Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
Česká mobilní síť je jedna z nejkvalitnějších v Evropě
07.10.2019
Vodafone, nejmenší český operátor mobilní sítě, se dočká razantního rozšíření byznysu, které mu má pomoci v boji proti spojené konkurenci.
V červenci firma převzala provozovatele kabelové televize UPC a s ním i 1,5 milionu domácností připojených k vysokorychlostní kabelové síti. Půl milionu zákazníků využívá kabelovou přípojku jako jedno z nejlepších řešení pro rychlý internet, půl milionu má kabelovou televizi a dvě stě tisíc má přes kabel i telefon. Viceprezident českého Vodafonu John Rutherford upozorňuje, že integrace s UPC nejenom otevřela zákazníkům dveře k neomezeným datovým tarifům, ale nových služeb se dočkají i firmy.
Prodeje aut klesly za tři čtvrtletí o osm procent
04.10.2019
Prodej nových osobních aut za letošní tři čtvrtletí meziročně klesl o osm procent na 191 110 vozů. V samotném září se odbyt zvýšil o 8,5 procenta na 15 770 prodaných automobilů. Celkem 72 procent vozů nakoupily firmy. Oznámil to ve čtvrtek Svaz dovozců aut.
"Dosud se nedorovnaly velmi vysoké registrace do loňského září, které předcházely zavedení novému způsobu měření emisí WLTP," uvedl tajemník svazu Josef Pokorný. Nejprodávanější byla značka Škoda s 64 656 vozy, následoval Volkswagen s prodejem 15 990 aut a Hyundai s 14 337 vozy. Na dalších místech jsou Dacia, Peugeot, Toyota, Renault, Kia, Ford a Citroën. Mezi modely stále vede Škoda Octavia s 16 288 prodanými vozy, druhá je Fabia s 15 618 prodanými auty a třetí Rapid s 8107 vozy. Následují další modely Škody Karoq a Kodiaq, Hyundai i30 a Dacia Duster.
České ekonomice se daří. Zrychlila růst na 2,8 procenta
02.10.2019
Meziroční růst české ekonomiky ve 2. čtvrtletí zrychlil na 2,8 procenta, v prvním čtvrtletí činil 2,7 procenta. Mezičtvrtletně se hrubý domácí produkt zvýšil o 0,7 procenta. Vyplývá to ze zpřesněných údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad. Podle prvních dvou odhadů z poloviny a konce srpna HDP meziročně rostl ve 2. čtvrtletí o 2,7 procenta, v úterý tedy statistici tento údaj vylepšili.
"Také ve druhém čtvrtletí významně rostly mzdové náklady podniků, meziročně o 7,1 procenta. S tím souvisí i meziroční růst peněžních i nepeněžních příjmů domácností o 3,5 procenta," uvedl ředitel odboru národních účtů Českého statistického úřadu Vladimír Kermiet. Podniky méně investovaly do strojů a zařízení, míra investic tak meziročně klesla o 1,5 procenta. Úhrn reálných peněžních a nepeněžních příjmů domácností na obyvatele meziročně vzrostl ve 2. čtvrtletí o 3,5 procenta a ve srovnání s prvním čtvrtletím o 1,2 procenta. Spotřeba domácností na obyvatele se proti stejnému loňskému období zvýšila o 2,9 procenta, mezičtvrtletně o 1,5 procenta. V absolutních číslech dosáhl průměrný měsíční příjem ze zaměstnání 34 995 korun. Meziročně tak byl vyšší o 3,2 procenta a ve srovnání s prvními třemi měsíci roku o 1,2 procenta. "Výsledkem rychlejšího růstu výdajů domácností než jejich příjmů proti předchozímu čtvrtletí byla nižší míra úspor, a to 10,9 procenta," uvedl úřad.
Česko je 22. ekonomicky nejsvobodnější země
30.09.2019
Česká republika je 22. ekonomicky nejsvobodnější zemí ze 162 sledovaných států světa. Umístila se tak na stejné příčce jako o rok dříve. Vyplývá to z zveřejněného žebříčku "Economic Freedom of the World Index" (index ekonomické svobody) kanadského institutu Fraser. Nejsvobodnější zemí světa zůstal podle žebříčku Hongkong, naopak nejméně svobodná je stále Venezuela.
Index se zveřejňuje od roku 1996. Letos zveřejněné údaje vycházejí z dat roku 2017. Zpoždění je způsobeno tím, že je nutné počkat na údaje ze 162 zemí světa. Index se skládá z pěti ukazatelů, které se týkají velikosti státního sektoru, úrovně právního státu, mezinárodního obchodu nebo celkové regulace. Dalším faktorem je měnové prostředí dané země a inflační prostředí. "Relativně dobré umístění ČR je spíše odrazem katastrofické situace ve zbytku světa než zásadní liberální pokrokovostí české ekonomiky. K našemu umístění také přispívají relativně vysoké váhy, které index přisuzuje aspektům, jež máme dobré takřka zadarmo už z vlastní pozice ve středu Evropy," řekl hlavní ekonom investiční skupiny Natland Petr Bartoň.