Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
Epidemie zaškrtila příjmy z Airbnb
18.03.2020
Zuzana Benešová před necelými pěti lety založila firmu Seven Keys, přes kterou začala majitelům nemovitostí nabízet správu a krátkodobý pronájem bytů, převážně přes platformu Airbnb. O službu, za kterou si účtuje zhruba 15 až 20 procent z vybraného nájmu, byl velký zájem. Společnost Seven Keys během krátké doby začala spravovat desítky bytů a Benešová musela zaměstnávat další lidi, kteří je uklízí a připravují na další turnus turistů.
Epidemie koronaviru však rychle se rozvíjející byznys zastavila. "Aktuálně nemáme žádný příjem z našich služeb," popisuje Benešová. Vlastníci bytů, které její firma spravuje, jsou smíření s tím, že budou i několik měsíců bez nájemníků. Někteří proto již požádali svou banku, aby jim odložila další splátku hypotéky. Výpadek příjmů z Airbnb se jen v Praze týká tisíce lidí. Začátkem roku bylo v hlavním městě přes 13 tisíc nabídek krátkodobých pronájmů. V posledních několika letech velké množství lidí využívalo rekordně nízké úrokové sazby hypoték a za levné peníze od bank si pořizovali byty na investici, často právě za účelem krátkodobého pronájmu. Před dvěma lety velcí developeři uváděli, že až třetinu bytů v hlavním městě si jejich zákazníci pořizovali právě na investici. Statistiky, kolik z těchto nemovitostí jejich vlastníci pronajímají přes Airbnb, nikdo nevede.
Ovoce prudce podražilo, ceny v průmyslu zpomalily růst
17.03.2020
Ceny průmyslových výrobců v Česku zpomalily v únoru meziroční růst na 1,4 procenta z lednových 2,4 procenta. Meziměsíčně ale o 0,7 procenta klesly, když se významně snížily ceny v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů.
Potravináři říkají, že krize výrobu neohrozí, pomoci mohou studenti.
17.03.2020
Nedostatek pracovních sil v zemědělství ani potravinářství výrobu neohrožuje. Na pondělní tiskové konferenci to uvedli prezidentka Potravinářské komory ČR Dana Večeřová a předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha. Přesto vyzvali studenty, aby přišli pomoci, za což dostanou normální mzdu.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Turistika dostává zabrat nejvíc, ušetřen ale nezůstane nikdo
16.03.2020
Hospodářství České republiky se potýká s omezeními, která v Evropě spustila pandemie koronaviru: výpadky dodávek komponentů z Číny a z jiných zemí, zrušené akce, zavřené hotely a restaurace. Vláda minulý týden omezila přeshraniční turismus a vyhlásila třicetidenní stav nouze. Jak to vše zasáhne ekonomickou aktivitu země, se ekonomové zatím zdráhají odhadovat. Klíčové totiž bude, zda se opatření dál zpřísní, jak dlouho potrvají a jak koronavirus dopadne na naše exportní partnery.
"Pokud by šlo o omezení, která by platila řekněme do dubna, bylo by to pro ekonomiku nepříjemné, ale v následujících měsících by se to dalo dohnat. Kdyby ale šlo o záležitost na několik měsíců, viděli bychom i dopady na aktivitu firem a trh práce," řekl v pátek Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE. Podle Jáče bude zatím největší zásah do ekonomiky hlavně v oblasti pohostinství, hotelů a turistiky. Cestovní ruch má asi tříprocentní podíl na české ekonomice a zaměstnává 240 tisíc lidí. Hospodářská komora už varovala, že situace ohrožuje v tomto oboru až 40 tisíc pracovních míst. Ztráty na tržbách v odvětví cestovního ruchu budou činit více než 30 miliard korun. Alespoň pokud bude krize zažehnána zhruba v řádu tří měsíců, odhaduje Viliam Sivek, předseda Fóra cestovního ruchu, které sdružuje asociace a svazy cestovních kanceláří, lázní nebo turistů.