Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
Příspěvek pro podporované zdroje loni klesl
26.05.2020
Nejméně peněz šlo na větrnou energii. Výše poskytnutého příspěvku podporovaným zdrojům energie (POZE) loni v Česku meziročně klesla o 1,5 procenta na 45,4 miliardy korun.
Vyplývá to z dat, které na webu zveřejnil Operátor trhu s elektřinou (OTE). Od roku 2006 bylo na podporu POZE v Česku vyplaceno přes 385 miliard korun. Stát loni na dotaci přispěl 26,2 miliardy korun, zbytek zaplatili převážně spotřebitelé ve fakturách za elektřinu.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Útraty v restauracích během karantény klesly až o polovinu
26.05.2020
Útraty v restauracích během karantény meziročně klesly až o polovinu, po otevření zahrádek činil propad 19 procent.
Vyplývá to z dat České spořitelny. Restaurace a hospody ve střední Evropě musely v březnu kvůli opatření proti šíření koronaviru zavřít.
Obliba e-shopů raketově roste
25.05.2020
Internetoví obchodníci se v době koronavirové krize vyrovnali s razantním nárůstem objednávek, jaký byl dosud obvyklý jen v období předvánočních špiček. A zároveň nakročili do světa, který už bude fungovat jinak.
Nástup technologických a organizačních novinek se urychluje. Stále noví zákazníci objevují kouzlo objednávání zboží v elektronických obchodech i poté, kdy vláda uvolnila opatření proti šíření onemocnění covid-19. I dosud váhající prodejci proto vstupují do on-line prostředí, nebo v něm svoji působnost rozšiřují. Jak vlastně rychle založit internetový obchod? Které produkty má smysl prodávat on-line? Jak správně řídit sklad, přepravu, vratky a další související činnosti? Kdy se na to všechno vyplatí najmout externí služby? O těchto otázkách i o tom, do jaké míry je provoz e-shopů tahounem technologických inovací, budou v pátek 29. května od 11 hodin živě diskutovat experti v on-line debatě vydavatelství Economia a měsíčníku Logistika.
Automobilky v nesnázích
22.05.2020
Z českých výrobních linek vyjelo v dubnu jen něco málo přes čtrnáct tisíc aut. Ještě donedávna stačily automobilkám na výrobu takového množství vozů necelé tři dny. V polovině března však přišel blackout. Pandemie koronaviru a s ní spojená vládní opatření proti šíření nemoci zastavily motor české ekonomiky − autoprůmysl se podílí devíti procenty na HDP a představuje zhruba čtvrtinu průmyslové produkce. Výrobci vozů a dílů, kteří v posledních letech díky rekordní poptávce rozšiřovali své továrny, nabírali nové lidi a zvedali až dvouciferně mzdy zaměstnancům, se během několika týdnů nouzového stavu propadli až do existenční krize. Zastavili či výrazně omezili výrobu, mnozí propustili agenturní, či dokonce kmenové zaměstnance, začali osekávat náklady a zažádali o státní příspěvek na mzdy.
Přestože se nyní výrobní závody postupně otevírají, duben se pravděpodobně zapíše jako historicky nejhorší měsíc českého autoprůmyslu z hlediska výroby. Nálada ve firmách se příliš nezlepšuje. Přes půl milionu lidí, které v Česku přímo či nepřímo automobilový průmysl zaměstnává, se potýká s nejistotou. Nikdo neví, jak a kdy se skutečně podaří odrazit ode dna. "Jsem čím dál pesimističtější. Propad o 20 procent vidím už spíš jako jeden z pozitivnějších scénářů," obává se Petr Knap, vedoucí oddělení pro automobilový sektor v poradenské firmě EY.