Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
Koruna se už letos nevzpamatuje
06.05.2020
Trhy nemusí hospodaření české vlády tolerovat věčně. Koronavirová krize zahýbala i s českou korunou, která stejně jako další středoevropské měny v době pandemie ztratila vůči hlavním světovým měnám velkou část hodnoty.
Nízká nezaměstnanost i zadlužení nebyly koruně moc platné. Pád byl rychlý a hluboký. Analytici, které oslovilo Aktuálně.cz, návrat koruny na předkrizovou úroveň vidí v nedohlednu, za klíčové označují probuzení poptávky.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Příspěvek OSVČ se bude vyplácet i po 30. dubnu, ale nezvýší se
06.05.2020
Jednorázový příspěvek 500 Kč denně živnostníkům a dalším osobám samostatně výdělečně činným, které poškodila epidemie koronaviru, se bude vyplácet i po 30. dubnu. V úterý to opakovaně schválila Sněmovna.
Odmítla přitom pozměňovací návrh Senátu, který chtěl příspěvek zvýšit za květen na 700 korun denně a za červen až na 900 korun denně. Senát chtěl také rozšířit okruh jeho příjemců. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) s návrhy Senátu nesouhlasila. Novelu zákona o takzvaném kompenzačním bonusu nyní dostane k podpisu prezident.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Výsledky Čistý zisk České spořitelny klesl téměř o 20 procent
04.05.2020
České spořitelně (ČS) klesl v prvním čtvrtletí čistý zisk meziročně o 19,8 procenta na 3,2 miliardy korun. Provozní zisk se snížil o 1,2 procenta na 5,3 miliardy korun. Banka poskytla meziročně více úvěrů, rostl i objem hypoték. Hospodářské výsledky ve čtvrtek ČS zveřejnila na svém webu.
"Důležitým přispěvatelem k finančním výsledkům České spořitelny byl provozní zisk, zejména čistý úrokový výnos. K provoznímu zisku přispěl také čistý výnos z poplatků a provizí," uvedla banka v tiskové zprávě. Čistý úrokový výnos vzrostl meziročně o 6,8 procenta na 7,8 miliardy korun. Za nárůstem jsou podle banky rostoucí klientské úvěrové obchody a vklady a zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou v roce 2019 a na začátku roku 2020. Nedávná snížení sazeb ČNB v průběhu března měla na čistý úrokový výnos v 1. čtvrtletí 2020 podle ČS jen omezený dopad. Čistá úroková marže vztažená k úročeným aktivům se v 1. čtvrtletí meziročně zvýšila z 2,10 procenta na 2,17 procenta.
Pandemie drahé bydlení nevyřeší
01.05.2020
Ani pandemie a s ní spojená ekonomická krize nemusí vyřešit problémy s vysokými cenami bydlení, které trápí především Prahu. Jak ukazují data developerů, navzdory březnovému zavedení vládních preventivních opatření zatím došlo jen ke zpomalení růstu cen nových bytů.
V letošním prvním čtvrtletí rostly ceny těch pražských meziročně o necelá dvě procenta na 106 392 korun za metr čtvereční. V minulých letech sice růst často šplhal nad deset procent, na konci loňského roku už ale činil jen 4,4 procenta. Firmy tak s pozvolným poklesem počítaly. Zájem o byty navíc v prvním čtvrtletí neslábl.