Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
Situace je kritická a ani výrazně slabší koruna nemusí exportérům pomoci
23.03.2020
Kurz české měny v posledních týdnech prudce padal. Důvodem jsou obavy investorů na světových finančních trzích z dopadů koronaviru na světovou ekonomiku. Vůči euru je nyní koruna na nejnižších úrovních od roku 2015, vůči dolaru pak od roku 2017. Podle ekonomů bude mít takový vývoj dopad na české podniky a také na ceny v obchodech.
"Slábnutí koruny částečně tlumí náraz, kterému nyní tuzemská ekonomika čelí kvůli hospodářským důsledkům šíření koronaviru," řekl Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Czech Fundu. Současný vývoj kurzu české měny by podle něj měl podpořit exportéry na zahraničních trzích a usnadnit zotavení ekonomiky po koronavirovém úderu. Opatrnější je Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank. "Za normálních okolností by slabší koruna jistě byla vítanou vzpruhou a podporou pro domácí vývozní sektor a na něj navázané domácí dodavatele," uvedla. Situace je však podle ní nyní kritická – poptávka spotřebitelů kolabuje a výrobní řetězce po celém světě jsou kvůli opatřením namířeným proti šíření nákazy narušeny.
Poslední česká automobilka se zastaví v pondělí
20.03.2020
Automobilka Hyundai v Nošovicích na Frýdecko-Místecku kvůli pandemii nového typu koronaviru zastaví od pondělí na dva týdny výrobu. Zaměstnanci budou doma se 70 procenty průměrného výdělku. Potvrdil to mluvčí automobilky Pavel Barvík.
"S rozšiřováním viru COVID-19 po celém světě včetně České republiky postupně přijímáme přísná preventivní opatření v souladu s pokyny vlády ČR a dalších institucí. V rámci těchto kroků jsme se rozhodli dočasně pozastavit výrobu na dva týdny počínaje 23. březnem," řekl Barvík. Uvedl, že automobilka se k zastavení výroby rozhodla v situaci, kdy uzavření hranic v Evropě způsobilo logistické problémy jak pro zaměstnance, tak pro dodavatele a poptávka po automobilech klesá. "Opětovné zahájení výroby je naplánováno na pondělí 6. dubna," řekl mluvčí. V automobilce pracuje přibližně 3300 lidí a dalších asi 8700 pracovníků zaměstnávají její subdodavatelé.
Epidemie zaškrtila příjmy z Airbnb
18.03.2020
Zuzana Benešová před necelými pěti lety založila firmu Seven Keys, přes kterou začala majitelům nemovitostí nabízet správu a krátkodobý pronájem bytů, převážně přes platformu Airbnb. O službu, za kterou si účtuje zhruba 15 až 20 procent z vybraného nájmu, byl velký zájem. Společnost Seven Keys během krátké doby začala spravovat desítky bytů a Benešová musela zaměstnávat další lidi, kteří je uklízí a připravují na další turnus turistů.
Epidemie koronaviru však rychle se rozvíjející byznys zastavila. "Aktuálně nemáme žádný příjem z našich služeb," popisuje Benešová. Vlastníci bytů, které její firma spravuje, jsou smíření s tím, že budou i několik měsíců bez nájemníků. Někteří proto již požádali svou banku, aby jim odložila další splátku hypotéky. Výpadek příjmů z Airbnb se jen v Praze týká tisíce lidí. Začátkem roku bylo v hlavním městě přes 13 tisíc nabídek krátkodobých pronájmů. V posledních několika letech velké množství lidí využívalo rekordně nízké úrokové sazby hypoték a za levné peníze od bank si pořizovali byty na investici, často právě za účelem krátkodobého pronájmu. Před dvěma lety velcí developeři uváděli, že až třetinu bytů v hlavním městě si jejich zákazníci pořizovali právě na investici. Statistiky, kolik z těchto nemovitostí jejich vlastníci pronajímají přes Airbnb, nikdo nevede.
Ovoce prudce podražilo, ceny v průmyslu zpomalily růst
17.03.2020
Ceny průmyslových výrobců v Česku zpomalily v únoru meziroční růst na 1,4 procenta z lednových 2,4 procenta. Meziměsíčně ale o 0,7 procenta klesly, když se významně snížily ceny v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů.