Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
Získat hypotéku bude snazší
19.06.2020
Centrální banka pokračuje v rušení klíčových omezení, kterými dosud brzdila růst cen nemovitostí a lidem s nižšími příjmy bránila, aby se hypotékami nadměrně zadlužovali.
Podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka banka po více než roce a půl "vypíná" další takové opatření, protože nyní není potřeba. Česko letos kvůli koronavirové krizi čeká rekordní propad hospodářství, vyskočí nezaměstnanost a platy neporostou. Podle ČNB to přispěje k tomu, že lidé nebudou riskovat se zadlužováním a překotný růst cen ochladne.
Lepší informování klientů o přeměnách banky
18.06.2020
Klienti bank budou zřejmě lépe informování o případných přeměnách jejích bankovních ústavů, například pokud se banka změní na pobočku zahraniční banky.
Příslušný zákon, který to má umožnit, schválila Sněmovna. Nyní ho dostane k projednání Senát. Schválený zákon také řeší některé problémy spojené s odnímáním bankovní licence a snížit má i administrativní zátěž firem na finančním trhu.
Počítače a jejich komponenty kvůli omezení výroby zdražily
18.06.2020
Ceny porostou i dál. Počítače a jejich komponenty na českém trhu od začátku roku podražily o pět až 15 procent. Ve většině případů se zdražení pohybuje v řádu stokorun, maximálně do 1000 Kč. Důvodem je oslabení koruny k dolaru a euru i vyšší náklady související s dovozem z Asie a omezení výroby kvůli koronaviru.
V dalších měsících ceny dál mírně porostou. Vyplývá to z informací obchodníků i výrobců. Slabá koruna se do cen promítá postupně, protože velcí obchodníci měli vysoké skladové zásoby. "Od konce loňského roku jsme se snažili co nejvíce předzásobit a náš sklad naplnit na maximum. Doposud jsme prodávali především naše skladové zásoby. Ty se už ale nyní v některých segmentech zmenšují a od dodavatelů už dostáváme nové ceníky," řekla mluvčí Mall.cz Pavla Hobíková.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
V žebříčku konkurenceschopnosti Česko vévodí zemím V4
17.06.2020
Na prvním místě aktuálního žebříčku konkurenceschopnosti, který sestavuje švýcarský institut IMD, se druhým rokem za sebou drží Singapur. Česko zůstalo na 33. příčce, výrazný pokles v žebříčku zaznamenaly Spojené státy a Čína.
Druhé místo obsadilo Dánsko, za kterým následovalo Švýcarsko. Spojené státy se posunuly z třetího místa až na desátou příčku. Čína skončila na 20. místě, a pohoršila si tak o šest příček. Postavení Spojených států a Číny v žebříčku podle IMD podkopávají jejich vzájemné obchodní spory. Ještě předloni byly USA v žebříčku na prvním místě. Česko se v žebříčku nachází nejvýše ze zemí Visegrádské čtyřky. Polsku patří 39. příčka, Maďarsko je na 47. místě. Slovensko, které si pohoršilo o čtyři příčky, skončilo na 57. místě.