Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
Kvůli koronaviru má vážné problémy více než čtvrtina podnikatelů
17.04.2020
Deset procent podnikatelů už zastavilo své podnikání nebo to udělají v nejbližší době. Dalších 18 procent firem má vážné finanční problémy. Vyplývá to z průzkumu agentury SC&C. Dvě třetiny veřejnosti předpokládají, že Česká republika bude krizí způsobenou koronavirem oslabená. Zároveň ale klesá například ochota nosit roušky a mezi lidmi se snižuje pocit ohrožení.
"Podnikatelé jsou na tom výrazně hůře než průměr populace, kde opravdu velké finanční problémy ohrožují tři procenta populace," uvedla agentura. Podle průzkumu zatím 58 procent domácností nemá žádné finanční problémy, 28 procent domácností už trochu šetří a 11 procent uvedlo, že šetří hodně. Naproti tomu pouze čtvrtina podnikatelů uvedla, že žádné finanční problémy nemá. Stejný podíl podnikatelů pak už trochu šetří a 22 procent šetří hodně. Z vládních opatření má největší podporu takzvaná chytrá karanténa. "S tím, že vláda by měla postupně otevírat obchody a zaměřit se na chytrou karanténu, souhlasí 44 procent respondentů. Není to podpora většinová, ale je to varianta, která je nejrovnoměrněji zastoupena u všech sociodemografických skupin," uvedla ředitelka výzkumu Jana Hamanová.
Špičkový nanoprůmysl je pro Česko šance
17.04.2020
Poptávka po respirátorech, jejichž filtry se vyrábějí z nanomateriálů, může podpořit české firmy. Tuzemský nanoprůmysl patří vedle Finska k nejlepším v celé Evropě. Během necelých dvou měsíců si domácí podniky dokázaly vybudovat výrobní kapacity, které státu umožní, aby se zbavil závislosti na dovozech z Číny.
"Stát nyní těmto českým firmám kromě garantovaných nákupů nejvíce pomůže tím, pokud jejich výrobní kapacity nabídne v celé EU, která si začne vytvářet strategické zásoby. Udělejme z českých nanotechnologií v krizi výhodu," říká Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy. Podle Špicara bude poptávka po těchto výrobcích obrovská. Kromě státu, který je potřebuje pro zdravotníky, hasiče nebo policisty, je poptává také průmysl, který musí chránit svoje zaměstnance a zákazníky.
Česko začne postupně ožívat
15.04.2020
Po měsíci tvrdých opatření proti šíření nového koronaviru vláda schválila scénář postupného návratu Česka do normálu. Omezení, která spočívají zejména v uzavřených obchodech, restauracích, kulturních zařízeních či sportovištích, se kabinet chystá uvolňovat v pěti etapách. Během nich začnou lidé opět nakupovat ve většině obchodů, dále budou moci začít navštěvovat divadla nebo zoologické zahrady. Vše budou provázet i nadále přísná hygienická opatření.
Otevírání obchodů a sportovišť začne 20. dubna a potrvá do 8. června. Ovšem s tím, že pokud by například začal počet nakažených stoupat nad únosnou mez, vláda uvolňování zmrazí. K úternímu večeru bylo v Česku přes 6100 infikovaných lidí, více než 160 jich nemoci podlehlo a přes 640 se vyléčilo. Podle ministra průmyslu a zároveň dopravy Karla Havlíčka (za ANO) vláda sestavovala plán postupného uvolňování zákazů zejména na základě požadavků epidemiologů, zohlednila však také poptávku lidí, kterým zavřené provozovny chybí. "Chtěli jsme udělat férový mix, který však nikdy není stoprocentně spravedlivý," uvedl ministr Havlíček.
Spotřebitelské úvěry pro OSVČ
14.04.2020
Sněmovna omezila maximální možnou výši úroků ze spotřebitelských úvěrů, které nebyly spláceny déle než 90 dnů.
Zároveň nově omezila výši sankcí pro osoby samostatně výdělečně činné za opožděné splátky úvěrů. Při prodlení delším než tři měsíce pokuta nebude moci přesáhnout 0,1 procenta denně z dlužné částky. Nyní toto omezení platí jen u úvěrů pro běžné spotřebitele.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)