Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
Češi si v dubnu dopřávali
10.06.2019
Za potraviny utráceli nejvíc za posledních 16 let. Významný vliv na meziroční srovnání měly Velikonoce, které letos připadly na duben, zatímco loni byly už v březnu. Stejně jako v předchozích měsících se i v dubnu nejvíce zvýšili tržby internetových obchodů a zásilkových služeb.
Lidé také více nakupovali potraviny či počítače a telefony. Vliv velikonočních nákupů se projevil zejména v prodeji potravin, kde se tržby zvýšily o desetinu což podle ekonomů představuje nejvýraznější růst od září roku 2003. Způsobeno to není jen tím, že by Češi o Velikonocích „pořádně hodovali“, ale také zdražováním potravin. Jedná se zejména o zeleninu, jejíž cena je z důvodu loňské slabé úrody na historickém maximu.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Roční tržby mléka se propadnou
10.06.2019
Největší česká mlékárna Madeta přijde od 1. července o dodávky 200 tisíc litrů mléka, které jí dodávalo Mlékařské a hospodářské družstvo JIH. Družstvo se rozhodlo dodávat více do Německa.
Pro Madetu by to mohlo znamenat roční propad tržeb až o miliardu korun. Madeta přitom letos plánovala tržby na úrovni 5,2 miliardy Kč. Jelikož agrární komora nezasahuje do dodavatelsko-odběratelských vztahů, dá se předpokládat, že se její postoj nezmění ani v případě Madety a ta ukončí spolupráci s největším odbytovým družstvem JIH.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Paděláním Česko tratí miliardy
10.06.2019
Klíčová hospodářská odvětví v Evropské unii přijdou ročně kvůli padělkům v přepočtu o 1,621 bilionu korun, což představuje 7,4 procenta veškerých prodejů. V Česku pak tato odvětví tratí 16,2 miliardy korun, co činí 8,2 procenta ročního prodeje.
Odhad vyhotovil Úřad Evropské unie pro duševní vlastnictví (EUIPO). Úřad zkoumal dopad pirátství a padělání na jedenáct odvětví: kosmetické přípravky a produkty pro osobní péči, oděvy, obuv a doplňky, sportovní zboží, hračky a hry, šperky a hodinky, kabelky a zavazadla, hudební nahrávky, lihoviny a víno, léčiva, pesticidy, chytré telefony. Padělání má dopad nejen na výrobu produktů, ale také na pracovní místa. Podle studie jich v Česku kvůli ztrátám tržeb nevznikne 4194. Nejhorším z hlediska ušlého zisku je odvětví oděvů a obuvi a doplňků.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Na nový byt se v Česku vydělává 15 let.
10.06.2019
Obyvatel Prahy by na nový byt o rozloze 70 metrů čtverečních vydělával 14,6 roku, pokud by neměl žádné jiné výdaje. Před rokem to bylo 13,8 roku. Na konci třetího čtvrtletí 2014 to bylo necelých 10 let.
Průměrná cena nových prodaných bytů v hlavním městě na konci března meziročně vzrostla o 18,2 procenta na 140 666 korun za metr čtvereční. Průměrná hrubá mzda se na konci prvního čtvrtletí podle ČSÚ v Praze meziročně zvýšila o sedm procent na 42 478 korun. Výrazný nárůst cen bytů z posledních let může zastavit jen masivní nabídka nových bytů. Projektů, které investoři připravují, je naplánovaných víc než 100 000, ale stavět se jich začíná jen minimum.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)