Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
Automobilky v Česku čekají pokles tržeb o 215 miliard
01.07.2020
Tuzemské automobilky a výrobci dílů loni zvýšili tržby o 1,9 procenta na rekordních 1,124 bilionu korun. Export stoupl o 2,4 procenta na 942 milionů korun. Dominantním exportním trhem bylo Německo s třetinovým podílem.
Uvedli to v úterý zástupci Sdružení automobilového průmyslu (SAP) na tiskové konferenci.
Letos ale čekají pokles tržeb minimálně o 215 miliard korun. Produkce klesne o 300 tisíc aut zhruba na 1,1 milionu vozů. Důvodem je pandemie koronaviru a s ní související přerušení výroby a pokles poptávky, uvedli také zástupci SAP na úterní tiskové konferenci.
"I přes postupné ochlazování trhu posunul rok 2019 výsledky českého autoprůmyslu na nová maxima, když celkové tržby znovu vzrostly a čtvrtý rok po sobě překonaly hranici bilionu korun. Nyní ale máme zcela jiné starosti. Pandemie koronaviru způsobila pokles tržeb firem v autoprůmyslu až ve výši 150 miliard korun, přičemž tato ztráta se bude dále prohlubovat. Pro letošní rok odhadujeme propad výroby vozidel okolo 20 procent," uvedl prezident sdružení Bohdan Wojnar.
Finální výrobci automobilů letos kvůli pandemii nevyrobili 220 tisíc aut. Jejich tržby klesly o 90 miliard korun, dodavatelské firmy ztratily 60 miliard korun.
Banky hledají úspory
26.06.2020
Pražské ústředí Raiffeisenbank, sídlící v mrakodrapu City Tower na Pankráci, čeká letos velké vyklízení. V budově, jež dlouho držela rekord nejvyšší stavby v Česku, si banka pronajímá téměř deset pater a jedno z nich, o velikosti asi poloviny fotbalového hřiště, v průběhu léta uvolní.
K rozhodnutí vzdát se části prostor v české centrále přivedla Raiffeisenbank podle tiskové mluvčí Petry Kopecké "dobrá zkušenost s home officem a potřeba řídit náklady s ohledem na ekonomické dopady krize". Redukce kancelářských prostor a posílení práce z domova má uspořit desítky milionů korun. "Zároveň jsme se krizi rozhodli využít jako příležitost pro posun ve fungování a firemní kultuře," řekla Kopecká HN.
O příspěvek na mzdy požádalo 56 tisíc firem
23.06.2020
Už za dva měsíce skončí program Antivirus, přes který stát přispívá firmám na mzdy zaměstnanců. I přes počáteční problémy je to dnes jedna z mála vládních pomocí, kterou podnikatelé chválí. I díky Antiviru si firmy drží řadu zaměstnanců, které by už jinak kvůli útlumu výroby musely propustit.
Získat hypotéku bude snazší
19.06.2020
Centrální banka pokračuje v rušení klíčových omezení, kterými dosud brzdila růst cen nemovitostí a lidem s nižšími příjmy bránila, aby se hypotékami nadměrně zadlužovali.
Podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka banka po více než roce a půl "vypíná" další takové opatření, protože nyní není potřeba. Česko letos kvůli koronavirové krizi čeká rekordní propad hospodářství, vyskočí nezaměstnanost a platy neporostou. Podle ČNB to přispěje k tomu, že lidé nebudou riskovat se zadlužováním a překotný růst cen ochladne.