Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
Ekonomika kvůli pandemii ve čtvrtletí klesla o 2,2 procenta
18.05.2020
Podle alternativního scénáře vývoje české ekonomiky, který počítá s pomalejším opadnutím první vlny pandemie koronaviru a zároveň s nástupem další vlny na konci letošního roku, by mohla česká ekonomika letos klesnout až o 13,5 procenta a příští rok o 1,5 procenta. Vyplývá to ze Zprávy o inflaci, kterou v pátek zveřejnila Česká národní banka.
Podle tohoto scénáře by Evropu zasáhla druhá vlna pandemie koncem letošního roku. Vládní karanténní opatření by byla opět zavedena na dva měsíce od října do Vánoc, ale v podstatně menším měřítku než během první vlny. Další méně negativní scénář ČNB počítá s déletrvající pandemií a rovněž delšími negativním dopady v zahraničí. Podle něj by česká ekonomika letos klesla o 10,1 procenta a příští rok by stoupla o 3,2 procenta. V základním scénáři počítá prognóza ČNB letos s poklesem ekonomiky o osm procent a příští rok s růstem o čtyři procenta. I přes obnovení růstu se ale podle něj ekonomika do konce příštího roku nedostane na úroveň před pandemií koronaviru.
Od ledna přerušilo podnikání 46 000 lidí
15.05.2020
Během prvních čtyř měsíců roku 2020 začalo podnikat 20 000 fyzických osob. Zároveň své podnikání přerušilo téměř 46 000 živnostníků a dalších 11 500 jich podnikatelská oprávnění přímo zrušilo. S podnikáním tak alespoň na čas letos přestalo 5,5 procenta aktivních živnostníků. Vyplývá to z aktuální analýzy společnosti CRIF.
Dvě třetiny z nich přerušily nebo ukončily svoji činnost ještě před začátkem krize, třetina potom v posledních dvou měsících. Například mezi provozovateli sportovních, zábavních a rekreačních činností ale podnikání přerušila nebo ukončila téměř desetina aktivních živnostníků, z toho polovina během krize. Více než jiné obory byly současnou krizí zasaženy také lázně, provozovatelé masáží a solárií, mezi nimiž do konce dubna přerušilo nebo ukončilo svoji činnost 8,6 procenta aktivních živnostníků. Podobně na tom jsou provozovatelé cestovních kanceláří, u nichž z trhu zmizelo 8,5 procenta živnostníků. Dále třeba provozovatelé hotelů a penzionů (7,4 procenta) či kadeřnice, kadeřníci a kosmetičky, mezi nimi ukončilo nebo přerušilo živnost 7,2 procenta aktivních živnostníků.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
České ekonomika klesla nejvíce od krize v roce 2009
15.05.2020
Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí klesla meziročně o 2,2 procenta a mezičtvrtletně o 3,6 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu hrubého domácího produktu (HDP), který v pátek zveřejnil Český statistický úřad.
Pokles je podle statistiků nejvyšší od ekonomické krize v roce 2009. Výsledky výrazně ovlivnila celosvětová pandemie koronaviru a s ní spojená restriktivní opatření.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Nejhorší by měl mít český průmysl za sebou
14.05.2020
Na české ekonomice se již výrazně projevují dopady koronavirové krize. Průmyslová výroba v březnu ztratila více než desetinu své obvyklé produkce, což představuje největší propad od července 2009, kdy světem zmítala globální finanční krize. Kvůli opatřením přijatým proti šíření koronaviru zaznamenaly v březnu pokles také zahraniční obchod a stavebnictví.
"Březnový citelný propad je však pouze zahřívacím kolem. Přímý zásah dostane průmysl až v číslech za duben," upozorňuje hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.