Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
Kvůli úsporám se oseká 34 finančních úřadů
30.07.2019
Finanční správa navrhuje od roku 2020 omezit činnost 34 územních pracovišť finančních úřadů. Plánuje tak ušetřit 686 milionů korun. Opatření by nemělo mít zásadní dopad na služby poskytované veřejnosti, informovalo Generální finanční ředitelství (GFŘ). Podle něho jde o předběžný návrh, o němž chce generální ředitelka správy Tatjana Richterová mluvit se starosty dotčených obcí. Ti plánované omezení kritizují.
"Jsme připraveni vyslechnout případné návrhy či stanoviska ze strany zástupců územních samospráv a až po ukončení těchto jednání budeme moci s plnou odpovědností rozhodnout, která pracoviště budou převedena do optimalizovaného režimu," uvedla v tiskové zprávě Richterová. V omezeném režimu tak plánuje finanční správa zajištění činnosti uvedených územních pracovišť pro veřejnost v úředních dnech minimálně dvěma pracovníky, v případě potřeby pak dočasně činnost rozšířit. Změny v činnosti úřadů souvisí s plánem snížit počet pracovníků a provozních nákladů finanční správy.
Malé nákupy se e-shopům s jídlem nevyplatí
29.07.2019
Dovážková služba obchodního řetězce Tesco zdraží dopravu menších nákupů. Od srpna si její zákazníci, kteří si objednají zboží za méně než 700 korun, připlatí 80 korun za doručení.
Platí to pro dodávky zboží v Ostravě a části Prahy. O zdražení se zmiňuje e-mail zákazníkům, který Tesco rozeslalo ve čtvrtek večer. Naopak dovoz nákupů nad 2200 korun bude v těchto oblastech nově zdarma. Řetězec se tak připojil k dalším e-shopům, které se snaží motivovat klienty k tomu, aby si při nákupu objednali více zboží najednou.
Pouze dobře placená místa, žádná call centra
26.07.2019
Vláda bude do budoucna schvalovat všechny investiční pobídky, nejen velké strategické projekty. Pobídky chce zaměřit na projekty s vyšší přidanou hodnotou a spojené s tvorbou kvalifikovanějších pracovních míst. Počítá s tím novela zákona o investičních pobídkách, kterou po Sněmovně schválil i Senát. Novelu nyní dostane k podpisu prezident.
Novela má posílit mezinárodní konkurenceschopnost Česka, snížit se mají rovněž nároky na státní rozpočet. Ministerstvo průmyslu očekává pokles počtu žádostí o investiční pobídky z výroby s nižší přidanou hodnotou. Poslanci při schvalování ve Sněmovně vyloučili možnost poskytovat pobídky na budování call center. Do zákona však vložili lhůtu pro vládu, aby o žádostech rozhodla do třech měsíců. inistr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) řekl senátorům, že zákon je již za zenitem a je potřeba ho změnit. Zdůrazňoval, že investiční pobídky nebyly určeny pouze pro zahraniční investory, ale i pro domácí firmy. Ministr na dotazy senátorů ohledně vyšší přidané hodnoty upřesnil, že v zásadě půjde o firmy, které prokazatelně vynakládají peníze na vývoj a prokazatelně spolupracují s univerzitou nebo výzkumnou organizací.
Jaká je důvěra v českou ekonomiku?
25.07.2019
Podnikatelé a spotřebitelé to vidí rozdílně. Důvěra v českou ekonomiku v červenci klesla na 95,1 bodu z červnových 95,2 bodu. Zůstává tak nejnižší od října 2015.
Zatímco důvěra spotřebitelů proti červnu vzrostla, u podnikatelů naopak lehce ochabla. Oznámil to Český statistický úřad (ČSÚ). Proti loňskému červenci je souhrnný index důvěry o 3,6 bodu nižší.