Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
Pandemie drahé bydlení nevyřeší
01.05.2020
Ani pandemie a s ní spojená ekonomická krize nemusí vyřešit problémy s vysokými cenami bydlení, které trápí především Prahu. Jak ukazují data developerů, navzdory březnovému zavedení vládních preventivních opatření zatím došlo jen ke zpomalení růstu cen nových bytů.
V letošním prvním čtvrtletí rostly ceny těch pražských meziročně o necelá dvě procenta na 106 392 korun za metr čtvereční. V minulých letech sice růst často šplhal nad deset procent, na konci loňského roku už ale činil jen 4,4 procenta. Firmy tak s pozvolným poklesem počítaly. Zájem o byty navíc v prvním čtvrtletí neslábl.
Automobilce Škoda klesl ve čtvrtletí zisk o čtvrtinu
01.05.2020
Automobilce Škoda Auto v prvním čtvrtletí klesl provozní zisk o 25,1 procenta na 307 milionů eur (8,3 miliardy Kč). Příčinou je nižší objem prodeje, vývoj směnných kurzů a také výdaje související s emisemi. Tržby Škody se ve čtvrtletí snížily o dvě procenta na 4,8 miliardy eur (130,5 miliardy Kč). V tiskové zprávě o hospodářských výsledcích koncernu to ve středu uvedla mateřská společnost Volkswagen. Samotný koncern pak hlásí propad až o 81 procent.
Vysoká poptávka byla po modelech Scala a Kamiq. Mladoboleslavská Škoda prodala od ledna do března 237 000 aut, což je o 13,7 procenta méně než ve stejném období loni.
Automobilka Škoda obnovila v pondělí výrobu ve svých závodech v Mladé Boleslavi, Kvasinách a Vrchlabí. Odstávka kvůli pandemii způsobené koronavirem trvala téměř šest týdnů.
Škoda Auto provozuje v České republice tři výrobní závody, vyrábí ale i v Číně, Rusku, na Slovensku, v Alžírsku a v Indii, většinou prostřednictvím koncernových partnerství, dále na Ukrajině a v Kazachstánu ve spolupráci s lokálními partnery. Působí na více než 100 trzích.
Firma loni dodala do celého světa 1,24 milionu aut a má téměř 39 000 zaměstnanců, z toho v Česku téměř 34 000 lidí. Škoda je nejprodávanější značkou na českém trhu, kde se její podíl blíží 40 procentům.
Solárním elektrárnám bere vláda miliardy
29.04.2020
V době, kdy rostou náklady na zmírnění dopadů koronavirové krize, se stát pokouší výrazně omezit peníze pro majitele solárních elektráren a další výrobce zelené energie. Déle než rok chystaná novela zákona o podporovaných zdrojích, kterou v pondělí schválila vláda, umožní státu poprvé kontrolovat, na jaké projekty peníze šly.
Pokud se ukáže, že byla podpora nepřiměřeně vysoká, ušetří stát každý rok několik miliard korun. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) mluví o částce mezi sedmi a 10 miliardami. Méně by zaplatili i spotřebitelé, kteří na obnovitelné zdroje přispívají vyšší cenou elektřiny. "Jsme přesvědčeni, že fotovoltaický boom z let 2009 a 2010 byl jedním z největších tunelů v Česku. Jen ve fotovoltaice nás bude stát 500 miliard korun, přičemž v jednu chvíli se tam až zdesetinásobily výkupní ceny," řekl Havlíček.
Důvěra v českou ekonomiku rekordně klesla.
27.04.2020
Důvěra v českou ekonomiku zaznamenala v dubnu největší pokles od začátku sledování Českým statistickým úřadem (ČSÚ). Klesla o 19,6 bodu na 74,8 bodu. Pod osmdesátibodovou hranici spadl indikátor důvěry naposledy v březnu 2009, tedy v době vrcholící finanční krize. Důvěra v dubnu rekordně poklesla mezi podnikateli i spotřebiteli. Důvodem je strach z pandemie koronaviru, uvedli statistici.
Důvěra mezi podnikateli klesla o 19,3 bodu na hodnotu 73,8 bodu, snížila se ve všech odvětvích. Ve službách je na úrovni 70,5 bodu, což je nejníže od počátku sledování. V průmyslu byla naposledy nižší v březnu 2009. "Podnikatelé čelí obrovskému poklesu poptávky a ani z odpovědí na očekávaný vývoj v příštích třech měsících nevyplývá, že by se mohla v krátkodobém horizontu vrátit na úroveň před zavedením mimořádných opatření," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst. Například mezi podnikateli v průmyslu zhruba 45 procent dotázaných uvedlo, že hlavní překážkou růstu je nedostatečná poptávka. Ve stavebnictví si více než třetina podnikatelů stěžovala na nedostatek zaměstnanců, zhruba pětina pak na nízkou poptávku. Asi třetina podnikatelů ve službách uvedla jako největší bariéru růstu skupinu blíže nespecifikovaných překážek, podle komentářů se jednalo ve většině případů o mimořádná opatření v souvislosti s vyhlášením nouzového stavu. Podnikatelská nálada v Německu se v dubnu kvůli koronavirové krizi propadla nejvýrazněji za dobu sledování. Její index klesl na dosavadní minimum 74,3 z březnových 85,9 bodu, uvedl dnes institut Ifo.