Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
Významní investoři pochybují o udržitelnosti růstu na burzách
20.05.2020
Burzovní indexy zaznamenaly od konce března prudký růst a většinu předchozích ztrát způsobených obavami z ekonomických dopadů pandemie koronaviru vymazaly.
Někteří významní investoři ale pochybují, zda takový vývoj odpovídá ekonomické realitě. Důvody k tomu mají. Jen ve Spojených státech přišlo o práci již více než 30 milionů lidí a Mezinárodní měnový fond očekává, že se globální ekonomika letos dostane do nejhorší recese od velké hospodářské krize ve 30. letech minulého století.
O příjmy přišla polovina živnostníků
18.05.2020
Polovina podnikatelů přišla kvůli opatřením proti šíření koronaviru téměř o veškeré příjmy a nemá z čeho platit nájmy. Pětina pak uvedla, že musela propouštět nebo omezovat spolupráce. Vyplynulo to z průzkumu, který mezi 600 živnostníky a malými a středními podniky různých odvětví, od kadeřnictví až po řemeslné služby, provedla v květnu společnost Reservio, zajišťující pro firmy rezervační systém. Peníze z programu ministerstva financí Pětadvacítka podle průzkumu získalo 56 procent živnostníků, u dalších programů byli dotázaní výrazně méně úspěšní.
Na pomoc jednoho z programů na podporu podnikatelů Covid I, II, II dosáhlo procento oslovených a kurzarbeitový program Antivirus pomohl zhruba šesti procentům dotázaných. Téměř 30 procent ale o státní podporu nežádalo a čtyřem procentům byla žádost o ni odmítnuta. Podle průzkumu, jehož výsledky má ČTK k dispozici, na začátku května i přes vládní nařízení podnikalo s určitým omezením 42 procent lidí, naopak dvě pětiny podnikat nemohly. Přitom téměř 70 procent respondentů mělo na začátku epidemie finanční rezervu na dva a více měsíců. Pětina měla rezervu na měsíc a 12 procent nemělo žádné peníze v záloze. Při pohledu do budoucnosti jsou ale podnikatelé optimističtí, dvě třetiny z nich neočekávají existenční potíže. Obavu o podnikání vyjádřila zhruba čtvrtina podnikatelů a osm procent ještě čeká, jak krize jejich podnikání ovlivní.
Ekonomika kvůli pandemii ve čtvrtletí klesla o 2,2 procenta
18.05.2020
Podle alternativního scénáře vývoje české ekonomiky, který počítá s pomalejším opadnutím první vlny pandemie koronaviru a zároveň s nástupem další vlny na konci letošního roku, by mohla česká ekonomika letos klesnout až o 13,5 procenta a příští rok o 1,5 procenta. Vyplývá to ze Zprávy o inflaci, kterou v pátek zveřejnila Česká národní banka.
Podle tohoto scénáře by Evropu zasáhla druhá vlna pandemie koncem letošního roku. Vládní karanténní opatření by byla opět zavedena na dva měsíce od října do Vánoc, ale v podstatně menším měřítku než během první vlny. Další méně negativní scénář ČNB počítá s déletrvající pandemií a rovněž delšími negativním dopady v zahraničí. Podle něj by česká ekonomika letos klesla o 10,1 procenta a příští rok by stoupla o 3,2 procenta. V základním scénáři počítá prognóza ČNB letos s poklesem ekonomiky o osm procent a příští rok s růstem o čtyři procenta. I přes obnovení růstu se ale podle něj ekonomika do konce příštího roku nedostane na úroveň před pandemií koronaviru.
Od ledna přerušilo podnikání 46 000 lidí
15.05.2020
Během prvních čtyř měsíců roku 2020 začalo podnikat 20 000 fyzických osob. Zároveň své podnikání přerušilo téměř 46 000 živnostníků a dalších 11 500 jich podnikatelská oprávnění přímo zrušilo. S podnikáním tak alespoň na čas letos přestalo 5,5 procenta aktivních živnostníků. Vyplývá to z aktuální analýzy společnosti CRIF.
Dvě třetiny z nich přerušily nebo ukončily svoji činnost ještě před začátkem krize, třetina potom v posledních dvou měsících. Například mezi provozovateli sportovních, zábavních a rekreačních činností ale podnikání přerušila nebo ukončila téměř desetina aktivních živnostníků, z toho polovina během krize. Více než jiné obory byly současnou krizí zasaženy také lázně, provozovatelé masáží a solárií, mezi nimiž do konce dubna přerušilo nebo ukončilo svoji činnost 8,6 procenta aktivních živnostníků. Podobně na tom jsou provozovatelé cestovních kanceláří, u nichž z trhu zmizelo 8,5 procenta živnostníků. Dále třeba provozovatelé hotelů a penzionů (7,4 procenta) či kadeřnice, kadeřníci a kosmetičky, mezi nimi ukončilo nebo přerušilo živnost 7,2 procenta aktivních živnostníků.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)