani s opakováním plošných opatření proti šíření koronavirové nákazy v případě, že by se počet nakažených razantně zvyšoval. Taková plošná opatření by mohla ekonomický výhled dále zhoršit.
Ekonomové bank sdružených v ČBA se shodli, že nejvýraznější pokles hrubého domácího produktu nastal letos ve druhém čtvrtletí. Zároveň ale upozornili, že na úroveň roku 2019 se ekonomika vrátí nejdříve v roce 2022. Loni ekonomika stoupla o 2,5 procenta. Ještě na počátku roku před propuknutím pandemie analytici vesměs očekávali letos růst ekonomiky zhruba o dvě procenta.
Útlum těžby uhlí, revitalizace i boj se suchem
22.07.2020
Dlouhé čtyři dny a čtyři noci se lídři zemí EU dohadovali na vzniku mimořádného fondu obnovy, který má pomoct evropské ekonomice ochromené pandemií koronaviru. Z celkového balíku 750 miliard eur nakonec Česko dostane 8,7 miliardy eur. A vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) musí začít urychleně připravovat projekty, které se z těchto 230 miliard korun zaplatí.
Babiš po návratu z jednacího maratonu v Bruselu hned nastínil, za co by si peníze představoval utratit. Vyzdvihl zejména automobilový průmysl, zdravotnictví, digitalizaci státní správy nebo stavebnictví. "Potřebujeme investovat. A je potřeba to připravit a představit Evropské komisi co nejdříve," zdůraznil.