Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
Automobilky v nesnázích
22.05.2020
Z českých výrobních linek vyjelo v dubnu jen něco málo přes čtrnáct tisíc aut. Ještě donedávna stačily automobilkám na výrobu takového množství vozů necelé tři dny. V polovině března však přišel blackout. Pandemie koronaviru a s ní spojená vládní opatření proti šíření nemoci zastavily motor české ekonomiky − autoprůmysl se podílí devíti procenty na HDP a představuje zhruba čtvrtinu průmyslové produkce. Výrobci vozů a dílů, kteří v posledních letech díky rekordní poptávce rozšiřovali své továrny, nabírali nové lidi a zvedali až dvouciferně mzdy zaměstnancům, se během několika týdnů nouzového stavu propadli až do existenční krize. Zastavili či výrazně omezili výrobu, mnozí propustili agenturní, či dokonce kmenové zaměstnance, začali osekávat náklady a zažádali o státní příspěvek na mzdy.
Přestože se nyní výrobní závody postupně otevírají, duben se pravděpodobně zapíše jako historicky nejhorší měsíc českého autoprůmyslu z hlediska výroby. Nálada ve firmách se příliš nezlepšuje. Přes půl milionu lidí, které v Česku přímo či nepřímo automobilový průmysl zaměstnává, se potýká s nejistotou. Nikdo neví, jak a kdy se skutečně podaří odrazit ode dna. "Jsem čím dál pesimističtější. Propad o 20 procent vidím už spíš jako jeden z pozitivnějších scénářů," obává se Petr Knap, vedoucí oddělení pro automobilový sektor v poradenské firmě EY.
Otázky a odpovědi ČNB rozvolnila pravidla pro získání hypotéky
22.05.2020
Pořídit si nové bydlení na hypotéku nemusí být ani po rozvolnění pravidel České národní banky jednodušší. Banky jsou opatrnější u profesí, na něž nejvíce dopadla koronavirová pandemie a vládní omezení. Daňové změny prosazované ministerstvem financí se zase nemusí vyplatit zájemcům o bydlení v novostavbě.
Česká národní banka už minulý měsíc rozvolnila limity ukazatelů pro posuzování žádostí o nové hypotéky tak, aby je mohlo získat více lidí než dříve. Hypotéku lze nyní dostat až na 90 procent zastavované nemovitosti. Před koronavirovou pandemií to bylo 80 procent. Zmírnila se i pravidla posuzování zadlužení žadatele. Součet splátek veškerých úvěrů může nově dosahovat až poloviny jeho čistého měsíčního příjmu. Dříve to bylo 45 procent. Právě tento limit je pro banky při posuzování žádosti nejdůležitější. Zcela odpadl ukazatel poměru celkové výše dluhu k příjmům žadatele. Ten nesměl překročit devítinásobek ročního čistého výdělku.
Kdy rozmrzne trh nemovitostí a klesnou ceny?
20.05.2020
Zatímco na Wall Street vrcholila před třinácti lety velká hypoteční party, v bazénech opuštěných novostaveb na Floridě už se zabydlovali aligátoři.
Nebo alespoň tak ilustrovali odloučenost finančníků a ekonomů od reálného světa filmoví umělci ve snímku Sázka na nejistotu. Občas je prostě nejlepší možnost, jak zjistit, co se děje, vyrazit ven. Podívat se, kolik během koronavirové krize zavřelo malých obchůdků, kolik lidí je v obchodech, a ptát se prodavačů, jestli ti lidé nakupují. A když jde o nemovitosti, je nejlepší zeptat se přímo makléřů, kteří jsou v první linii. Zejména je to vhodné v době, kdy realitu zastiňují tiskárny centrálních bank, které pokřivují ceny v ekonomice.
Významní investoři pochybují o udržitelnosti růstu na burzách
20.05.2020
Burzovní indexy zaznamenaly od konce března prudký růst a většinu předchozích ztrát způsobených obavami z ekonomických dopadů pandemie koronaviru vymazaly.
Někteří významní investoři ale pochybují, zda takový vývoj odpovídá ekonomické realitě. Důvody k tomu mají. Jen ve Spojených státech přišlo o práci již více než 30 milionů lidí a Mezinárodní měnový fond očekává, že se globální ekonomika letos dostane do nejhorší recese od velké hospodářské krize ve 30. letech minulého století.